Dzienniki gwiazdowe

Okładka książki Dzienniki gwiazdowe Stanisław Lem
Okładka książki Dzienniki gwiazdowe
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2012-03-01
1957-01-01
Lem kosmos podróże gwiezdne Ijon Tichy

Przeczytane 1956 Opinie 14 Oficjalne recenzje 299

Wyróżniona opinia i

Książki 1489 Opinie 668

Polecam audiobook w świetnej aranżacji z ciekawymi efektami. Z humorem i niesamowitą wyobraźnią napisane opowiadania. Trudno uwierzyć, ze tak dawno temu.

Dotychczas najlżejsze teksty Lema jakie czytałem, zabawne i przyjemne, choć czasem bardzo pogmatwane i poruszające przeróżne zagadnienia. Polecam wersję z audioteki, bardzo wciągający przekład z dodaną muzyką i efektami dźwiękowymi.

Dzienniki gwiazdowe to seria opowiadań w klimacie raczej dość lekkiego sci-fi, gdzie element *sci* odnajdziemy bardziej w nazewnictwie, niźli sileniu się na próby przewidzenia przyszłości z użyciem współczesnej wiedzy. Opowiadania te są utrzymane w równie lekkim, bardzo zabawnym i nierzadko prześmiewczym tonie, a autor stara się upychać żarty mniej lub bardziej subtelne (zwykle bardziej),gdy tylko nadaży się okazja. Nie jest to jednakowoż utwór prosty, ani tym bardziej prymitywny - w żadnym wypadku. Pod tym wesołym, gwiezdnym płaszczykiem, skryte jest zderzenie protagonisty z uniwersalnymi problemami ludzi i ludzkości jako całości, które rozważaniom bez odpowiedzi podlegają nieustannie, nie tylko w literaturze sci-fi, bowiem nie brakuje tu tematyki bardzo filozoficznej.

Moje największe problemy z tym cyklem to nierówność opowiadań i rozwlekłość. Autor ma skłonność do odpływania w przydługie próby zobrazowania problemu. Wygląda to tak, jakby starał się upewnić, że czytelnik na pewno zrozumiał, co chce przedstawić, podczas gdy przytłaczająca ilość porównań i odwołań sprawia, że nie sposób nie zrozumieć intencji autora już na wczesnym etapie opisu. Dotyczy to jednak części opowiadań i wiąże się z drugim problemem. Kolejne podróże Iona Tichy'ego są bardzo nierówne - zdarzają się opowiadania świetne, utrzymane w ryzach odpowiedniej długości i skupienia na konkretnym wątku (jak otwierająca cykl podróż siódma),jak i zdecydowanie rozwlekłe i próbujące chwycić zbyt wiele srok za ogon (przykładowo podróż czternasta).

Poza tym, mimo wspomnień o humorze i zabawnej konwencji, co uznaję za obiektywną zaletę, subiektywnie spora część zwyczajnie do mnie nie trafiała. Nierzadko zamiast wywołania uśmiechu na twarzy, dłuższe 'żartobliwe' opisy wywoływały u mnie chęć przekartkowania dalej (silna wola!). Niemniej, podejrzewam, że gdybym dostał tę książkę jako szkolną lekturę w wieku młodzieńczym, to bawiłym się świetnie. Choć wtedy pewnie ominęłoby mnie sporo z rozważań, które zostały aktywowane obecnie. Cóż, być może to jest właśnie silna strona tej książki i lżejszej części twórczości Lema (poprzedzającej takie tytuły jak Kongres Futurologiczny).

Długo wahałem się nad 7ką i pewnie taka ocena byłaby bardziej sprawiedliwa, ale nie mogę nie odnieść uczucia, że skrzywdziłbym w ten sposób wiele innych utworów, które subiektywnie przypadły mi do gustu znacznie bardziej, a również dorobiły się *tylko* szczęśliwej siódemki :).

