W oceanie nocy

Tłumaczenie: Marek Pąkciński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Centrum Galaktyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
In The Ocean of Night
83-7245-218-0
dona

Ziemi zagraża zbliżająca się kometa. NASA wysyła swojego najlepszego astronautę Nigela Walmsleya z misją zniszczenia obiektu. Okazuje się, że kometa jest w rzeczywistości wrakiem statku kosmicznego obcej cywilizacji. Mimo to Houston ponawia rozkaz. Nigel postanawia jednak zbadać tajemniczy obiekt.

Robert_P | 2014-06-13

„W oceanie nocy” to pierwszy tom sześciotomowej powieści w której jest po trosze space opery, hard SF, fantastyki socjologicznej i postapokaliptycznej.
Kanwą cyklu jest konflikt cywilizacji organicznych z cywilizacją „zmechów”. Maszyny uznały życie organiczne za zagrożenie dla siebie i postanowiły profilaktycznie wytępić „szkodniki” w całej galaktyce. Za przyczyną grupki ludzi niektóre cywilizacje organiczne, wcześniej walczące ludźmi, „zwierają szyki” i wspierają potomków współczesnej ludzkości którzy mają szansę pokrzyzować diaboliczne plany zmechów. :)
Świat jednak nie jest czarno-biały i każda ze stron konfliktu dzieli się na frakcje mające swoje cele, często się zwalczające i w takim środowisku równie łatwo o cios w plecy od sprzymierzeńca jak o podanie pomocnego chwytaka przez … zmecha!
Każdy przy tym każdym manipuluje i nawet wewnątrz jednej frakcji dzisiejszy wróg może jutro stać się przyjacielem lub na odwrót.
Fabuła toczy się na planetach, w kosmosie i w końcu w czarnej...

| 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Słaba, przeczytana do końca "z obowiązku" pozycja SF. Nie nastawiałem się bynajmniej na akcję, raczej na coś głębszego i podanego z sensem, dostałem bełkotliwą w swoim wyrazie wizję świata i człowieka "kosmicznego", wiejąca nudą opowieść o niczym, nic nie wnoszącą, niczego nie pozostawiającą po przeczytaniu. Zakończenie to już kompletny bełkot, jakby autor sam sobie chciał udowodnić jakim to nie jest erudytą znającym się na "sensie i istocie" cokolwiek to w jego mniemaniu mogło znaczyć. Koncepcja statku żywcem zerżnięta z Franka Herberta, głupawy świat, oczywiście niszczejący, a jakże, każdy z bohaterów to filozof na miarę Hegla czy Kanta, który głównie rozważa... cokolwiek by nie rozważał, niech sobie kontynuuje. Ja dalsze części tego dzieła odpuszczam.

Marcin Badtke | 2013-03-26

Dobrze napisana książka. Trochę trąci myszką: np. czytają książki z kryształów na których mieści się jedna pozycja ;-) Wielowątkowa i wielopłaszczyznowa. Główny bohater ma tendencje do filozofowania i ciekawych przemyśleń. Akcja toczy się dość wolno, ale nie jest to wadą. Można się przyzwyczaić. Bohaterowie są krwiści i interesujący. Godna polecenia.

Ricardo | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Ledwo się przebiłem przez ta książkę. Tak nudnych opisów już dawno nie czytałem Dokończyłem ja jakby z obowiązku.

jonnebpl | 2015-01-31
Przeczytana: 2003 rok

Świetny cykl hard sf, mam na myśli naprawdę hard sf:) Miejscami można się poczuć jak w matrixie ale w skali kosmicznej.

Kern | 2015-05-13
Na półkach: SciFi, 2015, Przeczytane