Ilion

Wydawnictwo: Amber
Illium
fantastyka naukowa
Indyviduum

Arcydzieło fantastyki naukowej, największe osiągnięcie w całej nieprzeciętnej, obsypanej nagrodami twórczości literackiej Dana Simmonsa Z Olimpu terraformowanego Marsa Zeus śledzi przebieg odtwarzanej przez bogów wojny trojańskiej. Wskrzeszony przez bóstwa XX-wieczny znawca Iliady kontroluje zgodność wydarzeń z faktami historycznymi. Prawdziwa wojna zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy w walkę bogów i ludzi zostają wmieszane rozumne maszyny.

Karol | 2018-09-13
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 września 2018

Jeśli lubicie grecką mitologię, sci-fi oraz literaturę postapo i jesteście ciekawie co by wyszło z połączenia tych gatunków powinniście sięgnąć po Ilion.

Muszę przyznać że początkowe rozdziały tej książki nie pozwoliły mi na szybkie wciągnięcie się w prezentowaną historię. Autor nie przejmuje się takimi drobiazgami jak wprowadzanie czytelnika w swoją lekturę, tylko bez ogródek wrzuca go na głęboką wodę i czeka na rozwój wydarzeń. Od samego początku poznajemy wszystkie główne wątki tej historii, które notabene wydają się kompletnie niepołączone co sprawia że droga naprzód jest trochę wyboista.

Na szczęście każdy kolejny rozdział to świeża porcja informacji, a te pozwalają na lepsze zrozumienie tego co się dzieje, oraz zbliżają nas bo głównych bohaterów. A to jest bardzo przydatne, bo wydaje mi się że postacie pierwszoplanowe są dosyć... miałkie. Może Hockenberry wybija się trochę przed szereg, ale zarówno morawce jak i grupka ziemian wypadają bardzo przeciętnie. Co jest naprawdę...

Mateusz | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Czy można napisać na nowo Iliadę i nie zrobić przy tym z siebie błazna? Ano można, jeśli jest się Danem Simmonsem.

O fabule Ilionu pisał nie będę, gdyż stopniowe poznawanie świata przedstawionego to nie lada gratka i nie chciałbym swoją wypowiedzią pozbawić kogoś tej możliwości.

Powiem tylko, że jest to kolejna, szósta już książka tego pisarza, która idealnie trafia w mój gust, choć przecież jest to również zupełnie inna pozycja niż Terror, którym zachwycałem się w zeszłym miesiącu. Dlatego dołączam Dana Simmonsa do wąskiego grona moich ulubionych autorów.

Na półce czeka już drugi tom. Obok spoczywa Letnia Noc. A potem będę musiał podszkolić angielski, bo pozostaną mi już tylko powieści nieprzetłumaczone na język polski.

Ale grunt to dobra motywacja.

Ciacho | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

"Wojna trojańska w nowej odsłonie"

Dan Simmons to jeden z najpopularniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy fantastyki, któremu sławę przyniósł czteroczęściowy cykl "Hyperion". Nie zalicza się jednak do grona autorów, którzy ściśle trzymają się jednego nurtu literackiego. W swoim dorobku ma również horrory, kryminały i powieści historyczne. Stworzył też pewien cykl, który powinien przypaść do gustu fanom mitologii i space opery. Cykl, na którego wznowienie osobiście czekałem kilka lat, aż w końcu nadeszła ta chwila, i miałem okazję go sprawdzić. Czy było warto tyle czekać?

Akcja tej powieści podzielona została na trzy części. W pierwszej poznajemy losy Thomasa Hockenberry'ego, który po śmierci, pod koniec XX wieku, został wskrzeszony przez bogów olimpijskich, aby śledzić i zdawać im relacje z przebiegu oblężenia Troi. Thomas jest naukowcem i scholiastą (specjalistą od dziejów starożytnej Grecji), który zna bardzo dobrze "Iliadę" Homera i wie dokładnie, co się...

Balcar | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Ahh, ależ ten Dan Simmons jest znakomity! Po świetnym "Terrorze" postanowiłem się zabrać za "Ilion". Od razu zaznaczam, że cholernie się obawiałem tej książki. Fanem fantastyki nie jestem, nie czytam takich pozycji, więc do "Ilionu" pochodziłem z pewną ostrożnością, a nawet sceptycyzmem. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo książka jest cholernie wciągająca i jest w stanie zadowolić szerokie rzesze ludzi.
Książka składa się z trzech różnych opowieści. W pierwszej z nich poznajemy Thomasa Hockenberry'ego, znawcę "Iliady" z przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego stulecia, który trafia pod Troję. Tam, na polecenie Bogów obserwuje zmagania Achajów i Trojańczyków, a wszystko to konfrontuje z homeryckim tekstem "Iliady" biorąc jednocześnie udział w igraszkach mieszkańców Olimpu. Drugi wątek dzieje się w czymś na kształt postapokaliptycznego świata, w którym żyją ludzie nie znający swojej przeszłości ani historii. Grupa osób podróżuje przez świat i poszukuje odpowiedzi na...

