Niezwykłe tajemnice zaginionych skarbów

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Wyjątkowo ciekawa pozycja zawierająca opowieści o świecie pełnym bogactwi tajemnic, będąca zarazem użytecznym przewodnikiem dla poszukiwaczy skarbów.Książka opowiada o stwierdzonych i udokumentowanych skarbach, które z różnych powodów dzisiaj są zaginione. Przepadły często całkiem niedawno, jak tego dowodzi choćby historia tajnej bazy hitlerowskich okrętów podwodnych na wyspie Fuerteventura. W samej Europie na wydobycie czekają m. in.: olbrzymizbiór sreber stołowych księcia elektora bawarskiego Maksymiliana I, skarby koronne Jana bez ziemi, znalezione w XIX wieku (i znowu zaginione) w południowej Francji skarby Ludwika IX. Autor, Reinhold Ostler, jest ekspertem w dziedzinie ich lokalizacji, prezesem międzynarodowej organizacji poszukiwaczy skarbów, dyrektorem Akademie für historische Forschung und Kulturfahndung.

Maynard | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Dosyć ciekawa pogadanka na temat kilku zaginionych skarbów świata. Niestety, autor koncentruje się na pirackich łupach, morskich poszukiwaniach oraz amerykańskiej gorączce złota, czyli tematach odległych od mojego kręgu zainteresowań. Spodziewałem się raczej Europy, rycerzy i średniowiecznych tajemnic lub zrabowanych przez Hitlerowców dobrach kultury międzynarodowej, tak więc do gustu przypadły mi tylko dwa pierwsze rozdziały traktujące o złocie Renu i skarbie Berengara Sauniere. Styl autora jest dobry, gawędziarski, miejscami upstrzony nawet fabularną narracją i dialogami co, zdecydowanie, działa na pozytywny odbiór książki. Reasumując jednak, o skarbach dużo lepiej opowiada nasz rodak i mój rówieśnik, Tomek Michniewicz ("Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów")

fanatykromy | 2015-07-15
marek | 2013-10-25