Za trzydziewiąta rzeką

Pasterz tysiąca zajęcy
Trzechsyn
Ptak Cezariusz
Pięć owieczek
Przenosi w dawny świat bajek, gdzie dobro zwycięża zło a nawet niepozorna osoba o czystym sercu może zwyciężyć każdą przeszkodę.

ira | 2014-03-17
Przeczytana: 1984 rok

W dzieciństwie tę książkę czytała mi babcia. Książka należała do niej i nie ja ją po niej otrzymałam. Egzemplarz babci był stary i zniszczony, brakowało mu kilku pierwszych i kilku ostatnich stron.
Czatowałam na swój własny jak hiena na padlinę przez wiele lat. I wreszcie! Pojawił się na serwisie aukcyjnym - kompletny, w doskonałym stanie.
Z wypiekami na twarzy czytałam początek baśni o śpiącej królewnie i koniec historii o Kościeju Miedzianobrodym, choć dawno już wtedy miałam za sobą studia.
Za każdym razem, kiedy biorę moje baśnie do ręki, słyszę głos mojej babci, jak spokojnie i powoli czyta:
"Pawluszszsz... Pawluszszsz...
Nadstaw ucha,