Patrząc jak krwawisz. Saga Guns N' Roses

2009-08-04
978-83-87598-38-9
Michał Kapuściarz
Guns N' Roses biografia

Stephen Davis, znany biograf rockowych legend, opowiada w niej historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych i wpływowych zespołów w historii muzyki - tak przynajmniej twierdziły różne media na wielu etapach kariery zespołu. Od początków w brudnym i niebezpiecznym Los Angeles, przez szczyt sławy i bogactwa, po upadek i rozpad grupy. Davis nie szczędzi szczegółów, opisując zarówno muzyczne sukcesy i kreatywność Guns N' Roses, jak i ich skandaliczne zachowania, uzależnienia, konflikty i tragedie.

Książka jest napisana w ciekawy i wciągający sposób, bazując na licznych wywiadach z członkami zespołu, ich przyjaciółmi, rodzinami i współpracownikami. Davis pokazuje zarówno świetlane i ciemne strony Guns N' Roses, nie oceniając ani nie gloryfikując ich. To obiektywny i rzetelny portret grupy, która zmieniła oblicze rocka na zawsze.

"Patrząc jak krwawisz. Saga Guns N' Roses” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika rockowej muzyki i kultury. To fascynująca opowieść o pasji, szaleństwie, geniuszu i destrukcji, która nie pozostawi nikogo obojętnym.

S. 32

S. 32

Może być, choć czasami brakuje wrażenia ciągłości podczas czytania - podawane są kolejne fakty z ich życia, niemal jak w dzienniku okrętowym. A tych "faktów" jest bardzo dużo, czasami są to chyba tylko domysły autora albo zwykłe plotki. Opisani są wszyscy członkowie zespołu, ale historia koncentruje się przede wszystkim wokół Axla Rose. Poznając sylwetkę głównego bohatera, z jego "humorami", można zrozumieć problemy z napisaniem obiektywnej książki o zespole. Mimo wszystko jest to wciągająca lektura godna polecenia.

Na półkach: , , , , , , ,

Guns N'Roses - zespół z apetytem na destrukcję - siebie, współpracowników, fanów, wszystkiego. Ludzie, którzy marzyli o graniu w zespole rockowym, dostali taką szansę, kontrakt z dużą wytwórnią i robili wszystko by to zniszczyć. Czytając tę biografię zastanawiałam się jakim cudem w ogóle debiut odniósł sukces, skoro zespół robił wszystko żeby temu zapobiec, oraz, jakim cudem oni wciąż żyją, biorąc pod uwagę, że pochłaniali przez długie lata hurtowe ilości prochów i alkoholu.

Zadziwia też postawa pozostałych członków zespołu i wytwórni wobec wymysłów Axla. To co ten gość wyprawiał i dalej próbuje robić to jakaś paranoja.

Co do samej książki, to czyta się ją bardzo dobrze, co nieczęsto mi się zdarza przy "walce" z biografią. Mimo, że większą część poświęcono historii powstania i promocji "Appetite for Destruction" nie męczy jakoś bardzo, bo uwierzcie mi, z Gunsami nudzić się nie da - to takie przedszkolaki, które teoretycznie mają po dwadzieścia kilka lat :P

Nie jestem obiektywny. Łykam wszystko co związane z moim ulubionym zespołem:) A tak na serio, fascynuje mnie świat, w którym funkcjonowali ludzie, można powiedzieć, skazani na pożarcie. Ciągła obecność narkotyków, alkoholu, panienek, po prostu życie na krawędzi. A jak dorzucić do tego muzykę rockową...doskonały przepis na sukces wydawniczy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fenomenalna biografia! Ta historia zaczyna się w momencie narodzin wszystkich pierwotnych członków tego legendarnego zespołu, a kończy się w momencie oddawania książki do druku w 2008 roku. Chłonęłam dosłownie każde słowo znacząco poszerzając moją wiedzę o jednej z moich ulubionych kapel 'ever'. To, co w "Sadze..." zachwyca to - poza wielką dbałością o szczegóły i dosłownym zalewem wiadomości poukładanym w chronologiczną całość - fakt, że autor ani nie wywyższa zespołu pod niebiosa, ani też nie wiesza na nim przysłowiowych psów. Docenia ich tam, gdzie trzeba i krytykuje w momentach, kiedy przesadzali.
Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. A jeszcze puszczając sobie w tle po kolei wszystkie płyty...mmm!

podobala mi sie, na pewno do niej wroce! duzo kawalkow GnR staje sie jasniejsze po jej przeczytaniu, tak samo jak zycie jej bohaterow.

Słyszałam, że posiada dużo błędów, że zawarte w niej fakty mijają się z rzeczywistością. Ta książka jest jedną z moich ulubionych, jako biografia mojego ulubionego zespołu. Porusza, po przeczytaniu kilku stron, łatwo można się zniechęcić. Wyjaśniane są różne muzyczne fale, czemu akurat taki zespół był na topie itp. Trochę to męczące, ale przynajmniej klarowne.

bardzo dobra biografia, choc po przeczytaniu jej miałąm spory nieosyt który trwa nadal, dużo faktów i ciekawostek, swietne zdjecia, chronoligcznosc wydarzen

Nastoletnia fascynacja sprawiła, że jeszcze parę lat temu potrafiłam ją cytować. Może planowana reaktywacja wybitnego duetu jaki tworzyli Axl&Slash sprawi, że sięgnę po nią kolejny raz?

• Biografie
  • Muzyka