Okładka książki Marcin Kozera i inne opowiadania

zbiór opowiadań,
typ
papier
Accio
4.9 (333 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Marcin Kozera, opowiadanie Marii Dąbrowskej mówiące o nauce dzieci polskich w Londynie i o poznaniu siebie przez głównego bohatera Marcina Kozerę. Marcin urodzony w Anglii poznaje siebie i dowiaduje się, że jest Polakiem, jest z tego dumny.

źródło opisu: opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2012-01-13
Przeczytana: 1995 rok

Niesamowite opowiadanie o Polskości i Polakach na Emigracji tuż przed I Wojną Światową...

Głównym bohaterem jest tytułowy Marcin Kozera, syn Mateusza, który od blisko 30 lat mieszka w Londynie i częściowo zapomniał ojczystego języka... Mimo wszystko czuje się Polakiem i chcę by jego syn także się nim czuł i znał mowę przodków... Dzięki temu Marcin trafia do polskiej szkoły w Londynie...

Z akcji utworu dowiadujemy się jakie przemiany zachodzą w Marcinie... Zaczyna się jego wewnętrzna przemiana, która budzi naszą dumę... Osobiście lubiłem Marcina, że mimo że całe życie spędził a Anglii bardziej się czuł Polakiem...

Opowiadanie to ma niesamowitą wymowę i pokazuję nam, że mimo, że nie mieszkamy w Ojczyźnie możemy i powinniśmy się czuć Polakami... Zdecydowanie polecam ten utwór...

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1996 rok

Opowieść o tym jak pomimo pobytu głównego bohatera na obczyźnie z biegiem czasu rozwija się w nim, a potem trwa w nim niezłomne poczucie tożsamości narodowej

Czytałam tylko "Marcina Kozerę" jako lekturę. Minęło 10 lat - nie pamiętam z książeczki nic, oprócz tytułu. Nie wywarła na mnie wrażenia.

Justyna | 2013-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Moim zdaniem to opowiadanie jest dobre. Opowiada o dwunastoletnim chłopcu mieszkającym w Anglii o polskich korzeniach, który ma pewien dylemat. Zastanawia się kim tak naprawdę jest. Czy Polakiem czy Anglikiem. Kiedy w tamtych czasach to jaką ma się narodowość było bardzo ważne. Uważam, że ta książka nie jest zbyt porywcza, ale można na nią poświęcić godzinne. Czytałam ją jako lekturę i nie myślę, że to była strata czasu. Moim zdaniem nie jest zła i powinno się ją przeczytać, żeby zobaczyć jakie to ważne kim się jest i to docenić.

Marta | 2014-04-30
Na półkach: Lektury, Biblioteka, Przeczytane

Podczas czytania ,,Marcina Kozery" płakałam...

Maryśka | 2012-01-15

Sympatyczna lektura.

Przeczytałam,bo to lektura i nie zanosiło się że będzie ciekawa. Siadłam więc z przymusu i... byłam pozytywnie zaskoczona. Tak krótka książka przetstawiła takbtrudną stytuację polaków w tamtym czasie za pomocą zwykłego chłopca. Jest to książka która pokazuje to że my-Polacy powinniśmy być dumni ztego, że możemy bez przeszkód żyć imieszkać w Polsce,że jest ona choć mała to jest na mapie świata, że możemy i umiemy mówic ojczystym językiem. A my narzekamy, że to jest nie tak a to powinno być inaczej,szkoda...kiedyś ludzie marzyli o tym by było tak jak jest..

FunnyFrog | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Książka nie wywarła na mnie większego wrażenia. Czytałem ją z niechęcią. Tematyka za mało rozwinięta.

Weronika | 2012-10-21
Przeczytana: 17 października 2012

była to moja lektura przeczytałam ją dwa razy w jeden dzień

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: maj 1995

Tchnie pozytywizmem - ale wtedy było to potrzebne.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku