Śmierć za dnia

Cykl: Temperance Brennan (tom 2) | Seria: Kości
Wydawnictwo: Red Horse
Death du Jour

Inne wydania

W przejmującym chłodzie montrealskiej zimy Tempe Brennan odkopuje pochowane ponad sto lat wcześniej zwłoki. Nie to jednak pochłania bez reszty jej uwagę, lecz seria współczesnych morderstw i zaginięć. Tylko ona jest w stanie połączyć pozornie niezwiązane ze sobą szokujące wydarzenia. Na miejscu zbrodni, w kostnicy i w laboratorium Tempe zgłębia tajemnicę śmiertelnego pożaru w Quebec, przyprawiających o dreszcz wydarzeń w Południowej Karolinie i bierze udział w mrożącej krew w żyłach ostatecznej rozgrywce w Montrealu, która okazuje się sprawdzianem jej umiejętności zawodowych i woli przetrwaniaa

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Drugi tom z cyklu o Temperance Brennan to książka, moim zdaniem, dość nierówna.

Z jednej strony mamy w niej świetne opisy antropologiczne dotyczące badania kości, rozpoznawania płci/wieku/wzrostu/pochodzenia ofiar, przyczyn śmierci, nawet elementy entomologii się znalazły. Kolejnym plusem jest tematyka sekt, która jest sama w sobie intrygująca. Akcja raczej się nie dłuży, więc książkę czyta się całkiem sprawnie (chyba, że ktoś nie przepada za opisami antropologicznymi, wtedy regularna nuda gwarantowana ;)).

Niestety, jest kilka rzeczy, które działają na jej niekorzyść. Sama postać głównej bohaterki była momentami irytująca (np. kiedy Tempe zostaje napadnięta i poturbowana zamiast zgłosić się na policję, wraca po prostu sama w nocy do domu - osobiście nie uważam, że to najbardziej rozsądne wyjście z takiej sytuacji, ale co ja tam wiem, mnie nikt jeszcze nie napadł :P). Oprócz tego zawsze złe rzeczy przytrafiają się właśnie jej i jej bliskim, jakie to przewidywalne. Temperance...

Marzin | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Skończyłam czytać. Dużo czasu zajęło mi przeczytanie tej książki, ale tylko dlatego że jestem w samym środku ostatniej sesji przed magisterką i czasem trzeba odłożyć książkę na półkę gdzieś bardzo wysoko by nie kusiła mnie:)Książka należy do tych dobrych, moim zdaniem, najlepsza jest końcówka...niesamowite tempo akcji. Jak na mój gust troszkę jedynie za dużo opisów, ale niektóre można przecież pominąć;) Polecam

„Śmierć za dnia” to druga książka opowiadająca o Temperance Brennan. Dla mnie była ona pierwszą, co jednak ani trochę nie przeszkadzało w lekturze. Książka od początku rzuca czytelnika na głębokie wody – odkopywanie zwłok. Nie chodzi jednak o zbrodnię, ale o ciało zakonnicy, która czeka na proces beatyfikacji. Akcja właściwa zaczyna się nieco później, kiedy Brennan dostaje nagłe wezwanie. W położonym na odludziu domu wybuchł pożar, w którym straciło życie kilka osób i do ich identyfikacji potrzeba antropologa.

Od tego momentu fabuła rozwija się cały czas, nawet w pozornie błahych wydarzeniach zawarte są istotne szczegóły, a ostateczne rozwiązanie ukazuje się stopniowo, w miarę przewracania kolejnych kartek. Trudno znaleźć coś, co można by zarzucić stylowi Kathy Reichs – może tylko równoważniki zdań, które początkowo nieco mnie denerwowały. Narracja w pierwszej osobie jest prowadzona celująco, doskonale opisane są zarówno wydarzenia, jak i osobiste przemyślenia bohaterki. W książce...

Solyenna | 2014-09-08
Na półkach: BIBLIOTEKA, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2014

Nie jestem do końca pewna czy kryminałom można zarzucić schematyczność. W sumie większość opiera się na prostej zasadzie- morderstwo, ciało, śledztwo, zastraszanie bohatera, kilka zwrotów akcji i zakończenie. Teoretycznie więc mija się z celem taki zarzut. Jednak, pomimo wszystko w tej książce autorka tak pojechała w schemacie, że muszę to zaznaczyć.
Niedawno skończyłam czytać pierwszą część serii o Tempe Brennan "Deja Dead" - byłam zafascynowana. I stylem i intrygą i tym, że wszystko takie składne, przemyślane, takie realistyczne. I pewnie gdybym czytanie zaczęła od "Śmierci za dnia" teraz pisałabym dokładnie to samo. Jak na jedną powieść wszystko to daje niesamowity efekt, ale powtórzone w kolejnej części powoduje uczucie lekkiego przeciążenia.

