Przygody Pędrka Wyrzutka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1710-8
Róża_Bzowa

Książka o każdym z nas, wszyscy bowiem pragniemy akceptacji. Ale czy łatwo godzimy się z odmiennością innych? To już nie jest ani proste, ani oczywiste. A Pędrek jest inny niż wszyscy mieszkańcy otaczającego go świata. Książka pełna metafor, niespodziewanych skojarzeń myślowych, absurdalnych sytuacji. Groteska i komizm mieszają się tu z filozoficzną refleksją.
Ilustracje: Franciszka Themerson

Magdalena Gościniak | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Rozkoszą intelektualną jest wędrować za Pędrkiem Rozrzutkiem po kolejnych dziewięciu rozdziałach książeczki, którą dla dzieci napisał Stefan Themerson, a do jakiej rysunki przygotowała jego żona Franciszka.

Dla dzieci? Tak jest, dla dzieci, podobnie jak dla dzieci została napisana „Alicja w Krainie Czarów” czy „Alicja po Drugiej stronie Lustra”. Dla dzieci, które kryją się nawet w niezwykle dorosłych ciałach.

Pędrek Wyrzutek zaserwuje nam ćwiczenia praktyczne z logiki, z analizy, z postrzegania świata i z komunikowania się z innymi. Pędrek Wyrzutek każe nam przemyśleć to, kim jesteśmy i w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych. Pędrek Wyrzutek każe przemyśleć moc języka i jego słów. Pedrek Wyrzutek przywoła opowieść o konsekwencjach sztywnego, bezmyślnego trzymania się „racji stanu”. Pędrek Wyrzutek pokaże, dlaczego w pewnych okolicznościach, nasz świat potrafi się zmniejszyć, a nawet zniknąć. Czasem też potrafi zamienić się w teatr. Przede wszystkim jednak Pędrek...

Książeczka (niespełna 100 stron) dla dzieci, ale jednak przede wszystkim z warstwą dla dorosłych. Choć nie wystawiam wysokiej noty pierwszej książce tego oryginalnego autora, trzeba zauważyć jak wiele aluzji i trafnych obserwacji w tej bajeczce poczynił. A to było przecież na początku lat 50 XX wieku. Czego tu nie ma... Komunizm, totalitaryzm, uniformizacja, zimna wojna, propaganda. Ponieważ to lektura na jedno krótkie posiedzenie, można przeczytać.

foxy | 2016-07-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Z książek dla dzieci, które bawią również dorosłych, zdecydowanie ta jest moją ulubioną. Fantastycznie napisana, mądra, wesoła, pełna paradoksów - uczy logicznego myślenia, eksponując absurdy.

macierzanka | 2018-10-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2018

Wracam do niej czasem, bo ogromnie lubię sposób, w jaki Themerson bawi się słowami kiedy - według własnej definicji pisarza - robi pisy. A raczej ich nie robi, choć może powinien? :)
Abstrakcyjnie zabawna opowiastka o poczuciu inności. Z domieszką kapeluszy, naelektryzowanej poezji i teatru. Lubię tę książkę.

mbertman | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019