Bohdan Chmielnicki

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
978-83-04-04921-5
Łukasz Kuć

Książka przedstawia sylwetkę Bohdana Chmielnickiego, hetmana kozackiego, przywódcy powstania na Ukrainie w 1648 r. Ten przebiegły i obdarzony nieprawdopodobną intuicją wódz wzbudzał u współczesnych i potomnych skrajne oceny: Kozacy gotowi byli za niego oddać życie, duchowieństwo prawosławne widziało w nim wyzwoliciela, dla szlacheckiego społeczeństwa Rzeczpospolitej Obojga Narodów był uosobieniem zła, choć byli i tacy, którzy widzieli w nim karzącą rękę Stwórcy.

Elevander | 2013-04-20
Przeczytana: grudzień 2012

Mogę śmiało polecić tę książkę: mimo iż nie jestem miłośnikiem epoki nowożytnej, czytało się dobrze, a co do poziomu merytorycznego też raczej nie sposób się przyczepić. Autor opisuje nie tylko najbardziej znane aspekty życia kozackiego hetmana, ale także jego młodość (w tym walkę po stronie polskiej pod Cecorą!) i politykę zagraniczną w okresie po Beresteczku.

MaRs1988 | 2012-02-05

Ciekawa książka historyczna, więcej dowiemy się z niej o kulisach powstania i rozgrywkach dyplomatycznych niż o samej osobie hetmana lecz mimo to polecam;)

kicudg | 2013-02-06

Świetna dla każdego, kto chce poznać lepiej historię naszego kraju w latach zaraz przed i w trakcie Powstania Chmielnickiego. Podobała mi się, ale ja kocham ksiązki historyczne!

Rosalie Soiree | 2016-05-25
AnomaderRake | 2015-10-08