Ostatnie lata Wielkich Moraw

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
historia
Wilczek

Autor podjął próbę odpowiedzi na pytania: jakie - w świetle rozwoju sytuacji politycznej w Europie w końcu IX i początkach X stulecia - znajdujemy uzasadnienia używania nazwy "Wielka Morawa", "Państwo Wielkomorawskie"; jakimi dysponujemy podstawami źródłowymi i uzasadniającymi stosowanie wobec tworu politycznego, którym władał Świętopełek, miana "wielki"; jakie były rzeczywiste podstawy terytorialne Państwa Wielkomorawskiego w szczytowym okresie jego rozwoju; jaka była reakcja Arnulfa, następcy Karola III Grubego na cesarskim tronie, na samodzielność władcy wielkomorawskiego w początkach lat 90. IX wieku; jak potoczyły się losy Wielkiej Morawy po śmierci Świętopełka; a także próbę wyjaśnienia losów pozostałości po Wielkiej Morawie. Swoje rozważania odniósł badacz do schyłkowego etapu państwa, tj. lat 880-955.
Powód podjęcia badań stanowiły - zdaniem Autora - dotychczasowe niesatysfakcjonujące oraz niezgodne z wymową źródeł efekty poszukiwań historyków zajmujących się tym zagadnieniem.

źródło okładki: skan własny

Bauero | 2015-08-10