Rzeka zapomnienia

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
Rio del olvido
zgnoczek

Rzeka zapomnienia to kolejna okazja do zachłyśnięcia się doskonałym, subtelnym humorem, urokiem prowincji, zapachem kastylijskiej wsi, smakiem zapirenejskiej kuchni, rozgrzanym hiszpańskim latem i ponadczasowymi prawdami o życiu. Fragment hiszpańskiej ziemi staje się pod piórem Llamazaresa miejscem magicznym; przywołuje na myśl Drohobycz Brunona Schulza czy Macondo Garcii Marqueza.

Agnieszka-Wawka | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

"Rzeka zapomnienia" jest pierwszą książką J.Llamazaresa którą przeczytałam. Autor opowiadania w niej o swojej pieszej wędrówce do źródeł rzeki Curueno. Jest to tym bardziej ciekawe,że dla Julio-bo tak ma na imię autor- jest to podróż sentymentalna. Urodził się na brzegiem tej rzeki i mimo, iż wyjechał kształcić się do wielkiego miasta. To co roku wakacje spędzał na tą rzeką w rodzinnym domu.

Razem z "Wędrowcem" bo tak nazywa siebie w książce poznajemy okolice rzeki,najprzeróżniejszych ludzi historie ich życia,legendy dotyczące mijanych domów,jaskiń,cmentarzy. Autor bardzo plastycznie opisuje mijane krajobrazy,chciałoby się towarzyszyć mu w podróży. W podróży która ma ocalić od zapomnienia małe wioski leżące wysoko w górach, które żyją tylko latem. A zimą zamierają zostają tam tylko najodważniejsi "...bo zimą to nawet pies z kulawą nogą tutaj nie zagląda nawet przez miesiąc a może dłużej,czasami z domu tygodniami nie wychodzimy jak spadnie dużo śniegu. Nie wiadomo czy to...

viv | 2011-05-30
Przeczytana: 28 lutego 2011

To fragment przedmowy autora do książki, która powstała z zapisków jego wyprawy odbytej pieszo szlakiem rzeki Curueno w 1981 roku.Według moich wyliczeń, w czasie wędrówki autor miał 26 lat i ta jego młodość przebija się przez karty tego dziennika. Narzeka na skromne posiłki, upija się w miarę możliwości, sypia gdzie popadnie. Ale patrzy i widzi. I opisuje.

Autor opowiada nam historię wiosek, które zapewne do dzisiaj zniknęły z mapy, bo ciężkie warunki życia sprawiły, że już w czasie wędrówki autora zamieszkane były głownie przez starców, nierzadko zjeżdżających tam tylko latem. Opowiada, jak nowe asfaltowe drogi niosły cywilizację do wsi. Spisuje historie życia ciekawych ludzi napotkanych na szlaku i legendy związane z mijanymi miejscami. Wplata własne wspomnienia z dzieciństwa. Nie upiększa, nie fabularyzuje. Spisuje.

Książkę czyta się dobrze, choć raczej spokojnie - już od początku wiadomo, dokąd wędrówka autora zmierza i jak się skończy. Llamazares potrafi jednak oddać...

evi | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Nigdy nie lubiłam książek będących wspomnieniami, dziennikami z wypraw itp. "Rzekę zapomnienia" zakupiłam pod wpływem zachłyśnięcia się literaturą z Półwyspu Iberyjskiego i mile się zaskoczyłam. Książka jest napisana lekko, z poczuciem humoru, intryguje i uspokaja. Czytelnik sam ma ochotę przebyć taką podróż, jak narrator, rzucić wszystko, spakować plecak i wybrać się w trasę. Polecam.

kachori | 2016-02-29
Rosario-Tijeras | 2015-09-12