Józef Balsamo 4

Okładka książki Józef Balsamo 4 Aleksander Dumas
Okładka książki Józef Balsamo 4
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Pamiętniki lekarza (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Pamiętniki lekarza (tom 1)
Joseph Balsamo
Wydawnictwo Łódzkie
1957-01-01
1957-01-01
Henryk Jakóbczyk
XVIII wiek Cagliostro masoneria inkwizycja

W zasadzie sensowniejszym by było, żeby zrecenzować "Józefa Balsamo" po przeczytaniu wszystkich czterech tomów. Książki te są bardzo krótkie i może recenzja miała by więcej racji bytu. Jednak zdecydowałam się na swoiste podsumowanie mojej pierwszej podróży przez literaturę Dumasa.

Pierwszy tom pamiętników lekarza obejmuje sporo zagadnień, a każde bardziej intrygujące od poprzedniego. Tytułowy Józef Balsamo - rzeczywista postać historyczna - to medyk, podróżnik, uczony i mag. Pomagając swojemu mistrzowi uzyskać eliksir nieśmiertelności, sam realizuje powoli dwudziestoletni plan - obalić monarchię we Francji i popchnąć lud do zrywu. Nietrudno się domyślić, że książka obejmuje przygotowania do rewolucji francuskiej. Kiedy na scenę wjeżdża powozem Maria Antonina, już wiemy, że pomimo spokoju, którym charakteryzuje się ten tom, jest to cisza przed gwałtowną i brutalną burzą.

Poznajemy w tym tomie nie tylko Józefa (który to charakteryzuje się pewną niepokojącą aurą, a która sprawia, że ludzie, nawet przyszła królowa Francji, nie czują sie przy nim komfortowo czy bezpiecznie). Oś akcji - stonowanej i dość powolnej - stanowi mag, ale postaciami krążącymi wokół niego niczym planety wokół słońca są członkowie rodziny Taverney, zubożałego arystokratycznego rodu. Za sprawą żony delfina i machinacji Józefa, rodzina udaje sie do Paryża, gdzie ma zostać objęta osobistą protekcją Marii Antoniny.

Dumas kreśli prawdziwe postaci tamtych czasów - wiecznie niezadowolony baron pragnący znów błyszczeć, jego piękna lecz zimna córka, a także pewien młodzieniec pochodzący z gminu, który ma tyle w sobie dobrego, co złego. Przeciwstawiając klasy społeczne, Dumas ofiarowuje nam Francję przed rewolucją w pigułce. W tym tomie mamy także przedsmak dworskich machinacji, w postaci afer otaczających hrabinę du Barry oraz Ludwika XV. Zepsucie dworu idzie od głowy, król zaś bardziej interesuje się miłostkami niż sytuacją ludu.

Książki Dumasa to klasyka literatury godna tego miana. Pomimo pewnej warstwy fantastycznej, jak moce Józefa Balsamo, jest to ładnie opisane świadectwo życia w burzliwej i trudnej epoce, która zaowocowała buntem uciskanych mas. To także migawka z życia normalnych ludzi w "ciekawych czasach" - zarówno tych zwykłych najzwyklejszych, jak i arystokratów i królów.

Mam taki zwyczaj, że po kilku książkach z mojego ulubionego gatunku kryminał/sensacja/thriller, zawsze sięgam po coś innego. Tym razem wróciłem do klasyki. Pierwszy raz czytałem tę książkę w ósmej klasie podstawówki...czyli w ubiegłym stuleciu. Teraz, jako dojrzały facet, w dodatku muzealnik i historyk z wykształcenia, postanowiłem sprawdzić mój odbiór. Cóż - klasyka to klasyka :-) XVIII-wieczna Francja, dwór Ludwika XV, zwanego Ukochanym, intrygi, spiski, knowania i oczywiście romanse wplecione w wielką politykę, a może nawet nie wplecione, a sterujące polityką. Do tego styl Dumasa i naprawdę wartka akcja - polecam zdecydowanie!

Dumas kończy tę część serii "Pamiętniki lekarza" bardzo umiejętnie, co w tym przypadku należy odczytywać jako niepokrycie się zamiarów Autora i oczekiwań Czytelnika. Toż to zaskoczenie. W powietrzu zawisły niewyjaśnione wątki, których rozwikłania należy zapewne poszukać w kolejnej części, tj. w "Naszyjniku królowej". Polecam.

Choć rzecz ma się głównie o tajemniczym bohaterze, jakim jest Józef Balsamo, to ujął mnie za serce inny bohater - Gilbert. Odznacza się on odwagą, niezłomnością, inteligencją, jest prostoduszny, ale także nieco naiwny. Dumas kreuje postaci nie stroniąc od tła politycznego, społecznego czy historycznego. Doskonale łączy z sobą wątki fikcyjne i wydarzenia historyczne, które utkane wespół - dają obraz bardzo interesującej powieści.

spiski masoni dziwne zdarzenia oraz do tego pościgi i pojedynki czyli klasyka której warto spróbować :)

Czytając, przeżywałam całą sobą. Aleksander Dumas posiadał wielki dar wciągania czytelnika. Ponad to powieść zawiera w sobie wiele trudnych, a ważnych zagadnień natury moralnej, filozoficznej i społecznej.

Dumas to Dumas. Nie byłby sobą, gdyby nie łączył biegów losów swoich bohaterów w misterną pajęczynę... Jednak w Józefie Balsamo - nie zawsze jest to wiarygodne, stąd nota nie najwyższa.

Fantastycznie było przeczytać o całej fascynacji tajnymi stowarzyszeniami w porządnej powieści - zupełnie inaczej niż w podręcznikach lub czytadłach typu Brown...

Uroczy jest wątek hrabiny i narzeczonej i cała bieganina po pokojach pałacowych króla, delfina i wszystkich innych. Cudownie naiwne są zmartwienia związane z prezentacją na dworze, gdy wie się o gilotynie.

Książce brak jeszcze rozmachu Hrabiego Monte Christo i trylogii muszkieterskiej, jednak widać już, że to ta sama ręka i ta sama głowa powołają do istnienia kolejne dzieła.

Uroczy jest wątek hrabiny...

Cykl powieści Aleksandra Dumas, który fascynował mnie jako nastolatkę.

Cykl powieści Aleksandra Dumas, który fascynował mnie jako nastolatkę.

Pamiętniki lekarza - cykl Dumas czytałam jako młoda dziewczyna dziecko prawie .Lubiłam historię i szukałam książek , które mi o tym opowiadały. Przyznaję ,ze wiedzę musiałam po latach zweryfikować , bo nie wszystko czytając rozumiałam.
Natomiast masoneria intrygi dworskie bardzo to fascynowało . Szczególny okres w dziejach historii Francji przed Wielką Rewolucją i tragiczna postać Marii Antoniny , warto sięgnąć po lekturę.

O rany. Myślałam że nie przerobię tych czterech tomów. To najcięższa powieść od lat, jaką przyszło mi przeczytać.

• Historyczne
  • Literatura francuska