Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kaiser Friedrich Barbarossa
Wilczek

Rządy Fryderyka I Barbarossy stanowiły szczyt potęgi Staufów. Jednak dążenie do umocnienia władzy cesarskiej za Alpami sprawiło, że większość czasu i sił poświęcił wyprawom italskim: w ciągu ponad dwudziestu lat, od 1154 r. podjął ich sześć. Na wieść o upadku Królestwa Jerozolimskiego stanął na czele III krucjaty i utonął podczas przeprawy przez rzekę Salef w Azji Mniejszej. Dla współczesnych był bohaterem legend, postacią idealną, wcieleniem cnót mądrego władcy i nieustraszonego rycerza.

Elevander | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Tytuł książki Ernsta Wiesa odnosi się do mitu Barbarossy. Cóż, dla Polaków jest to postać, która nie obrosła mitologią w najmniejszym choćby stopniu. Na Polskę się dwa razy wyprawił (1157, 1172), to fakt, ale głównie kojarzy się go u nas z walkami o Italię oraz z III krucjatą i spektakularnym utonięciem w małoazjatyckiej rzece Salef. Autor jednak już na pierwszych stronach tej biografii zarysował nieznane mi dotąd zagadnienie, mianowicie obecność Fryderyka I Barbarossy w niemieckiej tradycji historycznej. Tam bowiem faktycznie stał się postacią wręcz mityczną. Podczas lektury momentalnie przypomniałem sobie swoją wizytę w mieście Goslar i tamtejszą parę pomników: Barbarossa i Wilhelm I. Sam Wies też się do nich odwołuje. Myślę, że to całkiem ważna sprawa.

Ad rem jednak! Sama książka zgodnie z tytułem przedstawia postać wielkiego cesarza z dynastii Hohenstaufów. Tron odziedziczył on po stryju Konradzie III w roku 1152, gdy miał trzydzieści lat. Tych pierwszych trzydziestu lat życia...

Dariusz Karbowiak | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Warto przeczytać jako wstęp historyczny przed lekturą "Baudolino" Umberto Eco. O cesarzu który chciał uchodzić za pierwszego rycerza swoich czasów, ale nie zawsze postępował po rycersku. Książka napisana świetnym stylem, czyta się jak powieść, a do tego szereg perełek jak choćby informacje o rycerstwie i pogmatwanych stosunkach na linii papież cesarz. Polecam

Pablo | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018