Wojna Francji z Ligą Augsburską 1688-1697 Działania na morzu

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Napoleon V
- Data wydania:
- 2014-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-01-01
- Liczba stron:
- 448
- Czas czytania
- 7 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378890836
- Tagi:
- wojskowość powszechna
Niniejsza publikacja poświęcona jest morskim aspektom wojny Francji z Ligą Augsburską (1688-1697),zwanej też Wojną Palatynacka lub Wojną 9-letnią. Z punktu widzenia historii wojen morskich konflikt ten przesądził o angielskiej (później brytyjskiej) dominacji na morzach w przeciągu następnych dwóch wieków. Stanowił też poważny egzamin dla zbudowanej przez Colberta francuskiej floty, która choć potwierdziła swą wysoką wartość, to nie była w stanie wypełnić stawianych przed nią nierealistycznych zadań wyznaczanych przez politykę zagraniczną Ludwika XIV.
Chociaż najwięcej miejsca autor poświęca operacjom morskim, jednak tam gdzie to niezbędne stara się je przedstawić na tle prowadzonych równolegle działań lądowych. Obszernie omawia również genezę wojny, jej następstwa oraz aspekt ekonomiczny, dużo miejsca poświęcając także opisowi ówczesnych klas okrętów jak i morskiej sztuki wojennej końca XVII wieku.
Istotna rolę pełnią w książce załączniki, szczególnie zaś stosunkowo szczegółowy wykaz flot głównych państw biorących udział w opisywanych zmaganiach.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 23
- 6
- 5
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Wojna Francji z Ligą Augsburską 1688-1697 Działania na morzu
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Każda praca Piotra Olendra charakteryzuje się kompleksowym podejściem do opisywanego zagadnienia oraz klarownym, potoczystym wykładem. W efekcie jego książki nadają się do czytania zarówno dla pasjonatów tematu jak i dla kompletnych laików. Tak jest także w tym przypadku. Pisząc o wojnie morskiej w epoce żagla autor nie zapomina o szerszym kontekście, tj. o kampaniach na lądzie ale także o sytuacji politycznej, ekonomicznej, demograficznej w krajach biorących udział w wojnie. Wyjaśnia kwestie związane z budownictwem okrętowym, uzbrojeniem, werbunkiem załóg, strategią i taktyką walki w epoce flot żaglowych. Pisze o sprawach personalnych, o tym jak osobiste poglądy i animozje wpływały na przebieg działań. Ponieważ w książce co chwilę padają konkretne kwoty odnoszące się do wydatków, podatków, zdobytych łupów, poniesionych kosztów to znalazł się tu nawet rozdział poświęcony systemom monetarnym obowiązującym w krajach biorących udział w konflikcie. Zrozumienie przebiegu bitew ułatwiają czytelne mapki sytuacyjne i tabele z wykazami okrętów obu stron. Książkę wieńczy 40-stronicowy wykaz flot. Wydanie jest solidne, na dobrym papierze i w sztywnej oprawie. Przypisy umieszczone są na dole stron, co lubię. Bibliografia jest obfita a ilustracji bardzo dużo. Ogólnie książka jest świetna w treści a forma za tym nadąża (pomijając okazjonalne literówki). Bardzo wartościowa pozycja dla każdego, kto interesuje się wojną w opisywanym okresie, nie tylko morską. Polecam!
Każda praca Piotra Olendra charakteryzuje się kompleksowym podejściem do opisywanego zagadnienia oraz klarownym, potoczystym wykładem. W efekcie jego książki nadają się do czytania zarówno dla pasjonatów tematu jak i dla kompletnych laików. Tak jest także w tym przypadku. Pisząc o wojnie morskiej w epoce żagla autor nie zapomina o szerszym kontekście, tj. o kampaniach na...
więcej Pokaż mimo toFantastyczna praca autora.
Niezwykle wnikliwy i przystępny dla czytelnika opis flot i działań morskich przedostatniej wojny Ludwika XIV. Wojna Francji z Ligą Augsburską (Palatynacka),okazała się o tyle kosztowną, a przez to znacząca dla Ludwika, że musiał zrezygnować ze swych wielkich aspiracji (po niepowodzeniach, zdecydował się nie odbudowywać floty, a pozostałe mu ograniczone środki przeznaczyć na utrzymanie armii). Klęski marynarki francuskiej, miały też duży wpływ na możliwości działania Francji i koalicji antyfrancuskiej w kolejnej wojnie (wojnie o sukcesję hiszpańską). No i przede wszystkim, udany desant i Chwalebna rewolucja Wilhelma Orańskiego, doprowadził do przyłączenia się Anglii do koalicji antyfrancuskiej.
Ciekawe są też wnioski czytelnika, które wynikają z opisów bitew. Często były to bitwy, bez strat żaglowca (tylko uszkodzenia i straty w ludziach). Jednakże bitwa pod Barfleur, jest świetnym przykładem, bitwy, w której działania dowódcy podporządkowane zostały nie znoszącym sprzeciwu dyrektywom z Wersalu, doprowadzają do niepotrzebnego ataku na 2 razy silniejszego przeciwnika i do klęski pod La Hougue (zagłady francuskiej floty). Ta bezsensowna metoda dowodzenia zza biurka (a właściwie ręcznego sterowania każdym dowódcą z tronu),przynosiła też paraliż decyzyjny dowódców polowych i ciekawe klęski Francji na lądzie (w wojnach Ludwika XIV i chociażby w wojnie siedmioletniej za Ludwika XV).
Bardzo ciekawie opisane taktyki i strategie działań na morzu (w tym nowa "terroryzująca" taktyka bombardowania miast z okrętów np. celem zastraszenia piratów berberyjskich). Dużo ciekawej statystyki odnośnie "wojny krążowniczej" łupiącej flotę handlową przeciwnika. Wojny, którą skutecznie prowadzili zwłaszcza Francuzi. Autor jednakże w przystępny sposób wyjaśnia (kontynuując tym tezy Mahana "Wpływ potęgi morskiej na historię"),że sukcesy wojny krążowniczej, nie było tak znaczące, jak zwycięstwo nad flotą wroga i opanowanie mórz i oceanów przez Anglię. Tzn. państwo, które opanowało morze, mniej traciło na „korsarstwie” wroga, niż państwo, które nie mogło swobodnie handlować i było zmuszone do działań korsarskich (krążowniczych).
Tytuł zawiera szereg ciekawostek np. opis cen i trudności zakupu drewna do najwyższych masztów żaglowców. Dość powiedzieć, że drzewo na maszt o kilka metrów dłuższe, było kilku/kilkunastokrotnie droższe (a nie o kilka % droższe).
Polecam
Fantastyczna praca autora.
więcej Pokaż mimo toNiezwykle wnikliwy i przystępny dla czytelnika opis flot i działań morskich przedostatniej wojny Ludwika XIV. Wojna Francji z Ligą Augsburską (Palatynacka),okazała się o tyle kosztowną, a przez to znacząca dla Ludwika, że musiał zrezygnować ze swych wielkich aspiracji (po niepowodzeniach, zdecydował się nie odbudowywać floty, a pozostałe mu...