Józef Balsamo - 4 tomy

Tłumaczenie: Maria Ziębina
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pamiętniki lekarza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-02133-6
Agnieszka

Inne wydania

Powieść historyczna Aleksandra Dumasa (ojca), stanowiącą pierwszą część słynnego cyklu “Pamiętniki lekarza”. Opowiada ona o losach masona Józefa Balsamo i jego dążeniach do obalenia monarchii francuskiej. Prócz tego również opowiada historię rodziny Taverney i ich młodego parobka, Honoriusza Gilberta, późniejszego ucznia Balsamo. Obok wątków fikcyjnych mamy wątki historyczne, jak romans Ludwika XV z hrabiną du Barry oraz początek nieszczęśliwego związku Marii Antoniny z Ludwikiem XVI.

sola255 | 2014-12-30
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Pamiętniki lekarza - cykl Dumas czytałam jako młoda dziewczyna dziecko prawie .Lubiłam historię i szukałam książek , które mi o tym opowiadały. Przyznaję ,ze wiedzę musiałam po latach zweryfikować , bo nie wszystko czytając rozumiałam.
Natomiast masoneria intrygi dworskie bardzo to fascynowało . Szczególny okres w dziejach historii Francji przed Wielką Rewolucją i tragiczna postać Marii Antoniny , warto sięgnąć po lekturę.

Antoni Leśniak | 2013-11-17
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Po raz pierwszy przeczytałem Józefa Balsamo będąc uczniem piątej klasy szkoły podstawowej. Wtedy ta powieść zachwyciła mnie i utkwiła w mojej pamięci, do tego stopnia, że wielokroć później do niej wracałem, odkrywając coraz to nowe, niezwykle fascynujące wątki, których jako dziecko do końca nie rozumiałem bądź nie miałem wystaczającej wiedzy, by je właściwie zinterpretować. Na pewno należały do nich zagadnienia związane z istnieniem i wpływem na bieg historii rożnego rodzaju tajemnych stowarzyszeń i ruchów, na czele z ukrywającą się w mrokach symboli i znaków masonerią, która w istotny sposób ze swoją filozofią i przesłaniem kształtowała przez wiele pokoleń świadomość swoich członków i sympatyków, która, jak starożytni magowie, próbowała odkryć kamień filozoficzny, który dałby dostęp do nieśmiertelności i władzy nad światem. Takie jest tło, które pozwala pokazać, jak bardzo w naturze człowieka tkwi potrzeba z jednej strony tajemniczości, z drugiej strony magii, i do czego jest...

Aleksandra | 2015-07-20
Przeczytana: 1984 rok

Cykl powieści Aleksandra Dumas, który fascynował mnie jako nastolatkę.

Siemomysła | 2015-10-04
Przeczytana: 03 października 2015

Jedna z tych książek, przy których do samego końca, nie jestem w stanie powiedzieć, komu kibicuję. Nie potrafię też jednoznacznie określić, co dla autora było przewodnim motywem utworu, co tak naprawdę chciał przekazać czytelnikowi. Czy jest to opowieść o różnicach społecznych, których nie sposób zniwelować, tak głęboko wżarły się w ludzkie przyzwyczajenia? Czy o tym, że istoty pół-boskie za jakich niegdyś uważało się królów, tak naprawdę niczym nie różnią się od każdego innego człowieka? I czy czasem te dwie rzeczy tak naprawdę nie zahaczają o to samo? Pod pretekstem opowieści o fascynującym czarnoksiężniku, biorącym udział w spisku przeciw władzy, Dumas sprzedaje opowieść o braku zrozumienia między ludźmi z różnych warstw społecznych, o tym, jak ważne jest kształcenie, o mocy ludzkich namiętności.
Czytałam z zainteresowaniem, czytałam ze skupieniem i nie mogę nie podziwiać kunsztu autora, jeśli chodzi o zaplecenie fabuły. Wszystko, co w trakcie tych czterech tomów zechciał mi...

Narcyz | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Dumas w formie, choć nienajwyższej. Trochę te wszystkie wątki mi się nie kleją ze sobą do końca. Najpierw przez większość książki opis intryg hrabiny Du Barry, żeby na koniec prawie w ogóle się do tego nie odwołać i skupienie tylko na wątku Gilberta, Andree i Filipa. Nie mniej jednak nie powiem, że zła to książka. Świetnie pokazuje ferment we Francji, który doprowadził za x lat do rewolucji, poza tym wielowymiarowość, głównych postaci, zwłaszcza Gilberta, którego ciężko zaszlufadkować jako postać pozytywną bądź negatywną.
Teraz czas na kolejne części Pamiętników lekarza, zobaczymy, może się to bardziej do kupy zbierze w kolejnych tomach.

Anna Koniec | 2015-08-21
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2015

Dumas to Dumas. Nie byłby sobą, gdyby nie łączył biegów losów swoich bohaterów w misterną pajęczynę... Jednak w Józefie Balsamo - nie zawsze jest to wiarygodne, stąd nota nie najwyższa.

Fantastycznie było przeczytać o całej fascynacji tajnymi stowarzyszeniami w porządnej powieści - zupełnie inaczej niż w podręcznikach lub czytadłach typu Brown...

Uroczy jest wątek hrabiny i narzeczonej i cała bieganina po pokojach pałacowych króla, delfina i wszystkich innych. Cudownie naiwne są zmartwienia związane z prezentacją na dworze, gdy wie się o gilotynie.

Książce brak jeszcze rozmachu Hrabiego Monte Christo i trylogii muszkieterskiej, jednak widać już, że to ta sama ręka i ta sama głowa powołają do istnienia kolejne dzieła.

Lolek90 | 2015-06-14
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 2015

O rany. Myślałam że nie przerobię tych czterech tomów. To najcięższa powieść od lat, jaką przyszło mi przeczytać.

fuzja | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Czytając, przeżywałam całą sobą. Aleksander Dumas posiadał wielki dar wciągania czytelnika. Ponad to powieść zawiera w sobie wiele trudnych, a ważnych zagadnień natury moralnej, filozoficznej i społecznej.

Kasia | 2016-12-01
RaiderII | 2016-11-13