Łysek z pokładu Idy

2003-01-01
2003-01-01
48 min.
koń Śląsk kopalnia węgiel ślepota

"Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka to krótka, ale poruszająca opowieść o koniu pracującym w kopalni węgla na początku XX wieku. Łysek, tytułowy bohater, jest mądrym i pojętnym zwierzęciem, które doskonale zna swoje obowiązki i ciężko pracuje, by ułatwić życie górnikom. Morcinek z pietyzmem opisuje nie tylko pracę konie w kopalni, ale też ich relacje z ludźmi. Łysek darzy sympatią tych, którzy go szanują i dbają o niego, a potrafi być nieposłuszny wobec tych, którzy go krzywdzą.
Opowieść jest przepełniona ciepłem i humorem, a jednocześnie ukazuje tragizm losu koni, skazanych na ciężką pracę w ciemnościach i nieuchronną śmierć po oślepnięciu. "Łysek z pokładu Idy" to nie tylko piękna historia o zwierzęciu, ale też ważny głos w sprawie etyki traktowania zwierząt i ciężkich warunków pracy ludzi w tamtych czasach.
Książka dobra dla miłośników zwierząt i historii. Aż chciałoby się więcej poczytać losów o Łysku.

Przeczytane lata temu, jako lektura szkolna. Pamiętam jednak, że łzy leciały same, choć sama fabuła średnia...

Kiedyś była to lektura, ale z tego co widzę wyleciała z kanonu. Sądziłem, że autorką jest Maria Konopnicka, lecz to zapewne przez "Naszą szkapę". "Łyska" zapamiętałem jako poruszającą nowelkę i tak samo poruszająca była gdy czytałem ją obecnie. Obok losu Łyska, ale również i obok losu Kuboka, który tak mocno ujmował się za swoim towarzyszem pracy nie sposób przejść obojętnie.

Bardzo przygnębiająca, dojmująco smutna historia. Mocno na wyrost 7 za tematykę i wydźwięk, choć nie jest to pozycja do której chciałoby się wracać.

Ta książka się wpisuje w listę książek "Jak chcesz zepsuć przyjemność z czytania - zrób to jako lekturę". "Łysek (...)" Nie był moją lekturą, przeczytałam ją dopiero teraz, historię znałam przelotnie. Kolejna pozycja, która przybliżyła mi choć trochę Śląsk i dawne czasy tego regionu. Polecam dla młodzieży i dorosłych, dla dzieci może być ciężkie.

Jedyna lektura szkolna którą przeczytałem w pełni. Wtedy to był przymus, nawet się nie spodziewałem że kiedyś pokocham książki. Lektury szkolne naprawdę potrafią obrzydzić czytanie, na lata, nigdy nie byłem zwolennikiem lektur szkolnych.

Literacki hołd złożony koniom pracującym w kopalniach. Łysek był ostatni. Tak jak wiele jego poprzedników miał oślepnąć i nigdy nie wyjść na powierzchnię, ale stało się inaczej. Był jedyny (tylko w chodniku nazywanym pokładem Idy nie można było zastosować elektrycznej lokomotywy),więc górnicy go uwielbiali. Jednak koszt wywiezienia konia był zbyt duży, bo wiązał się z przebudową chodnika. Cena przestała być istotna, gdy doszło do wypadku, a Łysek okazał się bohaterem.

Podczas czytania w kilku momentach poczułam łzy pod powiekami. Za wzruszenie + zakończenie, które pozytywnie mnie zaskoczyło i wzbudziło sporo emocji daję tej książce ocenę 8/10.

Lubicie wracać po latach do swoich lektur szkolnych? Ja tak i powróciłam do książki #łysekzpokładuidy autorstwa Gustawa Morcinek. To była moja lektura w 5 klasie sp i możecie mi wierzyć, że zapadła mi tak głęboko w serce i pamięć aż do dziś a wczoraj wieczorem zrobiłam sobie jej #reread i ponownie jestem nią zachwycona ❤️ Ja posiadam egzemplarz bardzo stary bo wydany w 1972 roku od wydawnictwa Śląsk.
Ta krótka nowelka bo ma 33str opowiada historię konia tytułowego Łyska, który trafia do kopalni jako koń pociągowy przy wydobyciu węgla. Autor w tak krótkiej formie zawarł ogromną moc przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. Górnik o imieniu Kubok bardzo zżył się z Łyskiem i starał się dostarczyć swojemu przyjacielowi wszystko co mu potrzeba by ciężka praca, którą wykonywał w tak ciężkich warunkach była znośna. Książka jest smutna i bardzo głęboko przenika serce. Mimo upływu tylu lat ciągle ją pamiętam. Książka jest skierowana dla dzieci i młodzieży więc bardzo zachęcam do sięgnięcia po wartościową lekturę młodszych 😊

Wzruszająca!

Wzruszająca!