Planeta małp

La planète des singes
83-900552-0-1
Shirkus

Inne wydania

W książce "Planeta małp", która stała się głośna dzięki filmowi pod tym samym tytułem, przedstawia Boulle ciekawą koncepcję zamiany ról między małpą a człowiekiem w ciągu wielu wieków rozwoju cywilizacji różnych planet, gdzie oba te gatunki żyły obok siebie. Książka, wielokrotnie wznawiana we Francji, tłumaczona na języki obce, jest już jedną z klasycznych pozycji światowej literatury...

Książka, wielokrotnie wznawiana we Francji, tłumaczona na języki obce, jest już jedną z klasycznych pozycji światowej literatury fantastyczno-naukowej.

Witold Lisek | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Stara dobra klasyka!
Dobrze przeczytane.
Całość!

Krzysztof Baliński | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Mamy tu do czynienia z klasykiem science fiction, który jest dość znany jeśli nie z książki to z filmów dotyczących planety małp. Teoretycznie motyw jest prosty, astronauci z Ziemi trafili na planetę małp, jednak do tego poznawania małpiej społeczności przez głównego bohatera to całe literackie zamieszanie się nie sprowadza, bowiem ta książka ma swoją głębię. Bo po pierwsze mamy motyw inteligentnych istot w kosmosie, tutaj mamy zaskoczenie, bo okazały się nimi małpy. No i mamy rozważania dotyczące cywilizacji, jak najbardziej naszej, ziemskiej.

Co my tu mamy? Około roku 2500 AD niejaki Ulisses Merou i jego przyjaciel profesor Antelle podążali kosmicznym szlakiem w kierunku supergwiazdy Betalgeza, zwaną też Alfa Oriona, i gdzieś w pobliżu wylądowali na planecie zwanej Serrou. Okazało się, że planeta jest niemal bliźniaczo podobna do naszej Ziemi. Podobne warunki klimatyczne, niemal zbliżone funkcjonowanie przyrody, a więc ewolucja obydwu planet przebiegła bardzo podobnie. A...

Wkp | 2014-07-28
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 27 lipca 2014

OLDSCHOOLOWA PLANETA

Jinn i Phyllis spędzają w kosmosie wakacje, kiedy natrafiają na dryfującą w przestrzeni butelkę. Butelka okazuje się zawierać listy spisujący wydarzenie, jakie stały się udziałem dziennikarza Ulissesa Mérou, który w roku 2500 dołączył do ekspedycji na odległą planetę. Nowy świat okazał się rządzony przez inteligentne, cywilizowane małpy, który ludzi traktowały, jak zwierzynę łowną i eksperymentalną…

Oto powieść kultowa, którą powinien poznać każdy. I jedna z tych historii, które każdy kojarzy z kina, a nie wielu jest świadomych, iż powstała na podstawie powieści. Powieści głośnego i legendarnego już autora, choć w naszym kraju znanego przede wszystkim i niemal jedynie z „Mostu na rzece Kwai”. Powieści naprawdę udanej i godnej polecenia.

„Planeta małp” to książka napisana językiem lekkim, łatwym i przyjemnym, kojarzącym się z dokonaniami Juliusza Verne’a czy H.G. Wellsa, pełna barwnej wyobraźni i nastrojowej akcji. Typowo oldschoolowa, sentymentalna. Autor...

annaroza | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Książka, którą już raz czytałam wiele lat temu. I zdążyłam niemal całkowicie zapomnieć. Sytuację utrudniał fakt, że jest pozycja bardzo obecna w kulturze masowej i nie byłam pewna, które z moich skojarzeń związanych z "Planetą małp" pochodzą z książki a które z filmów lub innych źródeł. Po ponownej lekturze jestem trochę zaskoczona, że tak mało pamiętam z książki. Myślę, ż gdy czytałam ją pierwszy raz, bardziej mi się podobała. Wtedy bardziej skupiałam się na akcji, niż uczuciach i przemyśleniach bohaterów. Dziś myślę, że powieść jest nieco naiwna i jednak nieprawdopodobna. Nie chodzi mi tu o możliwość podróży międzygwiezdnych, czy istnienie takiej formy życia w kosmosie, ale raczej o tą dziwną "ewolucję". Ale i tak uważam, że książka jest świetna i warto ją przeczytać.

