Operacja Shylock

Operation Shylok: A Confession
978-83-07-03210-8
Powieść współczesna
Adam B

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy do złudzenia podobny do nas nieznajomy zawłaszcza nasze imię i nazwisko, przypisuje sobie nasz życiorys i jeździ po świecie, podszywając się pod nas. W książce tej, gdzie w mistrzowski sposób fakty splatają się z fikcją, Philip Roth spotyka mężczyznę, który być może jest, a może nie jest Philipem Rothem. A wszystko dlatego, że ktoś o tym nazwisku przemierza...

W książce tej, gdzie w mistrzowski sposób fakty splatają się z fikcją, Philip Roth spotyka mężczyznę, który być może jest, a może nie jest Philipem Rothem. A wszystko dlatego, że ktoś o tym nazwisku przemierza państwo Izrael, propagując dziwaczną ideę żydowskiego exodusu à rebours. Roth postanawia powstrzymać tego człowieka – nawet gdyby miało to oznaczać wcielenie się w uzurpatora.
Pełna napięcia, zabawna, nasycona emocjami, inteligentnie napisana i tętniąca narracyjną energią Operacja Shylock jest historią szpiegowską, politycznym thrillerem, refleksją nad istotą tożsamości, a jednocześnie rodzajem wyznania.

Książka długa tekstowo, gęsta w treści, czytelnik gubi się w światach które trudno od siebie oddzielić autentyczni i fikcyjni bohaterowie, autentyczne i fikcyjne wydarzenia. Jednak cała ta konfrontacja ma na celu ukazanie złożoności problemu Państwa Izrael.
Czego trzeba czytelnikowi zanim podejmie się czytania? - CZASU, dużo czasu.

Laszlo | 2010-12-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2010

Bardzo złożona książka. Pełna paranoicznych i schizofrenicznych przemyśleń. Roth osadził siebie jako głównego bohatera ale przez całą książkę, łącznie z epilogiem nie wiadomo czy opowiadana historia jest prawdziwa. Na pewno Roth wygłasza tutaj mocno krytyczne opinie o narodzie Izraela i o sensie istnienia Izraela. Po za tym wysuwa bardzo ciekawe teorie dotyczące Żydów na świecie i ich charakteru. Autor jest bardzo krytyczny. W książce pojawia się bardzo ciekawa teoria "diasporyzmu" - powrotu Żydów do swoich dawnych krajów skąd wyemigrowali do Izraela, takich jak Polska, Niemcy czy Rosja. Bo to w nich Żydzi dokonali największych odkryć, to w tych krajach rozwinęli się i stali się bardzo ważną częścią społeczeństwa. Bardzo fantastyczna ale jaka wspaniała wizja!
W książce występuje też wątek polski - jest Lech Wałęsa zapraszający Żydów do Polski po upadku komunizmu.

Lisek | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Spodziewałem się lepszej książki po autorze ale nie mogę napisać,ze książka jest słaba.Jest to solidna fabuła ale mam większe wymagania do Philipa Rotha.

Krzysztof | 2014-11-26
Przeczytana: wrzesień 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze to nie przeczytałem w całości. Za dużo było dłużyzn, choć w pierwszej połowie było miejscami zabawnie i pouczająco.

Trithemius | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lutego 2016