978-83-7469-480-3
Pistacia

Procesowy thriller, powieść kryminalna, poradnik jak radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych, historia przygodowa stanu wojennego, opowieść o miłości i przyjaźni - książka Małgorzaty Niezabitowskiej łączy w sobie wiele kategorii literackich - tak w treści, jak i w formie. Napisana z ogromną pasją, lecz nie sentymentalnie, żywym, obrazowym stylem, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, wciąga niczym klasyczny kryminał.

Kiedyś - jako młoda dziennikarka wspólnie z mężem Tomaszem Tomaszewskim, fotografowała „wojenną” Warszawę, pisała „Dziennik stanu wojennego”, a następnie przekazywała te materiały francuskiemu dyplomacie, który wywoził je na Zachód, gdzie były szeroko publikowane, zadając kłam oficjalnej propagandzie peerelowskiego reżimu. Współcześnie - oskarżona na podstawie spreparowanych przez SB papierów o współpracę, poddana bezprecedensowej nagonce, skazana przez media i historyków IPN bez wyroku, bez możliwości obrony i dostępu do swoich akt, nie poddała się, nie załamała. Wystąpiła o autolustrację, odtworzyła po 25 latach przeszłość, odnalazła świadków i zgromadziła dowody. Po przeanalizowaniu tysięcy stron dokumentów bezpieki stała się specjalistką od metod działania dawnego aparatu przemocy, by ostatecznie stoczyć bój o prawdę na sali sądowej. Przez cały ten czas prowadziła dziennik.

Małgorzata Niezabitowska w książce - tak jak obiecała na początku utajnionego na jej wniosek procesu - ujawnia wszystko. Opisuje procesową „kuchnię” i przebieg poszczególnych rozpraw, przedstawia sylwetki uczestników sądowego dramatu, sędziów, rzecznika, adwokatów oraz - co szczególnie ciekawe - dawnych funkcjonariuszy SB, a także świadków obrony, ludzi dawnej Solidarności. Niezabitowska nie ukrywa swoich uczuć, przeciwnie, zaskakuje szczerością, pokazując chwile własnej słabości oraz wewnętrzną przemianę i pracę nad sobą, aby przebaczyć tym, którzy wyrządzili jej krzywdę. „Prawdy jak chleba” to także opowieść o miłości i przyjaźni, które rozkwitają w momencie próby.

[opis wydawcy]

liducha | 2013-04-17
Przeczytana: 11 maja 2013

Ksiązka bardzo interesujaca mimo iż przeczytalam dopiero polowe. Polecam ludziom ktorych ciekawi stan wojenny, ktorych wtedy jeszcze nie bylo na swiecie, a w ksiazkach ze szkoly jest na ten temat bardzo pobieżnie.

mariola | 2016-10-02
carolanne | 2015-02-14