Złote korony księcia Dardanów

Książka jest przypisana do serii/cyklu ""Złote korony księcia Dardanów"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0506-0
Lily

Jest to bardzo dobra przygodówka, która jest także niezłym wprowadzeniem w uroki Turcji i ówczesnej (lata sześćdziesiąte) Polonii tureckiej. Pomijając warstwę czysto przygodową, która trzyma w napięciu, należy oddać autorowi, że świetnie ukazał niuanse i sprzeczności pomiędzy europejskim stylem życia miejskiej Turcji (rodzina bankiera Gelogliu, profesor Kseres) a islamskim - wiejskiej (robotnicy spod Canakkale, pastuch owiec, no i czarny charakter, tańczący derwisz, który wróci w "Cieniu hetyckiego sfinksa").

beataj | 2011-08-16
Przeczytana: 1979 rok

Znakomita powieść dla młodzieży

Honorata | 2012-09-25

Eugeniusz Paukszta urodzony w 1916 roku. polski powieściopisarz i publicysta nie jest współczesnej młodzieży znany. A szkoda, bo jest on autorem wielu książek historycznych, opowiadań i powieści dla młodzieży. Ja w ramach odświeżenia znajomości z Panem Pauksztą sięgnęłam po książkę przygodową opowiadającą o losach 15 letniego Julka. Nastolatek po śmierci matki zostaje wysłany przez chorego ojca do ciotki mieszkającej w Adampolu, polskiej wiosce w okolicach Stambułu.
Ratując przed wypadkiem piękną turecką nastolatkę Julek zaskarbia sobie przychylność jej wpływowej rodziny, dzięki której wraz z poznanymi w Turcji kolegami wyrusza na wyprawę archeologiczną w poszukiwaniu grobowca królewskiego tajemniczego plemienia Dardanów, które przed wiekami zamieszkiwało egejskie wybrzeża Azji Mniejszej.
Wyprawie archeologicznej towarzyszy zabobon i niechęć części lokalnej społeczności, wierzącej w klątwę, którą obłożony jest grobowiec.
Powieść utrzymana jest, podobnie jak u Szklarskiego, w...

Hivth | 2014-11-22
Przeczytana: 16 listopada 2014

Przeczytałem dwukrotnie, pierwszy raz z dobrych dziesięć lat temu, w czasach fascynacji Niziurskim, Nienackim, Verne czy Bahdajem, nie mając pojęcia ani o podróżach (tym bardziej tymi po Turcji czy Bałkanach), ani o archeologii. Już wtedy powstało właśnie dzięki dwóm częściom powieści Paukszty moje wyobrażenie tego eurazjatyckiego kraju, a zarazem, w pewnym sensie, wymarzony obraz przyszłości, która, w odróżnieniu od nierealnych przedstawień w stylu Indiany Jonesa, wydawała się być osiągalna. Było w nim to obowiązkowe zderzenie kultur, zderzenie cywilizacji i dzikości, czarne dziewczęce oczy i fascynujące podłoże archeologiczno - historyczne. Drugi raz książkę skończyłem ledwie kilka dni temu, będąc w trakcie trzeciego roku studiów archeologicznych i mając dawno licencjat z geografii, samemu całkiem niedawno pracując na wykopaliskach w Turcji. Co więcej - zjeździwszy już autem nie tylko Bałkany, ale i dużą część tego wspaniałego kraju. Wrażenie w ogóle nie osłabło, wręcz przeciwnie...

leszel | 2015-09-10

Jedna z lepszych książek, jakie pamietam z młodych lat.
I w sumie mało się zestarzała. Naprawdę warto.
Warto też zajrzeć na forum Pana Samochodzika, gdzie dyskutuje się także o Paukszcie:
Jest też m.in. wywiad z synem pisarza:

Przygoda, Turcja, archeologia... bynajmniej nie taka w wydaniu Indiany Jonesa czy Lary Croft, ale taka bardziej prawdziwa.

Wracałam do niej wielokrotnie, tak dobrze oddany był w niej klimat Adampola czy wykopalisk.

liryczna | 2013-04-23
Przeczytana: 30 marca 2013

Widząc tą książkę w bibliotece zastanawiałam się- wziąć ją ze sobą czy nie? Zadecydowała ciekawość, nigdy nie czytałam książek tego autora. Czytając ją nie zawiodłam się jakoś bardzo. Autor świetnie pokazuje kontrasty między europejskim,a tureckim życiem. Jednak zabrakło mi w tej przygodówce "tego czegoś". Akcja nie specjalnie trzymała w napięciu. Osobiście przygodowe książki czytałam lepsze. Raczej nie sięgnę po nią po raz kolejny

Sławomir | 2013-11-04

Czytałem to wieki temu, bo chyba w czwartej klasie podstawówki. Świetna dla takiego gówniarza przygodówka, która jednocześnie zawiera całkiem sensowne informacje o ówczesnej Turcji. Dorośli pewnie by się zanudzili ale pociechom własnym jeśli tylko nie gardzą książką warto podrzucić. A jak pociechy gardzą książką to warte z kolei je komuś podrzucić i się pozbyć kłopotu:P

amierzej | 2016-11-21

Genialna książka mojego dzieciństwa, którą pamiętam do dzisiaj. Nie wiem dlaczego nie wznawiana. To pozycja która pozwala młodemu człowiekowi polubić czytanie.

Turms | 2012-06-25

Archeologia, przygoda, polska wioska w Turcji zdecydowanie warto przeczytać:)

janwit82 | 2015-01-03

Wspaniały klimat.