Ps. Przeczytane to nieco nadużycie, aczkolwiek z czystym sumieniem mogę polecić słuchowisko audioteki (w roli głównej Piotr Adamczyk) - świetnie wykonane, z pasującymi głosami i klimatyczną oprawą dźwiękową!

Pierwszy raz miałam styczność z tym autorem. Jak dla mnie troszkę za ciężka, momentami nużąca. Lema trzeba lubić. Na pewno przeczytam jeszcze jakieś jego dzieła z ciekawości. Podziwiam autora za wyobraźnię i poczucie humoru. Książka „inna” od wszystkich (duży plus)

Pierwsze opowiadania były ciekawe i bardzo obiecujące, niestety kolejne opisy wypraw stanowiły powielenie tego samego schematu. Humor, który miał być uniwersalny, moim zdaniem nie przetrwał próby czasu. Uśmiechnąłem się kilka razy, ale żarty, nierzadko na poziomie wczesnoszkolnym (skrótowce typu KUPA, serio panie Lem?) dużo częściej były z lekka żenujące.

68/100%

68/100%

Niekiedy opowiadania ocierające się o arcydzieło ( bodajże 20 i 21 podróż). Mimo, iż blizszy mi styl opowiadań scifi przedstawił Zajdel w swoim zbiorze, to nie da się nie zanosić śmiechem i podziwem przy czytaniu tak ogromnej ilości pomysłów skondensowanych na jednostkę powierzchni jednej strony. Niekiedy przytłacza, niekiedy budzi podziw, ale zawsze wciąga i nie pozwala oderwać się przez arcyciekawie wykreowaną rzeczywistość wioski kosmicznej.
Kiedyś powrócę.

Chyba najlepsza książka Stanisława Lema, którą do tej pory przeczytałem. Te piękne opisy podróży międzygwiezdnych i to poczucie humoru. Pierwszy raz tak ryczałem ze śmiechu czytając Lema. Ten opis pierwszej podróży, kiedy statek Tichego oberwał w układ sterujący i na wskutek wirów grawitacyjnych doszło do petli czasowej i sklonowana naszego bohatera. Drugie najlepsze opowiadanie to to o tym jak w XXVII wieku Tichy stał się dyrektorem stojącym na straży czasu, aby niepowołane osoby nie zmieniały biegu historii, a co z tego wyszło. Ostatnim najlepszym odpowiadaniem było zamykające opowiadanie o swojej rodzinie. Najlepsza była część o wuju, który został wypchnięty ze stacji kosmicznej i stał się sztucznym satelitą stacji i to, że według jego krążenia wokół stacji można było regulować zegarki. Lem to był geniusz.

Na pytanie "Orwell czy Huxley?", mogę z pełnym przekonaniem odpowiedzieć "Lem".
Autor serwuje bowiem nie jedną, ale kilka różnych wizji utopii (czy też antyutopii, zależy jak na to spojrzeć) okraszonych pięknym językiem oraz w tym przypadku jeszcze nierzadko humorem. U Lema jak to u Lema, podczas lektury czytelnik ma nieodparte poczucie, że pisarz wcale tych światów sobie nie wymyślił, tylko naprawdę je zwiedził i teraz łaskawie próbuje opisać swoje przygody, w sposób na tyle przystępny, aby zwyczajny śmiertelnik mógł objąć to wszystko swoim umysłem. Czasami interpetacja uniwersów odwiedzanych przez Ijona Tichego to zadanie wymagające, ale za to jakże satysfakcjonujące.
Absolutna klasyka.

Na pytanie "Orwell czy Huxley?", mogę z pełnym przekonaniem odpowiedzieć "Lem".

Absolutny klasyk. Książka przeczytana kilkukrotnie a teraz odsłuchana jako audiobook. Bezbłędna w formie, treści, humorze, pomysłach. Polecam!!!

• Science Fiction
  • Stanisław Lem