Ogrody Kensington

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "postm@condo". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muchaniesiada
Jardines de Kensington
978-83-924645-2-5
Paya

W pewną długą noc angielski pisarz Peter Hook opowiada dziwną i niejednoznaczną historię życia J.M. Barriego, twórcy Piotrusia Pana, a zarazem odsłania swoje tajemnice: narkotyczne dzieciństwo w psychodelicznych latach sześćdziesiątych, karierę pisarza bestsellerowych powieści o Jimie Yangu, mroczną winę i jeszcze mroczniejsze zamiary. Powieść Fresána bardzo trudno zdefiniować gatunkowo,...

Powieść Fresána bardzo trudno zdefiniować gatunkowo, bowiem płynnie łączy fikcję z rzeczywistością. Trzonem "Ogrodów Kensington" jest biografia J.M. Barriego – i to prawdziwa, daleka od przesłodzonej wersji znanej z filmu "Marzyciel" z Johnnym Deppem. Jednak drugi plan – losy narratora tej opowieści – zyskuje z czasem na znaczeniu i ma charakter ewidentnie fikcyjny. Co bardzo istotne, obie ścieżki tematyczne wiążą się ze sobą bardzo ściśle, nie tylko za sprawą kwestii technicznych (ktoś coś opowiada), ale też historia Barriego jest projekcją i jednocześnie wyjaśnieniem historii narratora – Petera Hooka.

Grzegorz Jagosz | 2010-11-06
Przeczytana: 30 października 2010

To nie jest łatwa lektura. Taki traktat o trudnym dzieciństwie i dojrzewaniu. O szalonych latach sześćdziesiątych i wiktoriańskiej Anglii. O literaturze i jej sile (obłędzie). Wiele odczytań i interpretacji można z niej wysnuć, choć dla mnie wybitną powieścią nie jest, mimo iż autor żongluje bardzo sprawnie słowem i imponuje wiedzą i erudycją. Bardzo ciekawe przedstawienie postaci Barriego oraz jego twórczości i wpływu jaki wywarł na kulturę.

Henrietta_Weissmann | 2014-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Dałabym więcej gwiazdek, gdybym momentami się nie nudziło-irytowała, głównie opisami stanów wewnętrznych i spekulacji filozoficznych głównego bohatera i Barriego, które moim zdaniem pasują jak ulał do może i wyświechtanego, ale starego, poczciwego "przerostu formy nad treścią", przy czym Autor ma tendencje do może wyeksploatowanego, ale niezmordowanego, bohaterskiego "lania wody" i szerokokątnych dygresji, co widać zwłaszcza w jego przypisach do jego posłowia na końcu jego książki.

A poza tym, brawurowa, pomysłowa i szalona!!!

vievioor | 2015-01-29

Zostaje w pamięci.
Bogactwo wątków, pozornie ze sobą nie związanych - życie autora Petera Pana, świat muzyczny lat sześćdziesiątych, marzenia i złudzenia dziecięce. Czytałam ją dość dawno, ale wciąż pamiętam ten dreszcz, gdy narrator odkrywa na końcu tajemnicę śmierci swojego brata.
Wymaga nieco cierpliwości podczas czytania, ale warto.

Monika Michalczewska | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Książka ciekawa, aczkolwiek nie jest lekką lekturką. Dosyć ciężko się ją czyta. Przeczytałam 3/4 i chyba przeczytam już tylko ostatnie kilka stron, bo nie mogę już jej zdzierżyć...

azja | 2010-08-29

nie do przejścia...