Intuicja

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Cykl: Kay Scarpetta (tom 17)
Wydawnictwo: Albatros
The Scarpetta Factor
Barbara

Sprawa zgwałcenia i zabójstwa młodej biegaczki Toni Darien, której martwe ciało znaleziono w nowojorskim Central Parku, od początku budzi wątpliwości. Ślady pozostawione na miejscu zbrodni wskazują, iż popełniono ją kilka godzin wcześniej. Kłócą się z nimi wyniki sekcji przeprowadzonej przez doktor Kay Scarpettę mówiące, iż Toni prawdopodobnie nie żyje od ponad 36 godzin. Coś łączy to morderstwo z tajemniczym zaginięciem bogatej finansistki Hannah Starr, która dosłownie rozpłynęła się w powietrzu po opuszczeniu restauracji w Greenwich Village. Siostrzenica Kay, Lucy – osobiście zainteresowana wyjaśnieniem zagadki, gdyż Hannah oszukała ją na sporą sumę pieniędzy – prowadzi własne śledztwo w cyberprzestrzeni. Czy z pomocą Lucy policji uda się odnaleźć Hannah żywą? Uczestnicząc w programie telewizyjnym poświęconym sprawom kryminalnym, Scarpetta zdaje sobie sprawę, że macki obu spraw sięgają głębiej, niż początkowo podejrzewała. Kluczem do ich rozwiązania mogą być wydarzenia z mrocznej przeszłości jej własnego męża, psychologa Bentona Wesleya, który kiedyś też tajemniczo zaginął...

źródło opisu: Amber, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Kay Scarpetta wkracza do akcji

Kiedy w Central Parku zostaje odnalezione ciało młodej biegaczki, pani koroner ma niemałą zagwozdkę. W oparciu o ślady znalezione na miejscu zbrodni wychodzi, że Tori Darien zginęła zaledwie parę godzin wcześniej. Tymczasem wyniki sekcji wskazują na coś zupełnie innego – według nich od czasu zgonu minęło już ponad 36 godzin.

W tym samym czasie bez śladu ginie bogata finansistka Hannah Starr. Kay musi odkryć, co łączy ze sobą obie te sprawy, tym bardziej, że zamieszani w nie są także jej mąż, psycholog Benton Wesley i siostrzenica Lucy, która prowadzi swoje własne śledztwo w Internecie, ponieważ Starr oszukała ją na niemałą sumę pieniędzy. Jednak nikt nie przypuszcza, jak bardzo obie sprawy są ze sobą połączone i w jak dużej mierze zamieszany jest w to Benton. Kto jest zabójcą?

Do powieści Patricii Cornwell od długiego czasu przekonywała mnie mama. Kiedy zobaczyłam zapowiedź jej najnowszej powieści, stwierdziłam, czemu nie, wreszcie przekonam się, co jest takiego w jej książkach, że moja rodzicielka tak się nimi zachwyca.

Jednak od początku. Patricia Cornwell to amerykańska królowa kryminałów, która zasłynęła swoją serią o sprawach prowadzonych przez lekarkę sądową – Kay Scarpettę. Nim jednak pisarka poświęciła się całkowicie tworzeniu kolejnych ekscytujących historii, imała się różnorodnych prac, a niektóre swoje doświadczenia opisywała później w swoich książkach.

„Intuicja” to już siedemnasty tom z wcześniej wspominanej serii. Na szczęście nie trzeba ich czytać po kolei, aby połapać się, o co chodzi w fabule, ponieważ oprócz protagonistki i kilku innych bohaterów niewiele łączy ze sobą wszystkie książki. Fakt, są wspominane wcześniejsze sprawy, jednak sprawia to, że ma się jeszcze większą ochotę na zapoznanie się z poprzednimi tomami.

Widać, że autorka doskonale przyłożyła się do tworzenia tej fabuły. Jest ona „dopieszczona” w każdym możliwym elemencie. Nie ujrzycie tu żadnych błędów logicznych ani urwanych nagle wątków, co nie raz ma miejsce w powieściach kryminalnych. Pełno w niej niespodziewanych zwrotów akcji. Jest to tym bardziej ciekawe i wciągające jeszcze mocniej w fabułę, że najczęściej autorka wyskakuje z czymś zupełnie nowym w momencie, kiedy w głowie tworzy się nam zupełnie inny scenariusz.