Zimek | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 września 2015

"Ilion" Dana Simmonsa to świetny przykład literatury popularnej, która łamie wszelkie schematy i przewartościowuje pojęcie ambitnej fantastyki naukowej. Dawno nie czytałem powieści z tej dziedziny, która byłaby tak dużym wyzwaniem dla moich synaps; nieszablonowe pióro amerykańskiego pisarza wydało na świat monumentalne dzieło, które nie pieści się z czytelnikiem i zrzuca go od razu z dziesiątego piętra. Zderzenie z gruntem boli, ale aż chce się skoczyć jeszcze raz!

Zacznę od propozycji, abyście przeczytali sobie dokładnie opis od wydawcy. Są tam same oczywiste informacje – na Marsie toczy się wojna trojańska pod okiem greckich bogów; wskrzeszony przez nich zostaje Thomas Hockenberry, współczesny nam badacz literatury klasycznej; na Ziemi żyje garstka ludzi, którzy nie znają swojej przeszłości, a z Jowisza przylatują organiczne roboty, aby naprawić bałagan na Czerwonej Planecie. Bez cienia ironii mówię, że jest to idealna zajawka "Ilionu": będąc w połowie książki, miałem...

Hrosskar | 2016-06-05
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Dan Simmons to amerykański pisarz science fiction, posiadający w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród m.in Hugo i Locusa za Hyperiona w 1990 r. Co ciekawe, z zawodu jest pedagogiem i przez 18 lat pracował jako nauczyciel. Jego książki to nie tylko powieści z gatunku science fiction, lecz również horrory, fantasy, czy kryminały. Jest to jeden z nielicznych przykładów pisarza, który zmienia gatunki i eksperymentuje z nowymi formami. Jako największe uznanie zasługuje jednak fakt, że jego książki wydano w aż 29 krajach! Jak widać jest to autor, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Tak więc postanowiłem zapoznać się z jego twórczością i na pierwszy ogień poszedł Ilion.

Fabuła Ilionu składa się zasadniczo z trzech wątków. Pierwszy z nich dotyczy losów Thomasa Hockenberry'ego - naukowca i scholiasty, specjalisty od dziejów starożytnej Grecji i wojny trojańskiej. Po swojej śmierci pod koniec XX wieku, zostaje ożywiony przez greckie bóstwa, aby śledzić i spisywać sprawozdania z...

astaldohil | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Od czasu skończenia "Innego świata" Tada Williamsa, marzył mi się powrót do podobnie epickiej literatury, równie zgrabnie i pomysłowo łączącej elementy światów fantasy i science-fiction. I, pomimo tego, że, jak mówi porzekadło, "nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki", to jednak lektura "Ilionu" Simmonsa sprawiła, że poczułem się "jak ryba w wodzie". Mało tego, będąc fanem twórczości obu panów, doświadczenie obcowania z pierwszą księgą dylogii trojańskiej było przyjemne po dwakroć.

Mamy więc w "Ilionie" podobną nieco do "Innego Świata" strukturę opowieści - różne, jakże odległe od siebie wątki, których - wydawać by się mogło - niepodobna jest powiązać ze sobą, a jednak łączące się ze sobą dość ściśle, tajemniczych bohaterów, postaci historyczne, tudzież legendarne, pojawiające się w niezwykłych dla siebie okolicznościach i miejscach, jak również postaci - powiedzmy - współczesne, enigmatycznym zbiegiem wydarzeń wplecione w mityczną rzeczywistość. Czegoż tu nie ma można...

lord_arwan | 2015-12-19

Nad Ilionem najlepiej pochylić się w domowym zaciszu.
Moim zdaniem książka ta nie nadaje się do czytania w komunikacji miejskiej, na przystanku, bądź innym gwarnym miejscu. Wymaga bowiem od czytelnika skupienia, a niekiedy przymknięcia oka na kurioza i dziwy, tudzież roboty kontemplujące głębię dzieł Szekspira i innych poetów. Ilion przypomniał mi również nieśmiertelnego Lema, opisywane przez niego międzygwiezdne podróże i odkrywanie nieznanych światów, a wszystko to okraszone sporą dawką filozofii.

Pozycja idealna dla wybrednego czytelnika, poszukującego nietypowej mieszanki motywów i alegorii, odniesień do kultury wielu epok, jak również łamania pewnych - zdawałoby się, że nienaruszalnych - literackich archetypów.

Arkadiusz Leniak | 2013-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Ilion nie jest pierwszą książką Dana Simmonsa, którą miałem okazję przeczytać. Po genialnym Hyperionie i nieco słabszych kontynuacjach poprzeczka jaką stawiałem autorowi była na iście olimpijskim poziomie.
Szczerze mówiąc nie zawiodłem się, autor przedstawia świat oczami trzech grup protagonistów (których losy częściowo się przeplatają), kreuje niesamowicie żywe i prawdziwe charaktery postaci, wykazuje się niesamowitą erudycją i szczegółowością w wielu kwestiach zawartych opowieści. Oczywiście historia jest całym sednem opowieści, a ta jest niesamowicie wciągająca i ciekawa.
Dodać należy również, iż autor przestudiował dokładnie całą Iliadę wraz z opracowaniami, sonety Szekspira oraz (co dla mnie jest osiągnięciem samym w sobie) "w poszukiwaniu utraconego czasu" Prousta (bite 10 tys stron książki o niczym ? )

Książkę z czystym sumieniem polecam osobom zachwyconym wcześniejszą twórczością Simmonsa oraz każdemu fanowi dobrego Sci-Fi.