Czarne oceany

Okładka książki Czarne oceany
Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
486 str. 8 godz. 6 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2008-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
486
Czas czytania
8 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308042533
Tagi:
Nagroda Zajdla - zwycięzca cyberpunk

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1621 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
714
529

Na półkach: , ,

Tekst też tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2016/02/czarne-oceany.html

Po dłuższym czasie przerwy wrócić do jakiejś dziedziny ulubionej, cóż za radość! Chwycić płytę której od dawna się nie słyszało, odwiedzić mury starej uczelni, przejść ulice, których pamięć pozostała jeszcze w nogach, choć głowa już nazw nie pamięta... i wrócić do jednego z ulubionych pisarzy! Tak, to nade wszystko!

Złapałem się na tym, że Jacka Dukaja już od ponad dwóch lat nie czytałem, rok temu wyszła „Starość Aksolotla” ale to zaledwie minipowiastka, człowiek się tym nawet nacieszyć nie zdążył a już się skończyło. Chwytam więc za „Czarne Oceany” i już po kilkunastu stronach czuję tę euforię, tę radość! Jestem w domu! Dukaj, swoim pisarstwem potrafi obudzić pewien szczególny rodzaj emocji, coś między zdziwieniem, niezrozumieniem, sennością, koniecznością stałego natężenia uwagi, obcością dla tych jego niestworzonych światów... Za każdym razem niemal bliźniacze wrażenia – poznaje się te skrzywione rzeczywistości jakby brało się udział w jakichś wielkich odkryciach! Bo to rzeczy niesłychanie złożone i spróbuj, nieboraku-czytelniku, choćby na moment odwrócić myśl, osłabić skupienie! Trzeba będzie się cofać, szukać zrozumienia tam gdzie się je zgubiło.

Autor zwykł bowiem wrzucać czytelnika na głęboką wodę. Nic nie wyjaśnia, nic nie tłumaczy, ten, sam musi się odnaleźć w złożonej strukturze dukajowych powieści. Obcy, wygnaniec z innego świata, chciałeś rzeczy ciężkich i trudnych, to teraz uważaj!
„Czarne oceany” nie są żadnym wyjątkiem i prawdę mówiąc, nie sposób w kilku zdaniach napisać o czym w ogóle jest ta książka. Niby thriller polityczny, ociekający zdradami, sojuszami i spiskami, a znienacka przekształca się w horror. Ale to tylko na chwilę, bo za moment mamy tu wielką dystopię, w której role odwróciły się i teraz to nie człowiek, a rozwój dyktuje tempo marszu. Wszystko to posypane grubą warstwą filozoficznych gdybań na temat społeczeństwa, człowieka, wszechświata i moralności... Rzecz niebywała!

Świat „Czarnych Oceanów” imponuje – idea myślni i monad (do szybkiego streszczenia się nie nadająca), pomysł na pierwszy kontakt, jakiego jeszcze nie widziałem, i sugestia jakoby cały wszechświat falował w rytm jednych i tych samych myśli... wszystko to zapiera dech w piersiach, zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie, że książka na początku jawiła się zaledwie thrillerem politycznym. W całości łatwo znajdziemy echa Lema („Kongres Futurologiczny”, „Solaris”), czy Dicka („Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha”, „Ubik” i wielu innych, Dick lubował się w opisywaniu bohaterów walczących jednocześnie z paranoją i Systemem). Dukaj to wielki zuchwalec, co powieść rzuca się z motyką na słońce i każdorazowo wychodzi na tym dobrze.

Pisanie o Jacku D. jest jak ciągnięcie kilku srok za ogon. Jego książki zbyt są rozległe, żeby dać im jakiś miarodajny portret, na zbyt wielu płaszczyznach się dzieją i pisać o którejkolwiek z tych dziedzin, to osieracać pozostałe. Stąd ta niespójna pisanina, z której nic poza zachwytem nie wynika, bowiem „Czarne Oceany” to w swoim gatunku (właśnie – to s-f, dystopia, horror, czy thriller polityczny?) dzieło prawdziwie wielkie, a i poza nim imponujące, warto więc sięgać po Dukaja, bez względu na gatunkowe preferencje. Dukaj to drugi Lem (choć napisał póki co znacznie mniej, stąd porównanie to śmiałe i odważne), najlepszy obecnie polski fantasta i poglądu tego jestem w stanie dowodzić choćby i na pięści!

Sięgajcie państwo po niego!

Tekst też tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2016/02/czarne-oceany.html

Po dłuższym czasie przerwy wrócić do jakiejś dziedziny ulubionej, cóż za radość! Chwycić płytę której od dawna się nie słyszało, odwiedzić mury starej uczelni, przejść ulice, których pamięć pozostała jeszcze w nogach, choć głowa już nazw nie pamięta... i wrócić do jednego z ulubionych pisarzy! Tak, to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 129
  • Chcę przeczytać
    1 938
  • Posiadam
    737
  • Ulubione
    113
  • Teraz czytam
    101
  • Fantastyka
    52
  • Chcę w prezencie
    43
  • Science Fiction
    24
  • Jacek Dukaj
    14
  • 2013
    10

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Czarne oceany Zobacz więcej
Jacek Dukaj Czarne oceany Zobacz więcej
Jacek Dukaj Czarne oceany Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także