Post mortem

Tłumaczenie: Małgorzata Kicana
Cykl: Kay Scarpetta (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Post mortem
Kay, Scarpetta, patolog, morderstwo, Pete, Marino
Kara

Po Richmond krąży zabójca - w okrutny sposób morduje młode, mieszkające samotnie kobiety.
Na pozór ofiary nie mają ze sobą nic wspólnego. Doktor Kay Scarpeta, naczelny koroner stanu Wirginia, oraz Pete Marino, sierżant z wydziału zabójstw policji Richmond, muszą pokonać wzajemne animozje, by ująć zbrodniarza. Nie będzie to łatwe, tym bardziej że ktoś sabotuje dochodzenie od wewnątrz.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Post_mortem-p-904-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Post_mortem-p-904-.html

Po lekturze "Trupiej farmy" Bassa, w której autor pochlebnie wyraża się o twórczości pani Cornwell, postanowiłam zapoznać się z serią jej autorstwa, której główną bohaterką jest doktor Scarpetta.

"Post mortem" to pierwsza część z cyklu i chyba dlatego, niestety, momentami można było wyczuć niedopracowanie.
Wątek zabójstw poprowadzony trochę schematycznie,chociaż było w nim kilka ciekawych elementów. Miałam wrażenie, że momentami autorka trochę zbyt nachalnie podtykała nam pod nos informacje, które miały nas zmylić co do tożsamości zabójcy.
Główna bohaterka jest całkiem sympatyczna, ale postać jej siostrzenicy jak dla mnie wręcz przeciwnie - dziesięciolatka o umiejętnościach dobrego hakera, ale jeżeli coś idzie nie po jej myśli zachowująca się jak rozwydrzony przedszkolak.
Równie irytujące były dla mnie momenty, kiedy przedstawiano dr Scarpettę jako biedną kobietkę, która musi walczyć o przetrwanie w policyjnym, męskim świecie.

Mimo wszystko jestem ciekawa dalszych losów dr...

Mel | 2012-02-21

Bardzo dobry kryminał. Zbrodnia, śledztwo...wciągające. Dobrze wszystko opisane. Mam na myśli kryminalistykę, portrety psychologiczne itd. Do samego końca trzyma w napięciu. Bohaterowie również ciekawi, bardzo charakterystyczni. Szczególnie Kay i Marino. Ta dwójka ma często "na pieńku", ale pomimo różnic są w stanie współpracować. ;) Po przeczytaniu pierwszej części z chęcią sięgam po kolejne.

Alathariel | 2015-04-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Postmortem na prawdę trzymała w napięciu. Już od pierwszych kartek wciągała niczym ruchome piaski. Gorąco polecam!

Nitroprusydek | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 lipca 2013

Całkiem zgrabny kryminał. Chętnie sięgnę po następną część.

Spacjalektura | 2016-08-03
Przeczytana: 21 lipca 2016

Po opiniach widzę, że nie byłam jedyna sięgając po tą książkę po lekturze "Trupiej Farmy" Bassa. I w tym względzie - antropologii sądowej - się na niej nie zawiodłam. Wiadomo, czasy nie te, technika, zwłaszcza komputerowa poszła do przodu, ale zagadka, którą proponuje tutaj Cornwell, jak najbardziej na czasie. Mnie wciągnęła. Z rzeczy których mi zabrakło - to trochę takiego bezczelnego poczucia humoru u bohaterki prowadzącej śledztwo - ale co, kto lubi.

Szerzej o książce piszę na www.spacjalektura.wordpress.com/2016/07/21/post-mortem/ Zapraszam!

Catherpie | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Jest to moja pierwsza przeczytana ksiazka tej autorki i musze powiedziec, ze zrobila na mnie wrazenie. Intrygujaca niesamowice. Polecam.

siesta87 | 2013-09-15

Fajna pozycja, czegoś brakowało - jakby doszlifowania. Jednak książka wciąga i przeczytam kolejne pozycje tej Pani.

catunga | 2011-08-08

Początek mi się dłużył, ale później wciągnęła mnie i poszło ;)

brasilka2 | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Powieści