Agent JFK 6. Ze śmiercią za plecami

Cykl: Agent JFK (tom 6)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Agent John Francis Kovář. Se smrtí v zádech
Casthaluth

Sekcja naukowa agencji ma problem – już od dłuższego czasu nie udaje się nawiązać kontaktu z doświadczonym pracownikiem Albertem Muroe, wysłanym do sprawdzenia pola T w jednym z równoległych światów, co do którego istnieje podejrzenie, że niezgodnie z prawem importowano do niego obcą technologię. Chodzi o świat czystej technologii, który wyraźnie odróżnił się od naszej rzeczywistości dopiero po 1916 roku. Hiszpańska grypa nie zabiła tu dziesiątków milionów ludzi, ale setki milionów, a po niej przyszły kolejne, jeszcze gorsze pandemie. Zamysł kogoś trzeciego czy przypadkowa mutacja, czarny humor natury? Nikt nie ma pojęcia i potem to też nie jest ważne, ponieważ Śmierć zebrała straszliwe żniwo i pozostały tylko wyspy osad ludzkich na środku oceanu dżungli, przesyconej zepsuciem. Przed JFK stoją dwa zadania: sprawdzić, co się stało z Albertem Muroe i jednocześnie umożliwić doktor Lagassi ukończenie pomiarów i stwierdzenie, czy reguły Agencji były, czy nie były naruszone. Jak wpisują się w to starania jednego z oddziałów dywizji Military, by wpakować swoich ludzi w wir niszczącej rzeczywistości? Dlaczego John Francis Kovář nagle nie pasuje im do tego zadania?

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Piotrek | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

To chyba najgorsza część serii. I chyba trzeba winić za to powrót pana Zamobocha do pisania losów Kovara po krótkiej, jednotomowej przerwie.

Tym razem autor powściągnął w sobie fantazję wymyślania fabuły, ale widać, że nie wiedział o czym chce pisać. Połowa książki to tak naprawdę podróż Agenta JFK "na miejsce".

Później jest niby zagadka grypy i skażenia, które jakoś specjalnie nie chce zabić nikogo. A najciekawsze to są chyba sterowce, które transportują towary do miasta. I to byłby koniec atrakcji gdyby Zamboch na koniec nie przekalkował klasycznych amerykańskich filmów z przełomu lat 80tych i 90tych - sam w pojedynkę zabije wszystkich i ucieknę w stronę zachodzącego Słońca. Istny "gwóźdź do trumny" tej historii.

Nuda i banał niestety. Zabrakło pomysłu, który wciągnąłby czytelnika.

tsantsara | 2014-01-21
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Zasady zachowania szacunku dla samego siebie w korporacji, przeniesione w świat fantasy... Nie, odwrotnie: to receptę Koniasza na to, jak przeżyć we wrogim i nieznanym świecie, należałoby w korporacjach upowszechniać. I nie oszczędzać tych, którzy poza karierą i pieniędzmi ludzi nie widzą... Czyli o tym, jak mięśnie oraz umiejętność dania komuś w mordę w połączeniu ze słabością do kobiet, szacunkiem dla słabych i dla prawdziwego profesjonalizmu pozwolą ci przeżyć życie jeśli nie długo, to przynajmniej dłużej... ;)

Antoniuss | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 2012 rok

Mało jest oryginalności w powieściach Żambocha, jednak ta przekracza wszystkie granice. Mimo stworzenia kolejnego mrocznego świata (myślę że dla tego autora to kwestia paru minut), tym razem XX wiecznej Europy wytrzebionej przez epidemie i cofniętej w rozwoju ekonomicznym (choć nie technologicznym) i społecznym o całe wieki, książka ta nie jest wstanie wciągnąć. Ma wszystkie stałe elementy stylu Żambocha, także te pozytywne, a więc: odważne podejście do opisywania seksu i przemocy, ciężki klimat, sympatycznego bohatera, lekkie pióro, ale tym razem to za mało, bo ociera się to wręcz o autoplagiatowanie sporo lepszego ,,Mrocznego zbawiciela" czy ,,Sierżanta".

Marta | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 19 lipca 2012

kovar standardem nie zawodzi niezmiennie od 5 poprzednich części. tym razem również poradził sobie rewelacyjnie :) inne światy, inne wyzwania, nowe postaci wiążące swój los z jfk.

Greg | 2012-02-22
Przeczytana: 2011 rok