Chiny 1946-1949

9788311119260
bitwa, konflikt, Chiny
historia
hunter

Kampania Huai Hai, zwana też bitwą pod Xuzhou, zasługuje na miano jednego z największych i najbardziej przełomowych starć XX wieku. Rozpoczęta 6 listopada 1948 r., zakończona 10 stycznia 1949r. , zaplanowana była przez komunistów jako kampania mająca, przy zniszczeniu możliwie znacznych sił przeciwnika, połączyć ich nacierające z północy armie z armiami walczącymi w prowincjach Shandong i Jiangsu.
W trakcie swej realizacji przekształciła się wszakże w udaną próbę unicestwienia wszystkich wojsk Kuomintangu, operujących na tym kluczowym terytorium. Ostatecznie czerwona Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ChALW) zniszczyła pięć nieprzyjacielskich Grup Armii liczących niemal pół miliona żołnierzy, zdobyła ogromne ilości broni i amunicji oraz zajęła pozycje strategiczne, przesądzające o dalszych losach wojny.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5041

źródło okładki: http://www.ksiazki-24.pl/galerie/c/chiny-1946-1949-jakub-po_33627.jpg

Jacek | 2013-05-27
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2013

Bardzo profesjonalnie i wielowarstwowo przedstawiona wojna domowa o władzę w Chinach po II wojnie światowej. Ciekawie postawione tezy, udokumentowany przekaz, nowe spojrzenie na wydarzenia w Państwie Środka. Szczególnie warte uwagi jest przedstawienie negatywnej roli Stanów Zjednoczonych w konflikcie, wbrew dotychczas przyjętej wersji wydarzeń, ale mocno i rzetelnie udokumentowane. Również interesujący jest wątek chłopskich żołnierzy, zmieniających bez problemu dowódców, także rzetelnie potwierdzony źródłowo. Nie mnie, laikowi w temacie, oceniać prawdziwość tez i sądów autora, natomiast mogę ocenić - bardzo wysoko - znakomity warsztat, dobrą dokumentację i dobór źródeł, plastyczne opisy, odpowiednie proporcje pracy. W tym ostatnim przypadku zawsze istnieje problem doboru materiału. Tu wymiar polityczny, międzynarodowy, wojskowy i społeczno-gospodarczy konfliktu wewnętrznego w Chinach został przedstawiony bez zarzutu, z zachowaniem właściwego doboru materiału i bez przesadnego opisu...

pi71 | 2016-01-26
Przeczytana: 2011 rok

Przeczytałem ogromną ilość książek o Chinach. Jestm sinologiem, tłumaczę, Chiny zajęły mi dużą część życia. Książka Jakuba Polita Chiny 1946-1949 powraca w myślach zawsze. Czyta się jak świetnie napisaną powieść (w połowie musiałem przerwać na kilka miesięcy tak się denerwowałem), wyjmuje na światlo dzienne mało znane, barwne i ważne detale, słownictwo, struktura, narracja a przy tym nieskazitelna rzetelność historyczna. Dla mnie ideał.

mietek2014 | 2016-03-18
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Książka aż za dobra jak na bellonę. Pióro bardzo lekkie, świetnie się czyta.

herion | 2016-10-22
Watcher | 2016-07-29