6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7337-017-X
literatura polska, Śląsk

Niepublikowana dotąd powieść autorki "Dziewcząt z Nowolipek" porusza skomplikowane problemy konfliktów narodowościowych na Śląsku Cieszyńskim w przededniu drugiej wojny światowej. Autorka z dużą dozą emocji opisuje - znane z własnych obserwacji i doświadczeń - codzienne życie wielokulturowej wspólnoty robotniczej, przez lata zgodnie łączącej tradycje Zaolziańskich Polaków, Czechów, Niemców i Austriaków. Szczególnie interesująco nakreślane są tu barwne sylwetki kobiet, z różnych pokoleń i środowisk. Wraz z rozwojem akcji obserwujemy proces krystalizowania się tożsamości narodowej bohaterów i narastanie dzielących społeczność konfliktów. Zakończenie powieści przynosi przejmujące obrazy wkroczenia wojsk polskich na Zaolzie jesienią 1938 roku - jeden z dramatycznych momentów naszej historii.

Bardzo ciekawa książka

marti_91 | 2011-11-11