historia
Dzieckokwiatu

źródło okładki: własne

AnnaDe | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Cieszę się, że są dobrze napisane książki omawiające naszą rodzimą historię, a do takich zaliczam "Wazowie w Polsce". Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę przedstawiającą czasy panowania trzech królów z dynastii Wazów, będących jednocześnie potomkami naszych Jagiellonów. Książka pełna faktów historycznych, napisana bardzo przystępnie. Polecam.

Tadeusz Pawłowski | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Znakomita książka popularno-naukowa dotycząca okresu 1587-1668 w dziejach Polski. Ciekawie prezentuje osobistość trzech Wazów na tronie polskim, ich działania polityczne, życie prywatne. Nie ogranicza się jedynie do charakterystyki władców - prezentuje szeroko kwestie historyczne tych czasów (np. wojny z Moskwą, ze Szwedami, z Tatarami i Turkami). Istotną sprawą w książce jest degeneracja ustroju politycznego Rzeczpospolitej w XVI i XVII w. Ciekawie ujęto zagadnienie walki o koronę szwedzką - problem, który ujemnie zaciążył na ocenie Wazów w Polsce. Nieco blado wypada charakterystyka wewnętrznej walki politycznej i wojen domowych, na ogół ograniczono ją do prezentacji zdarzeń.

Książka nie jest wprawdzie pogłębioną analizą, ale pozwala przewartościować potoczne negatywne oceny władców z dynastii Wazów. Szczególnie Zygmunt III i Władysław IV jawią się w niej jako ludzie niepozbawieni talentów i sukcesów, zaś nieszczęsny Jan Kazimierz na tle problemów, z którymi musiał się zmagać,...

Dzieckokwiatu | 2012-07-15
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Książka do której na pewno będę wracać dla odświeżenia sobie tej części historii. Jest w niej wszystko w miarę przystępnej formie.