historia, Hiszpania, kolonializm
historia
Łukasz Kuć

Książka obejmuje dzieje Hiszpanii od czasów najdawniejszych do współczesności. Obecne wydanie zostało uzupełnione o najnowsze wydarzenia – autorzy opisali epokę Aznara (1996-2004) oraz powrót do władzy socjalistów i rządy José Zapatero.

Koval | 2013-03-09
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2013

Solidna i rzetelnie przygotowana publikacja. Stosunkowo zwięzła (niemieszcząca się w trzech opasłych tomiskach) i jednocześnie bardzo treściwa, pozwala poznać historię Hiszpanii od czasów najdawniejszych aż do lat 90-tych ubiegłego wieku (ostatnia wspomniana data to 1996 rok).
Autorzy zastosowali dosyć pomysłowy zabieg przedstawiania kolejnych epok, a mianowicie im starsze dzieje, tym mniej miejsca im poświęcają. Zapewne miłośnicy starożytności i średniowiecza mogliby narzekać, ale fakt faktem, że niektóre wzmianki mają długość akapitu lub strony, a te bardziej współczesne urastają do rozmiarów prawdziwych rozdziałów.
Odnośnie samej historii państw leżących na Półwyspie Iberyjskim, to bez wątpienia – podobnie jak ma to miejsce w przypadku Polski – jest ona przebogata, niesamowicie zróżnicowana i bardzo interesująca. Obok czasów całkowitego regresu społecznego mamy momenty chwały i „złote lata”, sytuacje w których państwowość zarówno Hiszpanii jak i Portugalii wisiała na włosku oraz...

Kat | 2012-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Bardzo rzetelny podręcznik, szczególnie dobrze opracowane czasy najnowsze.

zuziks87 | 2015-06-17
Na półkach: 2015, Przeczytane