Papież i jego generał

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Papież i jego generał
papież, historia, kościół
foka

Od 21 listopada we wszystkich księgarniach w Polsce pojawi się książka napisana przez człowieka, który pomagał Janowi Pawłowi II potajemnie wymykać się z Watykanu. Wszyscy pamiętamy podróże Jana Pawła II. Zasłynął przecież jako papież, który wyszedł do wiernych poza watykańskie mury, odbywając w czasie swojego pontyfikatu niezliczoną ilość pielgrzymek oraz wizyt w rzymskich parafiach....

Wszyscy pamiętamy podróże Jana Pawła II. Zasłynął przecież jako papież, który wyszedł do wiernych poza watykańskie mury, odbywając w czasie swojego pontyfikatu niezliczoną ilość pielgrzymek oraz wizyt w rzymskich parafiach. Powszechnie znana jest także jego wielka miłość do gór, wspinaczki i sportów zimowych.

Jednak niewiele wiadomo o tym, jak realizował te pasje już po wyborze na Stolicę Piotrową. Właśnie o tym, o potajemnych eskapadach Jana Pawła II, jest ta książka.

Ich historię opowiada Enrico Marinelli – szef specjalnej komórki policji włoskiej przy Watykanie zajmujący się przygotowywaniem i osobistym nadzorem nad podróżami Ojca świętego po Włoszech. Marinelli – pieszczotliwie nazywany przez Jana Pawła II „generałem” – opowiada, nie szczędząc frapujących szczegółów, o najciekawszych z tych wypraw.

Dla czytelników, którzy interesują się życiem Jana Pawła II, to lektura obowiązkowa, gdyż przedstawione w niej wydarzenia nie były wcześniej przez nikogo opisane.

Cennym uzupełnieniem książki są fotografie pochodzące między innymi z osobistego archiwum autora.

źródło opisu: wydawnictow

eduko7 | 2014-07-19
Przeczytana: 07 lutego 2008

Upilnować Ojca Św. Jana Pawła II, dbać o Jego bezpieczeństwo niewątpliwie było trudną sprawą. I to nie dlatego, żeby chciał postawić na swoim czy łamać procedury, ale ze względu na Jego potrzebę obcowania z bliźnim i tak bliską każdemu z nas potrzeb wolności. Wiedzą o tym najbliżsi współpracownicy, w tym i autor tej książki.
Odpowiada mi typ narracji. Zaciekawiły opisane wydarzenia.

wkwiatki | 2011-08-08
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Konsekwentnie pomijałam każde wtrącenie o żywocie szanownego pana autora. Nieładnie tak ludzi w konia robić.

midi | 2013-01-26

Moja opinia: przeciętna, ale zależy kto czego szuka. Po tytule i okładce spodziewałam się większego skupienia autora na charakterze Papieża, dokładniejszego opisania chwil, kiedy był blisko Ojca św. Według mnie za dużo innych pobocznych wątków niezwiązanych bezpośrednio z Janem Pawłem II. Za mało Papieża w Papieżu.

Ze sformułowaniem "nieznane ucieczki" wiązałam jakąś nadzieję, myślałam, że historia będzie intrygująca i bardziej trzymająca w napięciu.

Ale brak zachwytu nad tą książką jest być może wynikiem tego, że nie jestem Włoszką, i nic mi nie mówią dokładniejsze opisy miejsc i sytuacji. Nie interesuję się też poczynaniami włoskiej policji...

Anna | 2016-08-18
Przeczytana: 2015 rok