Ogony jaszczurki

Tłumaczenie: Elżbieta Komarnicka
Wydawnictwo: Świat Książki
6 (18 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Rabos de lagartija

Piękna ciężarna Rosa, której mąż, anarchista, zmuszony jest ukrywać się przed ścigającą go policją reżimu frankistowskiego, dzielnie zmaga się z przeciwnościami losu.

Marek Krzystek | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Narrację tworzą dialogi pomiędzy kilkoma osobami.
Jest policjant który odwiedza żonę zbiegłego anarchisty w celu zasięgnięcia informacji. Potem wraca po to samo, ale powoli obowiązek gromadzenia informacji przekształca się u niego w z trudem skrywane urzeczenie przesłuchiwaną. Stosunek kobiety do policjanta przechodzi ewolucję, od wrogości, przez ciekawość, a potem rozważanie… Cóż jest zrozpaczoną, udręczoną samotnością i rozczarowaniem brzemienną kobietą, czy lojalność do przekonań męża alkoholika to solidna baza dla wierności jego ideałom?
W Europie właśnie skończyła się wojna, ale w Hiszpanii nikt tego nie zauważył, więc życie bez perspektyw i bieda były uciążliwe dla opuszczonej kobiety, a jej wierność mężowi i dawniej była niepewna. A w państwie rządzonym przez faszystów nikt nie użali się nad żoną anarchisty, nikt poza zauroczonym nią policjantem.
Powolne, ospałe dialogi o mężu, o jej zdrowiu i o innych sprawach, bo swoje uczucia każde z nich musi ukrywać nawet przed...

Beatriz_Aguilar | 2014-03-24
Przeczytana: 17 marca 2014

Napisanie opinii o książce "Ogony jaszczurki" jest nie lada wyzwaniem, podobnie jak zrozumienie tej powieści. Dawno temu czytałam "Jeśli powiedzą ci, że padnę" Juana Marse i pomimo tego, że uwielbiam i bardzo dużo czytam literatury z półwyspu Iberyjskiego, ni w ząb nie pamiętam o czym była tamta książka. Kompletnie jej nie rozumiałam... Aktualnie jestem zdania, że powieści Marse nigdy nie znajdą szerszego uznania w naszym kraju, co potwierdza wiele spośród wcześniejszych opinii. Trudno nam jest zrozumieć sytuację społeczną tuż po wojnie domowej w Hiszpanii; zapewne podobny problem mieliby Hiszpanie, którzy czytaliby o Polsce za czasów PRL.

"Ogony jaszczurki" opowiadają historię nastoletniego Davida, który nie potrafi odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Usilnie próbuje poznać historie bliskich mu osób, które pochłonęła wojna domowa, którzy zginęli z rąk frankistów bądź ukrywają się jako wrogowie Franco. Nikt, kto przeżył horror wojny domowej nie jest jednak skory do...

anczer | 2016-03-10
mimini | 2016-03-08