Władcy i Nowe Stworzenia

The Lords and The New Creatures
83-85335-18-8
poezja
Mith

Poemat Władcy wydany w 1969 powstawał jeszcze w czasie studiów Morrisona na wydziale filmowym na UCLA w Los Angeles. W rzeczy samej Władcy są raczej zbiorem luźnych poetyckich notatek (pisanych zarówno wierszem jak i prozą poetycką), obserwacji, skupionych wokół tej samej idei, która stanowi o całości. Obok odprysków poezji pojawiają się zatem również eseistycznie skomponowane notatki na temat szamanizmu, teatru, prostytucji w starożytnym Rzymie, systemu prawnego w carskiej Rosji, psychologii tłumu oraz alchemii. Autor często korzysta tu ze specyfiki formy cut up, collage'u, komiksu oraz scenariusza filmowego. Głównym tematem dzieła jest współczesny świat widziany jako nowoczesna "wersja" Sodomy i Gomory; władza obrazu filmowego, zbiorowa manipulacja, chęć zabijania i zaspokajania popędu seksualnego. Stale przewijają się tu metafory psychicznego koła, kamery jako wszechwiedzącego boga, ryb jaskiniowych uwięzionych w łonie, męskich genitalii jako małych twarzy. Autor wiele uwagi poświęca Voyeuryzmowi, dochodząc do wniosku, że ten rodzaj parafilii jest od narodzin wpisany w naturę każdego człowieka, co widoczne jest zwłaszcza u ludzi XX wieku.

Monika | 2014-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

Uwielbiam Morrisona i The Doors. Kocham ich muzykę. Jednak poezja i wizjonerstwo pana Jima zawsze były mi obce, dalekie i niezrozumiałe. Najwyraźniej nie mam artystycznej duszy ;)

Averan | 2015-01-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Dobre, chociaż czasami tłumaczenie pozostawia nieco do życzenia. Całe szczęście, że w wydaniu są także oryginalne wersje.

Capricorn | 2015-11-18

Tłumaczenie polskie czasem zdaje się dość toporne, ale nie stanowi to większego problemu - zdecydowana większość czytelników zapewne i tak skupi się na tekstach oryginalnych. Tekstach przesyconych szamanizmem, tekstach pełnych węży, jaszczurów, morderców... - wszystkiego, za co kochamy Jamesa Douglasa Morrisona, amerykańskiego poetę.

| 2015-03-22
Na półkach: Poezja, Ulubione, Przeczytane

Odsyłam do DZIKIEGO PUSTKOWIA :-)

barbaraniechcic | 2016-11-24
Annika | 2016-10-20