Składana wanna

Znak
2010-06-28
2010-06-28
978-83-240-1387-6

Wróciłam do ,,Składanej wanny" po latach, po tym jak z wypiekami na twarzy i prędkością światła przeczytałam najnowszą książkę M. Niezabitowskiej ,,Światłość i mrok". Chciałam na gorąco porównać sobie te dwie pozycje, bo po lekturze ,,Światłości" miałam wielki apetyt na więcej!
Nie zawiodłam się, co prawda w nowej książce fabuła wydaje mi się bardziej spójna, przemyślana, bohaterowie ciekawsi, bardziej charakterni, ale w obu pozycjach nie brakuje fascynującej historii opartej na szerokiej wiedzy autorki, której jej zazdroszczę!

Wspaniały język, anegdotki, uwielbiam tę autorkę!

A zdawałoby się, że tak wiele łączy panie Fallaci i Niezabitowską, a tu się okazuje, że tylko blond włosy. Do tego jakość książek dokładnie odpowiada jakości blondu. Saga Fallaci naturalna i świeża, saga Niezabitowskiej odbarwiona i słaba. Może być, bo lepiej jest być byle jaką blondynką niż conchittą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjna książka! Do przeczytania zachęciły mnie dobre recenzje w prasie. Ciesze się, że przeczytałem przed świętami, bo książka jest idealnym prezentem pod choinkę:-)
Niesamowite przygody przodków Niezabitowskiej (czasami zaskakująco pikantne) i język sprawiły, że skończyłem czytać zanim się obejrzałem. Część II proszę!

Składana, gumowa wanna to drogi gadżet XVIII wieku. Posiadał ją Edmund Mysyrowicz – prapradziadek Elżbiety Niezabitowskiej. Człowiek barwny, mężczyzna przystojny, istny Kuba Rozprówacz serc niewieścich. Niewierny małżonek, hulaka, człowiek, który zaprzepaścił wielką fortunę i w końcu uciekł, pozostawiając żonę z ośmiorgiem dzieci zupełnie bez majątku i środków do życia. W książce autorka pokazuje losy kilku odnóg swojej rodziny: wspomnianych Mysyrowiczów herbu Jastrzębiec, Ryxów herbu Pierścień, Okęckich herbu Radwan, Leszczyńskich herbu Belina i bardzo znanych Lanckorońskich herbu Zadora. Wyprowadza swój ród nawet od 1064 roku z rycerstwa ormiańskiego emigrującego z Armenii, które dopiero w wieku XVIII zdjęło turbany i wschodnie ciuchy, by odziewać się w kontusze.
Historię swoich przodków Niezabitowska pokazuje w sposób bezpośredni i uczciwy. Nie wybiela ich, nie ukrywa wybryków, folgowania sobie, oddawania się przyjemnościom bez zahamowań, miłosnych przygód i skłonności do erotycznych ekscesów. Odkrywa podwójną moralność i dwa światy: przyzwoitości, konwenansów oraz świat rozkoszy i występku. Z drugiej strony wychwala tych, którzy byli patriotami, którzy walczyli przy boku Napoleona w przeświadczeniu, że dzięki temu Polska będzie wolna. Fakty historyczne dopełniają barwności tej opowieści – choćby to, że po upadku powstania styczniowego, dekretem cara „Dzieci między siódmym a 16 rokiem życia , których ojcowie polegli w powstaniu lub wybrali emigrację, odbierano matkom jako sieroty i transportowano do Rosji, żeby w specjalnych batalionach poddać wojskowej tresurze i wynarodowieniu”. To właśnie po to, by oszczędzić swoje dzieci – Stanisław Ryx wrócił z emigracji. Barwną opowieścią jest historia Jadwigi Mysyrowicz i Izydora Wysłoucha, mnicha, który dla Figi (jak zwał córkę ojciec) porzucił zakon, a później do niego wrócił, by ponownie zbliżyć do Figi. Miał z nią dwoje dzieci, ale mężem nie był. Człowiek zżerany kolejnymi pasjami kochał tylko siebie, a ludzie byli jedynie dodatkiem do wyznawanych właśnie idei. Wyjątkowych przodków miała autorka i nie dziwi, że dziękuje im wszystkim za to, że byli tacy barwni.

Fascynująca opowieść Niezabitowskiej o jej przodkach. Niesamowite przygody, zabawne anegdoty i barwny język [choć nieraz zbyt...kwiecisty], to wszystko sprawia, że przemknęłam przez tę książkę jak burza.

nie warto nawet do tej książki zaglądać,o czytaniu nie ma mowy...nigdy tego nudziarstwa nie przeczytam

• Oczekujące
  • DKK
  • Kupione-2016
  • Czytam i nie mogę przebrnąć :(
  • Niedoczytane

Dodaj cytat z książki Składana wanna

Video

Video