Papież i jego generał

Okładka książki Papież i jego generał Enrico Marinelli
Okładka książki Papież i jego generał
Enrico Marinelli Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael biografia, autobiografia, pamiętnik
Papa Wojtyla e il generale
Dom Wydawniczy Rafael
2007-01-01
2007-01-01
papież historia kościół

Poznań papieża kochanego przez miliony jako niestrudzonego piechura górskiego? Nic łatwiejszego! Wystarczy przeczytać wspomnienia "generała" i wspólnie z Janem Pawłem II zdobywać kolejne włoskie szczyty.

Opowieści towarzyszy wielkich ludzi w ich codziennym życiu zawsze są fascynujące i pokazują pewne wycinki szczególnych życiorysów. Nie inaczej jest z historią Enrico Marinellego - człowieka, który przez kilkanaście lat był odpowiedzialny za ochronę Jana Pawła II. Ukazuje on naszego wielkiego papieża jako sługę Boga, który każdą chwilę swojego życia oddaje Bogu, Maryji i innym siłom, które prowadzą go przez szczególny Pontyfikat. A wszystko opisywane oczami "jego generała".

Co mi w tej książce nie do końca odpowiada? Chyba fakt, że na 250 stronach mało jest treści różnorodnej. Papież zazwyczaj przedstawiany jest albo w sytuacjach wypoczynku i ukochanej przez niego wędrówki po wielu górskich szczytach albo podczas wielkiej pracy i posługi podczas tego szczególnego pontyfikatu. Sporo odniesień do wypowiedzi Jana Pawła II dotyczy tylko służby Marinellego i jego ludzi, którą Papież - oczywiście zasłużenie - bardzo sobie chwali, jednak brak elementu zaskoczenia czy odejścia od tego tematu. Dlatego moja opinia o tym dziele jest tylko dobra. Niemniej jednak polecam, bo każdy może mieć inne zdanie.

Wspomnienia szefa ochrony Jana Pawła II (w latach 1985-1999) są rodzajem świadectwa kogoś spoza kręgów kościelnych, kto stykał się z jego osobą, co na tę osobę bez wątpienia przez papieska charyzmę mocno oddziałało. Jednocześnie z włoską mentalnością prefekt, zwany żartobliwie przez papieża "generałem", nie omieszkał się pochwalić własnymi zasługami w pracy na rzecz Watykanu jak i we wcześniejszej służbie, pokazując, jak jego do re inicjatywy były utrącane przez zwierzchników policji, lub chwaląc się swym "proroczym darem". Widać w opisywanych działaniach charakterystyczną cechę, w której popiera się wszędzie swoich, co zresztą niejednokrotnie w polityce można zdyskontować tym, że wysoko postawionych się zna i przez to daje się załatwiać sprawy trudne inaczej do załatwienia. Jednak gdy mówi o papieżu Polaku widać jego oddanie i wdzięczność, że był przez niego nazwany swym przyjacielem. Ta bliskość Wojtyły chyba dobrze na niego oddziałała.

Dla tych, którzy tę książkę przeczytają wartością będzie właśnie taki świadectwo świeckiego czlowieka o życiu Jana Pawła II z czasów jego życia w Stolicy Piotrowej, kiedy za dużo informacji o nim do Polski nie docierało, a dodatkowo o jego górskich wędrówkach w czasie urlopów, które były zawsze ściśle utajnione. Można więc zrekonstruować sobie niektóre trasy w górach Abruzzi i w dolinie Aosty, by przejść się papieskim szlakiem nie tylko w Tatrach czy Beskidzie Niskim.

1970

Upilnować Ojca Św. Jana Pawła II, dbać o Jego bezpieczeństwo niewątpliwie było trudną sprawą. I to nie dlatego, żeby chciał postawić na swoim czy łamać procedury, ale ze względu na Jego potrzebę obcowania z bliźnim i tak bliską każdemu z nas potrzeb wolności. Wiedzą o tym najbliżsi współpracownicy, w tym i autor tej książki.
Odpowiada mi typ narracji. Zaciekawiły opisane wydarzenia.

Odpowiada mi typ narracji. Zaciekawiły opisane...

Moja opinia: przeciętna, ale zależy kto czego szuka. Po tytule i okładce spodziewałam się większego skupienia autora na charakterze Papieża, dokładniejszego opisania chwil, kiedy był blisko Ojca św. Według mnie za dużo innych pobocznych wątków niezwiązanych bezpośrednio z Janem Pawłem II. Za mało Papieża w Papieżu.

Ze sformułowaniem "nieznane ucieczki" wiązałam jakąś nadzieję, myślałam, że historia będzie intrygująca i bardziej trzymająca w napięciu.

Ale brak zachwytu nad tą książką jest być może wynikiem tego, że nie jestem Włoszką, i nic mi nie mówią dokładniejsze opisy miejsc i sytuacji. Nie interesuję się też poczynaniami włoskiej policji...

Ze sformułowaniem "nieznane ucieczki" wiązałam jakąś...

Konsekwentnie pomijałam każde wtrącenie o żywocie szanownego pana autora. Nieładnie tak ludzi w konia robić.

Enrico Marinelli, w latach 1985-99, był odpowiedzialny za ochronę Jana Pawła II na terenie Włoch. W książce autor opisuje głównie te momenty w których papież "kradnie" chwile swojego pontyfikatu, aby aktywnie odpoczywać w włoskich górach.

• Literatura włoska
  • Teologia/Religia