rozwiń zwiń

W oceanie nocy

Okładka książki W oceanie nocy
Gregory Benford Wydawnictwo: Amber Cykl: Centrum Galaktyki (tom 1) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Centrum Galaktyki (tom 1)
Seria:
Wielkie Serie SF
Tytuł oryginału:
In The Ocean of Night
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8372452180
Tłumacz:
Marek Pąkciński
Tagi:
Wielkie Serie SF Centrum Galaktyki powieść amerykańska
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hieroglyph: Stories and Visions for a Better Future Charlie Jane Anders, Madeline Ashby, Elizabeth Bear, Gregory Benford, David Brin, James L. Cambias, Cory Doctorow, Kathleen Ann Goonan, Lawrence M. Krauss, Geoffrey A. Landis, Rudy Rucker, Karl Schroeder, Neal Stephenson, Bruce Sterling
Ocena 1,0
Hieroglyph: St... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 102, March 2015 Gregory Benford, Mike Buckley, Neil Clarke, Orrin Grey, Naim Kabir, Ken Liu, Chen Qiufan, Lavie Tidhar, Catherynne M. Valente, Chuck Wendig
Ocena 0,0
Clarkesworld M... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Multiverse. Exploring Poul Andersons Worlds Karen Anderson, Stephen Baxter, Astrid Anderson Bear, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Terry Brooks, C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Bob Eggleton, Raymond E. Feist, Eric Flint, Nancy Kress, Larry Niven, Jerry Eugene Pournelle, Robert Silverberg, Harry Turtledove, Tad Williams
Ocena 8,5
Multiverse. Ex... Karen Anderson, Ste...
Okładka książki Gateways. Original New Stories Inspired by Frederik Pohl Brian W. Aldiss, Isaac Asimov, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Cory Doctorow, Gardner Raymond Dozois, Alex Eisenstein, Phyllis Eisenstein, James R. Frenkel, Neil Gaiman, James Gunn, Joe Haldeman, Harry Harrison, David Lunde, Elisabeth Malarte, David Marusek, Larry Niven, Jody Lynn Nye, Emily Pohl-Weary, Mike Resnick, Frank M. Robinson, Robert J. Sawyer, Robert Silverberg, Joan Slonczewski, Sheri S. Tepper, Vernor Vinge, Connie Willis, Gene Wolfe
Ocena 5,0
Gateways. Orig... Brian W. Aldiss, Is...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4
4

Na półkach:

