Podróż z małym bagażem. Opowiadania

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Wydawnictwo: Waza
Wybór z : Lyssnerskan ; Resa med lätt bagage ; Rent spel

„Podróż z małym bagażem” to zbiór opowiadań dla dorosłych: - "Osiemdziesiąte urodziny" ("Åttiårsdag") - "Listy" ("Korrespondens") - "Podróż z małym bagażem" ("Resa med lätt bagage") - "Zabić George'a" ("Killing George") - "Mały letnik" ("Sommarbarnet") - "Cieplarnia" ("Växthuset") - "Władysław" ("Wladyslaw") - "Śmierć nauczyciela gimnastyki" ("Gimnastiklärarens död") - "Mewy" ("Måsarna") -...

„Podróż z małym bagażem” to zbiór opowiadań dla dorosłych:
- "Osiemdziesiąte urodziny" ("Åttiårsdag")
- "Listy" ("Korrespondens")
- "Podróż z małym bagażem" ("Resa med lätt bagage")
- "Zabić George'a" ("Killing George")
- "Mały letnik" ("Sommarbarnet")
- "Cieplarnia" ("Växthuset")
- "Władysław" ("Wladyslaw")
- "Śmierć nauczyciela gimnastyki" ("Gimnastiklärarens död")
- "Mewy" ("Måsarna")
- "Fajerwerki" ("Fyrverkeriet")
- "Ryby dla kota" ("Kattfisk")
- "Wiewiórka" ("Ekorren")

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2054
Tania | 2016-06-13
Na półkach: Skandynawia, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Klimatyzm opowiadań zawartych w tomie to zasługa niebanalnego pióra Tove Jansson. Treść to w dużej mierze walka wewnętrzna bohaterów rozpisana na głosy rozdartych, często samotnych, w większości starych ludzi. Ujście znajduje w historiach: „Osiemdziesiąte urodziny”, „Podróż z małym bagażem”, „Cieplarnia” czy „Władysław”- opowiadanie z polskim akcentem, gdzie tytułowy Władysław to Leniewicz - mistrz marionetek z Łodzi. Postacie to jednak nie zawsze osoby w podeszłym wieku. Problemy mają też młodsi: „Mały letnik” to historia nonkonformistycznego jedenastolatka pełnego niezgody na otaczający świat; „Śmierć nauczyciela gimnastyki” to opowieść o ludziach w średnim wieku próbujących zabić w sobie wyrzuty sumienia, a z kolei „Listy” to opowiadanie zupełnie odbiegające charakterem od pozostałych – to kilkuletnia korespondencja pomiędzy dziewczynką z Japonii, a autorką.
Świat wewnętrzny postaci jest rozbudowany. To co dzieje się w świecie realnym, przeplata się z ich emocjami i wzajemnie na...

ekruda | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2013

Muminki zjadły Tove Jansson. Już mało kto pamięta, że miała jakieś życie poza nimi. A przecież malowała, rysowała, pisała książki dla czytelników starszych niż adresaci opowieści o sympatycznych trollach. Tymczasem Muminki stały się jej znakiem firmowym i jak widać nawet wydawca "dorosłej" książki umieścił jednego z nich przy nazwisku autorki, mimo że książka nie ma nic wspólnego z serią dla dzieci.

"Podróż z małym bagażem" to zbiór dwunastu opowiadań. Gdybym miała określić je jednym słowem, nazwałabym je nieśpiesznymi. Każde kojarzy mi się ze spokojem, niezależnie od podejmowanej tematyki.

Kluczowymi motywami tego tomu są sztuka i natura. Autorka snuje swoje opowieści na przemian wokół tych dwóch tematów, czyniąc je równoważnymi. W efekcie zupełnie oczywistym wydaje się, że u Tove człowiek nie istnieje w oderwaniu od przyrody, ale równie naturalna jest jego praca twórcza.

Co ciekawe, mam wrażenie, że opowiadania dotyczące związku człowieka z naturą są ciągle aktualne,...

jagarkar | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Bardzo przyjemna książka, przy której można się zrelaksować. Opowiadania napisane z dużą lekkością i (często) humorem. Nie przegadane, ciekawe.
Szczególnie spodobały mi się: "Podróż z małym bagażem", "Mały letnik" i "Cieplarnia".

semirala | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Książki w moim życiu pojawiają się same, przychodzą w różnych momentach i powiększają moją kolekcję, bądź są tylko elementem przechodnim w moim domu.
Na cytat z "Podróży z małym bagażem" natrafiłam przypadkowo, a mianowcie przysłał mi go mój przyjaciel. Taki, z którym zjadłam beczkę soli. Zaintrygował mnie tytuł, a co więcej, autorka, którą jak większość populacji naszego globu kojarzy z Muminkami.
Szukałam tej książki na allegro, ale z racji małego nakładu egzemplarze tej, jakby nie było mało opasłej ksiązeczki były bardzo drogie.
Minął czas, książka została wpisana do notesu, w którym piętrzą się pozycje do przeczytania, aż tu całkowicie przypadkowo znalazłam się w bibliotece w pobliskiej miejscowości, z moją kuzynką, która akurat coś wypożyczała...zapytałam, czy jest - po prostu akurat ta książka przyszła mi do głowy. I była. Zaopiekowałam się nią, posklejałam kartki, widać, że sporo przeszła, ale mało kto teraz po nią sięgał.
Opowiadania są.. ekscentryczne z lekka, podobaja mi...

Lisa | 2013-12-22

Opowiadania są ciekawe, nietuzinkowe, przesiąknięte skandynawskim spojrzeniem na świat. Warto po nie sięgnąć, aby zobaczyć, że Tove umiała pisać nie tylko o Muminkach. Mnie urzekł specyficzny klimat książki i lekko zarysowane kontury opowiedzianych historii, jakby niedokończonych celowo, aby czytelnik sam postarał się odnaleźć w tamtej rzeczywistości.

Tak, Tove Jansson pisze też dla dorosłych. Jednak opowiadania z "Podróży ..." są dalekie od całej tej przygody z Muminkami.
Opowiadania są nierówne. Jest kilka lepszych - tytułowa Podróż z małym bagażem, Śmierć nauczyciela gimnastyki, Mały letnik. Ale reszta jest co najwyżej lekko powyżej średniej - nic nieoczekiwanego się nie zdarza.
W Wiewiórce - mimo dobrego pomysłu - Tove nie dotknęła sedna sprawy, jakby zajęła się jedynie pierwszą warstwą emocji bohaterki i zdarzeniami (rzeczywistymi i wyimaginowanymi - odbiorem świata małej wyspy przez bohaterkę) - brakuje mi sporej części możliwych spostrzeżeń.
Osiemdziesiąte urodziny są na wskroś nijakie. Zabić Georga jest najzwyczajniej w świecie średnie, jakby nie do końca zarysowana fabuła. Motyw, który ma nabrać znaczenia jest zarysowany zbyt lekko, aby wpłynąć na fabułę - przez co staje się ona przeciętna.
Opowieści jednak czyta się całkiem przyjemnie - taka książka na popołudnie. Chciałam ją porównać kulinarnie do którejś z...

zapach_traw | 2016-08-04
Bleaktree | 2016-06-16