Ziemia rybnicko-wodzisławska i jej mieszkańcy w wojnie obronnej 1939 roku. Nowe i nieznane fakty, dokumenty, relacje

Wydawnictwo: Muzeum Miejskie w Żorach
978-83-927506-5-9
historia
Wilczek

"Oddając w ręce Czytelnika tę książkę, wyrażam nadzieję, że jej lektura skłoni wielu starszych mieszkańców naszego regionu, dobrze pamiętających wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku, do wspomnień i refleksji, a w naszym młodym pokoleniu wzbudzi zamiłowanie do wydarzeń związanych z Wrześniem '39 oraz przybliży mu sylwetki ich uczestników. Poniższa publikacja nie wypełnia w całości tematyki wrześniowej na tym terenie, niemniej stanowi następny wyraźny krok do przodu w poznaniu tej historii. Liczę, że stanie się impulsem do wzmożonych badań nad tą problematyką, co pozwoli przybliżyć zagmatwane dzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej, jako części Górnego Śląska oraz jego skomplikowanego i wielowątkowego dziedzictwa.

Basia Siedlecka | 2012-09-25
vievioor | 2015-02-01