Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa

Tłumaczenie: Maria Pąkcińska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La vie quotidienne à Rome à l'apogée de l'Empire
historyczna
Łukasz Kuć

Kolejna pozycja z serii "Życie codzienne". Dotyczy ona okresu rozkwit cesarstwa za czasów cesarza Trajana.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kathy | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2013
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Rzadko czytuję takie książki. I może z powodu osobistego odrzutu od łaciny (który od pewnego czasu mi towarzyszy) lub dlatego, że byłam zmuszona przeczytać to w tydzień, najzwyczajniej w świecie odczułam ulgę, że skończyłam. Nie powiem, chwilami było nawet ciekawie, lecz w następnym rozdziale autor rozwodził się nad architekturą łaźni, używając zupełnie niezrozumiałego słownictwa i dosłownie zasypiałam (no dobra, czytałam to dosyć późno...). Jest to z pewnością pozycja dla osób, które naprawdę interesują się Rzymem za czasów cesarstwa, co mnie nie dotyczy, dlatego ocena nie jest za wysoka. Powiem, że jestem z siebie dumna, że to przeczytałam, coś w głowie zostanie, a może przyda się jutro na olimpiadzie, kto wie..? :)

Elevander | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Pamiętam, że pierwszy raz słyszałem o tej książce podczas Olimpiady Języka Łacińskiego, gdy to profesor M. Szarmach (UMK) przytoczył zanotowaną przez Carcopino anegdotę o byku (s. 34), który w 218 r. p.n.e. wbiegł na trzecie piętro rzymskiej kamienicy i rzucił się z okna na ulicę. Krwawy początek. Ale potem było tylko lepiej...

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że mimo swych lat jest to książka znakomita. Ujmuje z bardzo wielu perspektyw życie codzienne mieszkańców Rzymu w szczytowym okresie Cesarstwa, na przełomie I i II wieku. Autor przedstawia najpierw terytorialny zakres miasta, ciekawie prezentuje różne opinie na temat zaludnienia Miasta w tym okresie i przeprowadza własne wyliczenia. Carcopino bardzo umiejętnie przedstawia różnice między życiem współczesnych Europejczyków a starożytnych Rzymian. A dotyczyły one nie tylko dostępu do wody, stosunku do toalet, ale i na przykład golenia zarostu przez mężczyzn. Całość napisana jest bardzo ładnym, nienużącym językiem, który na...

Gaba | 2014-01-27
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Książkę zmuszona byłam przeczytać ze względu na Olimpiadę Języka Łacińskiego. Obawiałam się, że czeka mnie ponad 200 stron napisanych niezrozumiałym dla mnie językiem, z których nic nie wyniosę. Spotkało mnie jednak miłe zaskoczenie, gdyż pozycję czytało mi się naprawdę przyjemnie. W niektórych momentach było nudno, szczególnie gdy autor zbyt długo rozwodził się nad opisem czegoś, tudzież przytaczał anegdoty. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ktoś przygotowuje się do OJŁ - ta książka jest naprawdę dobra, czyta się to lekko i zapamiętuje dużo informacji na część ustną. Oczywiście osobom, które interesują się Rzymem również polecam.

Blinker | 2016-08-01
Justyna | 2015-12-24