Teoretycznie książki traktują o kompletnie różnych kwestiach, niestety w obydwu mamy motyw bliskiej bohaterce kobiety- samotnej, zwariowanej, nieodpowiedzialnej, zachowującej się jak mała dziewczynka, no ok- może bardziej nastolatka w...

WojteK | 2014-01-26
Przeczytana: sierpień 2011

Z tego co pamiętam, przeczytałem ją w 2011 r.

Pierwsza i ostatnia przygoda z Tempe Brennan. Nie dlatego, że książka była słaba, po prostu nie wpadła mi w ręce inna część.

Książka była całkiem dobra. Trochę budowania napięcia, akcja, obyczaj. Po trochu wszystkiego. Miło się czytało, gdyż pani Reichs potrafi budować klimat. W niektórych momentach aż miałem w myślach gęsto od tego klimatu.
Nie miałem wrażenia, że to 2-ga książka o przygodach Tempe. Wszystko napisane w tak przystępnej formie, bez niedopowiedzeń sugerujących żeby przeczytać poprzednią książkę aby zrozumieć tę. Po prostu osobna historia.

Dobrze zbudowany fundament na którym oparto świetny serial - Kości. Miło ją wspominam i polecam, zwłaszcza miłośnikom seriali kryminalnych.

Dorota_1988 | 2011-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2011

Bardzo dobra książka tylko trochę zagmatwana. Lubię tematykę sekt w książkach i tylko dlatego taka wysoka ocena.

asia_32 | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Dobry,mocny kryminał z pewną znaną z serialu antropolog w roli głównej.Oczywiście książka od serialu różni się,wspólnej jest tylko imię i nazwisko bohaterki- Temperance Brennan.Tajemnicze morderstwa,złowroga sekta,to znajdziemy w tej powieści.Jak na pierwszą przygodę książkową z dr Brennan,muszę przyznać że jestem zadowolona i pewnie sięgnę po kolejne książki o jej przygodach.

Ladyyoung | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Główna bohaterka jest antropologiem sądowym i zna się na swoim fachu. Oprócz tego, że książka charakteryzuje się wciągającą historią, to możemy się z niej coś nauczyć. Autorka jest prawdziwym antropologiem i pozwala sobie wpleść informacje w fabułę. Za to bardzo ją cenię.
Sama Temperance Brennan jest narwana, złośliwa i zdarzają się jej przedziwne przygody. Wydaje się, że śmierć za nią podąża i nie daje ani minuty wytchnienia, ale to tylko dodatkowy plus książki.
Od pierwszych zdań polubiłam bohaterkę i myślę, że podobne odczucia wzbudzi w innych czytelnikach.

Kasia | 2011-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Lubię sobie czasem przeczytać książkę Kathy Reichs. Jeśli chodzi o elementy sensacyjne i kryminalne, to jej ksiażki są naprawdę niezłe. "Śmierć za dnia" czyta się szybko, akcja wciąga i nie mogłam się oderwać od lektury.
Jedyne co mnie bardzo denerwuje w tych książkach to sposób ich pisania (a może tłumaczenia? tego nie wiem). Chodzi mi o szczegółowość narracji (otworzyłam oczy, zobaczyłam sufit, wolno się podniosłam z łóżka itd...). Wydaje mi się, że może tu chodzić o zwiększenie na siłę objętości książki, bo w większości przypadków taka dokładność jest denerwująca.

red_diva | 2015-10-05
Na półkach: E-book, Posiadam, Przeczytane

Po przeczytaniu pierwszej części, od razu wzięłam się za drugi tom :) Opisy medyczne nadal bardzo długie i duża ilość różnych skrótów organizacji itd (i oczywiście tłumaczenia tych skrótów), ale bardzo szybko mnie wciągnęła i szybko też przeczytałam. Denerwujące są również francuskie wstawki. Książka ciekawa, żywa akcja, warta polecenia osobą lubiącym kryminały.