978-83927506-6-6
Żory, historia, Śląsk, Górny Śląsk
historia
Wilczek

Publikacja, którą dajemy Szanownym Czytelnikom do ręki, jest w Żorach wydarzeniem wydawniczym bez precedensu. Na czym polega jej wyjątkowość? "Leksykon żorski" zawiera w sobie zarówno fakty historyczne dotyczące historii naszego miasta, podaje informacje na temat zasłużonych w przeszłości dla miasta osób, zawiera informacje o "żorskiej" geografii i przyrodzie. Jednocześnie zawiera także szerokie spektrum wiedzy na temat Żor współczesnych, żyjących tu ludziach i organizacjach, zmieniających to miasto w ostatnim dwudziestoleciu. Ta cezura czasowa jest istotna z dwóch względów. Po pierwsze, bezpośrednim impulsem do jej powstania stała się obchodzona w tym roku dwudziesta rocznica samorządu terytorialnego w Polsce. Po drugie, nie da się ukryć, że zmiany jakie zaszły w Żorach w ciągu ostatnich dwudziestu lat zupełnie zmieniły jego obraz, przeorały jego oblicze w równym stopniu, a może i większym, co budowa osiedli mieszkaniowych od początku lat siedemdziesiątych.

książek: 2032
Basia Siedlecka | 2012-09-25