„W oceanie nocy” to pierwszy tom sześciotomowej powieści w której jest po trosze space opery, hard SF, fantastyki socjologicznej i postapokaliptycznej.
Kanwą cyklu jest konflikt cywilizacji organicznych z cywilizacją „zmechów”. Maszyny uznały życie organiczne za zagrożenie dla siebie i postanowiły profilaktycznie wytępić „szkodniki” w całej galaktyce. Za przyczyną grupki ludzi niektóre cywilizacje organiczne, wcześniej walczące ludźmi, „zwierają szyki” i wspierają potomków współczesnej ludzkości którzy mają szansę pokrzyzować diaboliczne plany zmechów. :)
Świat jednak nie jest czarno-biały i każda ze stron konfliktu dzieli się na frakcje mające swoje cele, często się zwalczające i w takim środowisku równie łatwo o cios w plecy od sprzymierzeńca jak o podanie pomocnego chwytaka przez … zmecha!
Każdy przy tym każdym manipuluje i nawet wewnątrz jednej frakcji dzisiejszy wróg może jutro stać się przyjacielem lub na odwrót.
Fabuła toczy się na planetach, w kosmosie i w końcu w czarnej dziurze w której pływy grawitacji rozrywają czasoprzestrzeń na włókna zwane czaprami (od CZAsoPRzestrzeń). W czaprach autor popuścił wodze swego zawodowego konika (jest w końcu fizykiem) i część ta jest ostro „pokręcona” :)
Poszczególne tomy cyklu są bardzo „nierówne”.
Gdyby cały cykl porównać do obiadu, to tom 1 jest wodnistą zupką przeciągających się i niewiele wnoszących opisów przyprawioną garścią przekombinowanej filozofii w której pływają z rzadka mięsiste kawałeczki intrygującej fabuły. Trzeba tę zupkę jakoś, krzywiąc się, przełknąć aby dostać kolejne danie, tom 2 to już całkiem smaczna przystawka, tomy 3 i 4 to danie główne na które autor serwuje nam to co tygrysy lubią najbardziej, czyli dużo krwistego mięska akcji z drobno posiekanymi opisami, przyprawionego do smaku szczyptą filozofii i polanego sosem fizyki. Po tak smacznym daniu głównym z niecierpliwością oczekujemy na pyszny deser z esencjonalną puentą, ale … niestety fabuła znowu zwalnia i zamiast spodziewanych rozkoszy podniebienia autor serwuje nam kompot rozcieńczony do granic możliwości opisami wielowymiarowej struktury rozgałęzień czasoprzestrzeni z niewielką zawartością kawałków owoców akcji zawiniętych w sreberka czapr wijące się pętlami Moebiusa pokrytymi pianą kwantową. (Wartością dodaną dla niektórych może być to, że po zakończeniu czytania tomu 5 i 6 napisanie doktoratu z mechaniki kwantowej nie powinno przedstawiać większego problemu…) :)
Wracając jednakże do tomu pierwszego, to autor z zapałem rzeźbi w nim i mozolnie cyzeluje głębie postaci i ich wzajemnych, skomplikowanych interakcji oraz wewnętrznych rozterek i dramatów, po to tylko aby tę misterną konstrukcję … porzucić prawie w całości, a głównego bohatera odstawić na boczny tor w tomach 3 i 4! Kiedy zaś ponownie powraca on do nas pod koniec cyklu, to w zasadzie możemy tego tylko żałować. Znowu musimy żmudnie przedzierać się przez opisy środowiska i nieuczesane myśli bohaterów aby doczołgać się do jakiegoś fragmentu, który choćby z lekka popchnie akcję do przodu (lub do tyłu strumienia czasu– jak to w czaprach bywa).
Gdyby pierwszy tom skrócić do jednego rozdziału i włączyć go do obecnego tomu 2, a tomy 5 i 6 skondensować do epilogu w obecnym tomie 4 to taka trylogia zasługiwałaby na bardzo wysoką ocenę!
W obecnej formie niestety potrafi czasami znużyć. Powolną miejscami akcję i wielostronicowe opisy da się przeżyć, ale niechże to czemuś służy! Zgodnie z klasycznym kanonem sztuki strzelba wisząca na ścianie w I akcie, w III akcie powinna wystrzelić. Jeżeli zaś w I akcie autor poświęca wiele stron na szczegółowy opis tejże „strzelby”, aby … nigdy więcej niej nie wrócić i robi tak wielokrotnie, to mam prawo czuć się nieco zirytowany …
Ogólnie polecam ten cykl, z tym że osoby nerwowe i niecierpliwe czytają tomy 1,5 i 6 na własną odpowiedzialność :)

„W oceanie nocy” to pierwszy tom sześciotomowej powieści w której jest po trosze space opery, hard SF, fantastyki socjologicznej i postapokaliptycznej.
Kanwą cyklu jest konflikt cywilizacji organicznych z cywilizacją „zmechów”. Maszyny uznały życie organiczne za zagrożenie dla siebie i postanowiły profilaktycznie wytępić „szkodniki” w całej galaktyce. Za przyczyną grupki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    95
  • Chcę przeczytać
    79
  • Posiadam
    28
  • Fantastyka
    5
  • Science Fiction
    4
  • Posiadam e-book
    2
  • Książki
    2
  • Góra
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Fantastyka/Fantasy/Paranormal
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W oceanie nocy


Podobne książki

Przeczytaj także