Protagonistka to jedna z najciekawszych postaci, jakie miałam okazję do tej pory poznać, jeżeli chodzi o literaturę kryminalną. Autorka miała na nią doskonały pomysł i wykonała go z nadwyżką. Kay Scarpetta jest mądrą i zdeterminowaną kobietą, która dąży do celu pomimo kłód rzucanych jej pod nogi przez los.

Naprawdę warto zapoznać się z tą powieścią, jak i resztą serii. Na pewno przypadnie do gustu czytelnikom lubującym się w historiach o podobnej tematyce. Polecam!

Natalia Zdziechowska

Olga | 2018-05-04

Kay Scarpetta w akcji. Dla mnie to zawsze pasjonująca lektura, pisana lekkim, zrozumiałym językiem z zaskakującą fabuła i wieloma zwrotami akcji.

Magda | 2017-03-14

Umęczyła mnie ta książka strasznie...

Natalia | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2016
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

To pierwsza moja książka tej autorki i myślę, że nie ostatnia. Bardzo fajnie się czytało, wątki były ciekawe i spokojnie mogę ją polecić tym, którzy jej jeszcze nie przeczytali

Anaesz | 2015-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Książka zapowiadała się ciekawie, niestety męczyłam się od początku do końca. Nie wywołała we mnie żadnych emocji jakich oczekuję od kryminału. Akcja żadna, niepotrzebne wstawki niedające nic treści. Nie przypadła mi do gustu, czytałam lepsze kryminały. Ten był wyprany z emocji.

Mia | 2015-08-22

Baltazar | 2014-05-20

wyjątkowo nudna

Mel | 2014-03-30

Scarpetta chyba nigdy mi się nie znudzi. ;) Choć nie zapominajmy o Lucy, Marino i Bensonie ;)

Krystyna | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, E-book Legimi, 2014
Przeczytana: 12 lutego 2014

Kay Scarpetta, porucznik Marino i Lucy w akcji - czego chcieć więcej? :)

BagatElka | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane

Lubię ten cykl a wręcz należy on do moich ulubionych spośród kilku,które czytałam.
Zawsze czekam niecierpliwie na kolejny tom.
Psychopaci,sadyści,mordercy i szeroka plejada osób z zaburzeniami,którzy zachowują się na co dzień normalnie i poprawnie.
Możliwe,że otaczają nas każdego dnia i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Bohaterowie jak zwykle mają niełatwe zadanie aby dojść do prawdy i schwytać winnego okrutnych czynów.
Kolejny raz nie mogłam się oderwać od czytanej książki i poświęciłam kolejną noc ale nie żałuję!

Anna-mojeksiążki | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Patricia Cornwell znana jest ze swojej serii powieści z Kay Scarpetta, w roli głównej. Doktor Kay Scarpetta jest lekarzem sądowym, znanym i cenionym koronerem.

Tym razem, zajmuje się sprawą zabójstwa biegaczki Toni Darien, która została znaleziona w pobliżu Central Parku w Nowym Jorku. Sprawa budzi szereg kontrowersji, bo ślady z miejsca zbrodni i wyniki badań są ze sobą sprzeczne. Odmienne zdania mają też Kay i prowadzaca sprawę prokurator, Jamie Berger. Według wyników badań, przeprowadzonych przez Scarpettę, Toni nie żyje od ponad 36 godzin, ale według śladów z miejsca zbrodni i zeznań świadka, zaledwie od kilku godzin. Gdzie tkwi prawda?
Sprawa Toni splata się z tajemniczym zaginięciem bogatej finansistki, Hannah Starr. Obie sprawy wydają się łączyć... żółte taksówki. W rozwiązanie tych spraw zamieszany jest również mąż Kay, Benton, oraz jej siostrzenica, Lucy. Ta ostatnia prowadzi swoje własne sledztwo w internetcie dotyczące zaginięcia Hannah Starr, z którą ma prywatne...