Porywacze Kleopatry. VI Legion Cezara

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-10927-8
historyczna

Książka opowiada o podboju Egiptu przez Cezara, jego spotkaniu z Kleopatrą oraz o dalszych wydarzeniach. Ich tłem jest słynny Legion VI, który służył początkowo pod Pompejuszem, jednak otoczony przez wojska Cezara pod Farsalos przeszedł na jego stronę. Opowieść autora dotyczy lat 48-47 p.n.e., kiedy to Cezar przebywał w Egipcie. Tam stanął oko w oko z dobrze uzbrojoną i wyćwiczoną egipską armią, bez pomocy Legionu VI nie uszedłby z życiem. Legion stał się wyborową siłą Cezara, bez której nie mógłby powiedzieć słynnych słów Veni, vidi, vici .

Krzysztof | 2017-10-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Polecam
Przeczytana: 30 września 2017

Świetna książka poświęcona "żelaznemu" legionowi. Styl autora powoduje, że z przyjemnością zagłębiamy się w lekturę, niejako przy okazji poznając dużo interesujących faktów dotyczących zarówno historii legionu VI, jak i Juliusza Cezara w szczycie jego kariery. Lektura tej książki pozwoli nam także lepiej poznać charakter Juliusza Cezara, który bezwątpienia miał duży wpływ na przebieg jego kariery.
Gorąco polecam!!!

Calarod | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Pierwsze wrażenie jakie odniosłem po przeczytaniu wstępu i kilku pierwszych stron było następujące, ot kolejna pozycja opisująca dokładnie styl walki i strategie ówczesnej armii rzymskiej. I na tym mógłbym zakończyć, gdyby nie pojawiło się i drugie odczucie tuż po przeczytaniu tej książki. Jest to opowieść o elitarnym oddziale i straży przybocznej Cezara, a zrazem o zwykłych ludziach, którzy stali się świadkami przebiegu najważniejszych wydarzeń antycznego świata, upadku starego porządku republiki i początku nowego imperium. Książka ta stała się istną relacją z przebiegu dramatycznych starć i perypetii 900 ludzi, którzy pragnąc powrócić do domu, nieodwracalnie wpłynęli na losy świata, między innymi ratując kilkakrotnie życie samego Cezara. Opowieść o 900 ludziach, którzy nigdy nie stracili wiary w swego wodza, którzy go zarówno uratowali, jak i pomścili po jego śmierci, zostawiając nam pamiątkę swych dokonań w krótkiej rzymskiej maksymie "res non verba!".

Cotta | 2013-02-26
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo dobra pozycja, tak jak i cała seria tego autora. Świetnie się czyta, dużo można wynieść. Jak najbardziej polecam.

DariuszNH | 2018-05-21
legrab | 2017-09-21