Hrosskar | 2015-10-09
Przeczytana: 07 października 2015

Też tak macie, że znacie dobrze jakiś film, widzieliście go wielokrotnie i nagle okazuje się, że powstał on na podstawie książki? Ja tak miałem co najmniej kilka razy. Nie inaczej było w przypadku Planety małp z 2001 roku - film widziałem cztery razy albo i więcej. Bardzo mi się on podoba i gdy leci w telewizji to czasami włączę i obejrzę go. Przez zupełny przypadek zorientowałem się, całkiem niedawno, że istnieje książka o tym samym tytule, która została napisana w 1963r.

Planeta małp opowiada o wyprawie trzech mężczyzn na odległą planetą Sororę w układzie Betelgezy, gdzie panują warunki bardzo zbliżone do tych na Ziemi. Jakie jest ich zdziwienie, gdy spotykają tam ludzi, którzy zostali sprowadzeni do roli prawie bezrozumnych zwierząt, którzy chadzają po lesie nago, jedzą surowe mięso i reagują szałem na ubrania czy też jakikolwiek przejaw techniki. Natomiast dominującym gatunkiem są 3 rodzaje małp: szympansy, orangutany oraz goryle. To one przejawiają inteligencję, potrafią...

Grażyna | 2014-10-04
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 19 marca 2015

Isil | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Każdy na pewno zna przynajmniej jeden film z cyklu ,,Planeta małp" i o ile książka jest ich prekursorem to jest też zupełnie różniąca się pozycją. Jeśli ktoś lubi filmy, tak jak ja, warto przeczytać książkę, a jeśli nie lubi to też warto. I choć teorie naukowe na których opierał się autor są już przestarzałe to samo przesłanie jest nadal aktualne. Warto też zwrócić uwagę na wątek prowadzenia eksperymentów na zwierzętach, który porusza autor. Wywarł on na mnie największe wrażenie.

Aiwlys | 2015-10-24
Przeczytana: 22 października 2015

Książka krótka, ale bardzo wciągająca. Miałam duży problem, aby choć na chwilę ją odłożyć, porzucić śledzenie losów człowieka wśród małp. To, co podoba mi się w starych pozycjach z hatunki S.F. to niesamowita dbałość o szczegóły, również te naukowe. Obserwowałam to u Juliusza Verne'a, miałam to samo tutaj. Dzięki temu cała historia zdaje się jeszcze bardziej prawdziwa, rzeczywista.
"Planeta małp" to również świetny wgląd w naszą historię oraz to jak ludzie traktują zwierzęta. Wszystkie praktyki, którym sprzeciwiał się główny bohater, tak naprawdę dzieją się na naszym własnym podwórku i jakoś przyjmujemy ten fakt za całkiem normalny. Okrucieństwo, eksperymenty.
Warto sięgnąć po te książkę, bo nie zabierze ona aż tak wiele czasu, a naprawdę wiele powie o naszej ludzkiej naturze.

Basia_Pelc | 2015-01-05

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie było to arcydzieło, ale spodziewałam się gorszej lektury. Świetne zakończenie.

pablo | 2014-10-31
Na półkach: Przeczytane, Klasyka S-F, 2014
Przeczytana: 31 października 2014

Kolejny fajny klasyk, który niestety nie zestarzał się dobrze. Mimo zapachu naftaliny, warto jednak zapoznać się z prekursorem wielu współczesnych powieści. Nic tak dobrze nie wpływa na postrzeganie współczesności, jak znajomość historii.