Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny?

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
978-83-258-0245-5
historia
Monika

"Postać Władysława Łokietka zawsze fascynowała historyków. Przez wieki dominowała zasada pisania o nim jako o księciu niezłomnym, małym wprawdzie ciałem, ale za to wielkim duchem i dokonaniami. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku próbowano pokazać go takim, jakim był w rzeczywistości..."

Andrzej Zieliński, cytat z książki

Monika | 2010-07-28
Przeczytana: 11 lipca 2010

Lubię książki historyczne pana Andrzeja. Pisze ciekawie, podaje wiele mało znanych faktów. Łokietek, nazywany przez Niego "małym księciem" najwyraźniej nie należy do Jego faworytów w historii naszego państwa.

satja | 2013-01-26

Interesująca. Przedstawia ciekawe fakty z życia króla i jego nieudolne, wręcz momentami irytujące decyzje. Przykład - bitwa pod Płowcami. W większości wydań historycznych przypisuje się zwycięstwo Łokietkowi.Po lekturze tej książki zaczęłam drążyć temat i okazało się ,że historycy nie mówią jednym głosem. Książka rzetelnie opisuje realia tamtych wydarzeń i głupotę króla. A ta ogólna nienawiść do mieszczaństwa?! Nie wiedziałam o tym... A oddanie Pomorza w ręce Krzyżaków w tak idiotyczny sposób!? Książka zmusza do przemyśleń i do poszukiwania dalszych faktów i ciekawostek, aby skonfrontować z nimi swoją dotychczasową wiedzę. Zarzuca się autorowi jednostronność. Bzdura. Dla nas czytelników pozostawił pytanie bez odpowiedzi - niezłomny czy nikczemny?

Sygryda | 2014-01-13
Przeczytana: 07 października 2013

Książka napisana świetnym językiem, co w połączeniu z ciekawymi faktami historycznymi, nie może dziwić w przypadku tego Autora. Niestety od razu wiadomo, że król Władysław Łokietek nie zalicza się do ulubionych władców Pana Andrzeja Zielińskiego, do czego historyk ma pełne prawo. Szkoda tylko, że Autor dla potwierdzenia swojej negacji bohatera stara się za wszelką cenę w sposób jednostronny komentować oraz potwierdzać postawione przez siebie tezy.

Kasia | 2016-12-01
thorin | 2016-11-30