Balsamista t. 2

Wydawnictwo: Hanami
Shigeshoushi
komiksy
Nemosja

Każdy, kto stracił kogoś bliskiego, musi zmierzyć się z uczuciem żalu i pustki. Inaczej cierpi matka, której umarło dziecko, inaczej kobieta żegnająca ukochanego. Przystosowanie się do nowego stanu rzeczy bywa trudne, czasem wręcz niemożliwe. Zdarzają się również sytuacje, kiedy czyjaś śmieć pozwala żyjącym rozpocząć nowy etap w życiu. Mamiya Shinjirō wykonując swoją pracę pomaga nie tyle...

Mamiya Shinjirō wykonując swoją pracę pomaga nie tyle zmarłym, co ich żyjącym krewnym. Kiedyś on też potrzebował zrozumienia i akceptacji. Wtedy na jego drodze pojawiła się ekscentryczna i niezwykła osoba.

źródło opisu: Hanami, 2004

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

Villiana | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Jestem zszokowana, w jaki sposób ta manga na mnie wpływa. Zaczynam czytać i po prostu wsiąkam do środka, nie mogę myśleć o niczym innym, dopóki nie skończę, a i później muszę sięgnąć po nią znowu i znowu, lepiej przyjrzeć się rysunkom, jeszcze raz wniknąć do treści.

Część druga trzyma zdecydowanie poziom, dostajemy kilka świetnych historii, a przede wszystkim coś więcej o głównym bohaterze, a mianowicie wspomnienia z jego przeszłości, o tym, kim był, jak sobie radził w życiu, wszystko co mogło mieć wpływ na to, jakim człowiekiem jest teraz.

Bardzo podoba mi się jego wewnętrzna walka z samym sobą, swoimi słabościami, mogłabym przysiąc, że pojawia się zalążek metamorfozy. Uwielbiam relację pana Shinjuro z Azuki, której było troszkę za mało w tej części, jej wybuchowość jest przesłodka.

Wszystkie sekwencje traktujące o śmierci były ogromnie ciekawe - Tamara, historia pani doktor, a zwłaszcza lalkarka.

Ciągle mam niedosyt i aż mnie rączki świerzbią, żeby złapać za kolejne...

Aithusa22 | 2015-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2015

"Bo mój wygląd rzuca się w oczy, bo jestem bezczelny.
Bo poderwałem dziewczynę, bo nie podrywam.
Bo ojciec jest balsamistą, Amerykaninem.

Byłem dzieckiem ciągle bitym z nieistotnych powodów."

Drugi tom zdecydowanie bardziej mi się podoba niż pierwszy.

Tutaj poznajemy pierwszą miłość Schinjuro. Mężczyzna stopniowo zaczyna się otwierać przed Azuki i mam wrażenie, że lubi ją oraz szanuje. Bądź co bądź jest ona jedyną kobietą, której nie chciał wykorzystać.

Tutaj również przeplata się kilka ciekawych historii, poznajemy intrygujące postacie np. lalkarka. Bardzo wzruszająca była historia doktor Koyuki. No i wspaniały zielonooki kot Tamara, który od początku mi się spodobał :D

Mam wrażenie, że Schinjuro stał się bardziej "ludzki". Próbuje się nawet troszkę zmienić, widać, że walczy ze sobą, ze swoją naturą i wewnętrznymi impulsami.

Na pewno sięgnę po kolejny tom :)

"Nie wiedziałem, że wolność, której tak pragnąłem jest najzwyklejszą samotnością."

Książniczka | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, Do popłakania

"Nie wiedziałem, że wolność, której tak pragnąłem, jest najzwyklejszą samotnością."

Kolejny tom i kolejne historie, równie wzruszające i pełne melancholii. Nie jeden raz łezka zakręciła mi się w oku... I to nie sama śmierć bolała najbardziej, ale to, co czują ci, którzy zostają... Poczucie straty, rozpacz - ten rewelacyjny komiks oddaje te wszystkie emocje w sposób bardzo prawdziwy.

Każda przedstawiona opowieść jest jedyna w swoim rodzaju. Mnie akurat najbardziej rozkleiła opowieść o kocie - jako kociara wiem, jak bardzo boli śmierć ukochanego zwierzaka...

Przyznaję, że chwilami całość wydawała mi się odrobinę chaotyczna, ale może po prostu nie wgryzłam się jeszcze w specyfikę mangi. Jednak to wcale nie psuło mi odbioru i nie zakłócało emocji - lektura jedynie wymagała ode mnie skupienia.

To nie jest wesoła i odprężająca lektura, ale dzięki swojej tematyce niezwykle dla mnie cenna i potrzebna.

KahlanAmell | 2016-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2016

Jest to pierwsza manga jaką przeczytałam w całym moim dotychczasowym życiu. Zajęło mi to niecałą godzinę i muszę przyznać, że bardzo mi się podobała, mimo iż w niektórych momentach nie ogarniałam o co chodzi (nie nawykłam do braku opisów sytuacji). Z przyjemnością przeczytam kolejne tomy :)

Youmi | 2011-01-09

przebiła pierwsza cześć