rozwińzwiń

Polityka Lubeckiego przed powstaniem listopadowym. Tom 1

Okładka książki Polityka Lubeckiego przed powstaniem listopadowym. Tom 1 Stanisław Smolka
Okładka książki Polityka Lubeckiego przed powstaniem listopadowym. Tom 1
Stanisław Smolka Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klasycy Historiografii historia
570 str. 9 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Klasycy Historiografii
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
570
Czas czytania
9 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
8306007409
Średnia ocen

3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Książę Ksawery Drucki-Lubecki nie należy do bohaterów historii Polski. Chociaż był promotorem pracy organicznej, nie zalicza się go ani do przedstawicieli prepozytywizmu, ani tym bardziej romantyzmu (na którego początkową fazę przypada jego najintensywniejsza działalność - na polu ministra skarbu). Dlaczego tak jest? Myślę, że najlepiej wyjaśniają to słowa prof. Kołodziejczyka ze wstępu do I tomu "Polityki Lubeckiego". Po ich przytoczeniu wyjaśnię skąd tak niska ocena tej książki.
"Nawet gdy opadła już fala emocji i osobistych animozji, nie miał właściwie nigdy Lubecki tzw. dobrej prasy w polskiej opinii publicznej. I trudno temu się dziwić. W naszej historii, pełnej wzlotów i upadków, heroicznych zmagań i udręczeń, cenione były zwłaszcza te postawy ludzkie, które zgodnie z ideami romantyzmu wysuwały czynniki duchowe nad materię. Przekładając to na język historycznych konkretów, zawsze wyżej w estymie społecznej Polaków notowano działania patriotyczne spiskowców i powstańców, przenosząc je nad prozaiczną, mrówczą i zapobiegliwą pracę na polu gospodarczym. I w tym, jak wolno sądzić, tkwi główna przyczyna faktu, że mimo uznania jego wielkich zasług nikt z Polaków nie zaproponuje wprowadzenia Lubeckiego do panteonu wybitnych synów ojczyzny".
Jeśli książki miałyby mieć jakiś wpływ na popularyzację postaci historycznych, to praca Stanisława Smolki mogłaby być uznana za przyczynę wniosków płynących z wyżej przytoczonych słów prof. Kołodziejczyka. Muszę przyznać, że dawno nie miałem tak silnego pragnienia, aby czytana książka skończyła się jak najrychlej (ostatnio było tak w trakcie czytania "Chłopów" Reymonta). "Polityka Lubeckiego" to cegła licząca sobie prawie pół tysiąca stron + mnóstwo dolnych przypisów pisanych maczkiem, oraz ponad 100 stron przypisów końcowych, również maczkiem. Język autora chociaż niezbyt trudny, jest okropnie chaotyczny. Książka ma układ nie chronologiczny, lecz problemowy. Powoduje to, że autor skacze w każdym rozdziale tam i z powrotem po chronologii lat odbywania przez Lubeckiego ministerium, czyli od 1821 do 1830. Tworzy to istny groch z kapustą. Jest bardzo dużo powtórzeń tych samych informacji, co nasuwa przypuszczenie, iż Smolka najwyraźniej nie zapanował nad kontekstem który sam sobie stworzył. A trzeba przyznać, że ilość źródeł użyta do napisania pracy jest przeogromna. Niestety nie ma tu odróżnienia ziarna od plewy. Nasycenie szczegółami, niezliczonymi dygresjami i przypisami, które oprócz tego, że są bardzo długie i zaburzają normalne czytanie, to dodatkowo rzadko wnoszą coś ponad gmatwaninę jeszcze większych szczegółów niż sama treść książki. Niestety odbiór tego dzieła mocno się rozminął z oczekiwaniami, które miałem przed przystąpieniem do lektury.
Wszystko powyższe powoduje, że raczej nie sięgnę po drugi tom. Z tego samego powodu nie polecam tej książki miłośnikom historii.

Książę Ksawery Drucki-Lubecki nie należy do bohaterów historii Polski. Chociaż był promotorem pracy organicznej, nie zalicza się go ani do przedstawicieli prepozytywizmu, ani tym bardziej romantyzmu (na którego początkową fazę przypada jego najintensywniejsza działalność - na polu ministra skarbu). Dlaczego tak jest? Myślę, że najlepiej wyjaśniają to słowa prof....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polityka Lubeckiego przed powstaniem listopadowym. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne