historyczna

Pełny obraz bogatej kultury Francji od Galii celtyckiej po dzień dzisiejszy! Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

comafan | 2013-10-31

Według mnie książka nie jest tak dobra jak Historia kultury francuskiej Roberta Mandrou i Georgesa Duby. Jednakże zawiera więcej inforamcji o historii literaturze i sztuce. Wspomniania Historia kutury francuskiej pisana była jednak w perspektywie antropologii historycznej i jej autorzy nie mogli zawrzeć w niej tylu informacji o powyższych zagadnienaich. Według mnie jeśli chce się dogłębnie poznać kulturę francuską trzeba przeczytać zarówno Dzieje kultury francuskiej jak i Historię kultury francuskiej.
Natomiast wracając do samych Dziejów kultury francuskiej to trzeba przyznać że jest to znakomicie napisana książka, lepsza niż Historia Francji Baszkiewicza. Czyta się ją bardzo przyjemnie!!! Polecam zwłaszcza części napisane przez Jacka Kowalskiego i małżeństwo poznańskich romanistów Annę i Mirosława Lobów.Część Jana Prokopa mniej przypadała mi do gustu.

Gdy jako przyszła studentka filologii romańskiej, "Dzieje.." dostałam w prezencie - byłam wręcz wniebowzięta. Po pewnym czasie zabrałam się za lekturę, robiłam nawet notatki z co ciekawszych fragmentów. Entuzjazm jednak prysł. Niestety. Podczas pierwszego (długo wyczekiwanego, o zgrozo!) konwersatorium z literatury francuskiej okazało się, że stoi przed nami nikt inny jak autorka tego cudownego dzieła... dr Anna L. Zło wcielone.

yootsuu | 2012-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2012

historia literatury francuskiej jest jednym z moich ulubionych przedmiotów na filologii romańskiej. od zawsze interesowała mnie literatura, książki, autorzy, gatunki literackie - takie zboczenie. :)

wypożyczyłam "Dzieje kultury francuskiej" na próbę, ciekawa, czy książka jest napisana w przystępny sposób, bo nie jestem fanką stylu rodem z encyklopedii... było podobnie jak w przypadku "Historii Francji" Baszkiewicza - "Dzieje kultury francuskiej" czyta się lekko, przyjemnie i z zainteresowaniem. tematy są ciekawe, autorzy wybrali najważniejsze i najbardziej przydatne informacje z dziedziny kultury - znajdziemy tam opisy dzieł literackich, budowli, sztuki, społeczeństwa, przemian w systemie edukacji; praktycznie wszystko, co można zawrzeć w słowie 'kultura'. tematy są dokładnie wyjaśnione, uzupełnione faktami historycznymi i ciekawostkami.

zdecydowałam się na kupno książki, bo wiem, że przyda mi się nie tylko podczas zajęć, ale też później; będę mogła po nią sięgnąć w każdej...

szo | 2011-08-07

Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o kulturę Francji, ale tę książkę wspaniale się czyta, można się mnóstwo dowiedzieć i, choć dla mnie była wsparciem przed egzaminem, czytałam ją niemal jak lekką powieść. Polecam.

Ania | 2013-05-14

Fragmenty przeze mnie przeczytane zawierały wiele ciekawych informacji. Dzięki niej można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kulturze francuskiej.

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: wrzesień 2010

"Dzieje kultury francuskiej" są zalecaną lekturą na pierwszym roku romanistyki i stanowią dobrą podstawę do nauki historii Francji na egzamin. Książkę przeczytałem i przyznaję, że jest napisana językiem przystępnym i czyta się ją bardzo dobrze. Osobiście jednak uważam, że "Historia Francji" Baszkiewicza jest równie dobra, o ile nie lepsza od "Dziejów kultury francuskiej".
W każdym bądź razie, wytężona lektura obydwu książek gwarantuje pomyślne zdanie egzaminu z historii, a także może być pasjonująca dla nie-romanistów chcących poznać i zrozumieć Francję.

wilczyca | 2016-08-01
twilight_sparkle | 2016-05-06