Najnowsze artykuły
- ArtykułyNajlepsze kryminały dla słuchaczy: te audiobooki sprawią, że nie oderwiesz się od słuchawek!LubimyCzytać1
- ArtykułyRuszają castingi do nowego serialu o „Harrym Potterze”. Wśród wymagań dwa ważne punktyAnna Sierant6
- ArtykułyUwaga, konkurs! Wygraj „Głębokie rany“ – powieść kryminalną Nele NeuhausLubimyCzytać10
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Nic Fields
8
7,1/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
70 przeczytało książki autora
77 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Rzymska konnica pomocnicza 14-193 n.e.
Nic Fields
Cykl: War (tom 101)
7,7 z 6 ocen
10 czytelników 0 opinii
2019
Legionista Republiki Rzymskiej 298-105 przed Chrystusem
Nic Fields
Cykl: War (tom 162)
7,0 z 5 ocen
11 czytelników 0 opinii
2019
Bitwa pod Syrakuzami 415-413 p.n.e. Wielka klęska Ateńczyków
Nic Fields
6,5 z 13 ocen
34 czytelników 1 opinia
2011
Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e. Bunt gladiatora przeciw Rzymowi
Nic Fields
6,5 z 19 ocen
41 czytelników 3 opinie
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojownik Kartaginy 264-146 r. przed Chr. Nic Fields
6,8
Opis armii będącej "tymczasowym zbiorowiskiem mówiących różnymi językami najemników", z którymi Hannibal rzucił Rzym na kolana.
Jak napisał Fields w swojej pracy, skromny Hannibal stawiał się za Aleksandrem Wielkim i Pyrrusem, ale pamiętajmy, że on miał pod swoimi rozkazami właśnie taką najemną zbieraninę żołnierzy, podczas gdy Aleksander Wielki ruszał na podbój świata ze świetnie funkcjonującą maszyną do zabijania, jaką była macedońska armia odziedziczona po ojcu.
Wahałem się między 6 a 7 przyznając ocenę tej pracy. Ostatecznie zdecydowałem się na 7, ze względu na klimat i narrację książki, bo muszę przyznać że nie nudzi. Układ jest standardowy jak w serii "Warrior" wydawnictwa Ospery. Autor książki, były Royal Marines i doktor historii starożytnej podjął temat armii kartagińskiej, jakże ważnej organizacji bojowej biorąc pod uwagę dominację Kartaginy w basenie Morza Śródziemnego w okresie starożytnym. Dopiero ostateczne pokonanie tej potęgi było trampoliną dla Rzymu w walce o prymat w basenie Morza Śródziemnego. Okres na jakim skupia się Fields to czas rywalizacji Kartaginy z Rzymem, czyli kolejne wojny punickie 264-241 p.n.e., 218-201 p.n.e i 149-146 p.n.e. W książce mamy kalendarium wydarzeń tego okresu, opis ustroju politycznego Kartaginy, opis charakteru armii kartagińskiej, złożonej przecież głównie z najemników, bądź wojsk werbowanych z ludów podbitych/zależnych, opis wynagrodzenia i wyżywienia tej najemnej armii, jej wierności, uzbrojenia poszczególnych oddziałów najemnych (np. Celtów, Iberów, czy procarzy z Balearów). W pracy mamy więc sporo rzeczy ciekawych, ale bardzo dużo potraktowanych jednak ze względu na jej charakter skrótowo. Autor czasem dynamizuje treść przez opisy co czuł żołnierz w czasie zwarcia, jak mogło ono wyglądać, razem z nim zaglądamy w głąb umysłu wojownika tamtego czasu. Zrozumiałe jest, że ze względu na charakter tego wojska, złożonego z tak wielu ludów, nie sposób było wszystkiego potraktować z większą szczegółowością. Czasem brakowało mi opisu stosowanej taktyki, bardziej szczegółowych opisów bitew jak np. Krimissos, gdzie Timoleon z Koryntu pogrążył Święty Zastęp kartagiński, zupełny brak opisu floty, skrótowe potraktowanie tematu słoni i ich zastosowania w walce, ale nie można tego oczekiwać po takiej pracy, dlatego dałem ostatecznie 7/10. Myślę że warto się z nią zapoznać, szczególnie na początek, żeby później zgłębiać tematy wojen punickich. Dodatkowo szczególnie ciekawe są plansze barwne podejmujące elementy historii armii kartagińskiej i świetnie narysowane przez Steve`s Noona.
Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e. Bunt gladiatora przeciw Rzymowi Nic Fields
6,5
Spartakus jest postacią niemal legendarną, więc nie ma co się dziwić, że na jego temat ukazały się setki prac. Książka Nicka Fieldsa stawia jego dokonania jako część szerszego zjawiska, jakim były powstania niewolników w starożytnej Italii.
Autor szczegółowo przeanalizował źródła, tworząc bardzo wyczerpującą rozprawę na temat zarówno zjawiska niewolnictwa, jak i samego powstania. Zasadniczo, autor prawie niczego nie pominął (nie znalazłem wzmianki o śmierci pretora Kosiniusa wysłanego przeciwko niewolnikom); brakuje mi jednak dokładniejszej analizy ostatniej bitwy Spartakusa - która, według Appiana, zakończyła się łatwym zwycięstwem Rzymian.
Jako ciekawostkę dodam, że autorowi widocznie spodobał się film "Spartacus" z 1960, gdyż w paru miejscach korygował pomyłki (lub nadmierną inwencję) autorów. Szkoda, że książka ukazała się przed premierą serialu...
Ogólnie, nie jest to wybitna praca, ale trzyma typowy dla serii poziom.