Kumagai. Droga wojownika

Wydawnictwo: Red Horse
Memoirs of the Warrior Kumagai: A Historical Novel
Japonia, samuraje
historyczna

Byliśmy żołnierzami... z uniesionym nad głową mieczem doświadczałem bitewnej chwały. To, co odczuwałem w tamtych chwilach, było rodzajem szczęścia. Wojownik nie myśli o tym, że się kiedyś zestarzeje. I zawsze widzi siebie takiego, jakim jest: grzywa czarnych włosów, mocne ramiona, wiecznie młody. Teraz mam godne szacunku sześćdziesiąt pięć lat. I zdziwiony własnym zaskoczeniem poruszam się po ścieżce mizernego światła. Jestem jak kwiat wiśni, który rozkwitł tylko po to, żeby opaść na ziemię... Kumagai Naozane był japońskim wojownikiem sławnym z tego, że ściął głowę młodemu samurajowi Atsumori. Wydarzenie to stało się osnową jednej z najbardziej znanych historycznych sag dawnej Japonii, Opowieści Heike. Stary wojownik Kumagai wspomina swoją przeszłość i porównuje ją z Opowieściami Heike.

Gantu_mn | 2011-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2011

Przystąpiłem do czytania tej książki bardzo entuzjastycznie. Spodziewałem się fascynującej podróży w inne czasy i w inną kulturę, okraszonej opisami militarnych potyczek w starym azjatyckim stylu.

Zawiodłem się.

Książka przedstawia opowieść całego życia Kumagai Naozane. Poznajemy go jako młodego wieśniaka, obserwujemy jego długą karierę wojskową oraz schyłek życia w szatach mnicha. Jakkolwiek potencjał takiego opowiadania wydaje się być bardzo duży, autor zdecydowanie go nie wykorzystał.

Bohater powieści nie wyróżnia się właściwie niczym szczególnym, nie jest zbyt mądry, nie szczególnie odważny, nie ceni też zbytnio honoru czy wartości religijnych.

Inne postaci, które spotkamy na stronach książki nakreślone są w większości bardzo prosto, ich postępowanie jest przewidywalne, a w moim odczuciu często wręcz infantylne.

Działania wojenne - oczywiście spotkamy wiele ich opisów, ale stopień ich złożoności i zawartej w nich strategii przywodzi na myśl dwie frakcje chłopaków z kijami...

Abrakason | 2014-04-30
Na półkach: Przeczytane, Wschód

Kliknąłem że przeczytane ale... niestety tak nie jest. Chciałem dać 3 gwiazdki ale ostatecznie autor starał się wplatać coś wartościowego. Okładka fajna i...na tym się kończy lista pozytywów. Chciałem poczytać sobie coś orientalnego. Poszedłem do biblioteki znalazłem Kumagai. Czytam boczek zagiętej okładki : autor poświęcił 10 lat na napisanie tej książki. Już nie zaglądałem do środka bo pomyślałem że taka rekomendacja wystarcza. O matko. To po prostu podręcznik do historii jest. Już wiem dlaczego 10 lat się z nią męczył. 0,0000009% dialogów (pytam się JAK TO). Nie mam nic do historii bo ją lubię i po to sięgnąłem też z grubsza po taką książkę ale to nie może być praktycznie TYLKO historia (oczywiście jest to moja osobista opinia).A tak fajnie się zapowiadało.

Podsumowując : jeśli ktoś lubi podręczniki do historii w tym przypadku interesujący się w szczególności tematem Japonii, prowadzony przez historię bohatera lubi tonąć w gąszczu nazwisk, wydarzeń i nikłego procenta dialogu...

Vokankh | 2010-09-29
Przeczytana: marzec 2010

Historia Samuraja. Jednego z historycznych bohaterów starożytnej Japonii. Pomimo tego, iż jest to historia oparta na zapiskach i księgach opisujących bohatera, które przetrwały do dziś, to czyta się przyjemnie. Momentami może szokować, sposób postępowania żołnierzy na polu bitwy. Jednakże, mowa o czasach gdy kasta samurajów-wojowników jeszcze się nie utworzyła. Europejczycy też byli brutalni, momentami nawet bardziej. Książka w sam raz na raz.

goobar | 2010-09-29
Przeczytana: lipiec 2009

Interesujaca powiesc przedstawiajaca losy wojownika w czasach feudalnej Japonii. Chwilami bardzo doslowna, byc moze nawet wulgarna, lecz dzieki temu uzyskujemy calkiem prawdopodobna historie, poparta licznymi tekstami zrodlowymi. Czytelnikow przekonanych o cnotliwosci i slynnym honorze samurajow moze troche zbic z tropu, jako, ze nie uswiadczymy tutaj nadmiaru patosu ani idealizowania japonskich wojownikow. Bardzo dobra pozycja.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: październik 2010

No dobra, psychoanaliza na poziomie, o jakiej nie śniło się Freudowi, świadomość popchnięta o trzysta lat w przód, zero mentalności typowej, czy takiej, jaką ja sobie wyobrażam jako typową, dla japońskiego żołnierza z czasów bakufu, ale co z tego? Detal historyczny, mrówcza skrzętność w badaniu źródeł, do tego wnikliwość i drobiazgowość naprawdę budząca szacunek i podziw. Okej, nadal nie jest to "Gai-jin" ani "Shogun" Clavella, ale czytało się dość przyjemnie. Odradzam wszystkim, którzy nie lubią opisów wojen, zmagań, potyczek i rzezi. Mimo wszystko.

dintah | 2013-02-02

o, to dopiero była denna książka o samurajach!!!

Akinom | 2016-03-24
TooS | 2016-01-27