Fryderyk Barbarossa. Mit i rzeczywistość

Okładka książki Fryderyk Barbarossa. Mit i rzeczywistość
Ernst W. Wies Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
1996-01-01
Witold Radwański

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Sprawnie napisana i dość solidna w treści, niestety po lekturze pozostawia niedosyt. Po pierwsze kompletnie pomija pierwsze 30 lat życia Barbarossy. Po drugie przedstawia wygładzony wizerunek cesarza. Wies zbyt często bagatelizuje liczne okrucieństwa, bezsensowny upór, fatalne decyzje i seryjne klęski (jak zupełnie poronione próby inwazji na Sycylię w sojuszu z Pizą w...

Na półkach: , , , , ,

Tytuł książki Ernsta Wiesa odnosi się do mitu Barbarossy. Cóż, dla Polaków jest to postać, która nie obrosła mitologią w najmniejszym choćby stopniu. Na Polskę się dwa razy wyprawił (1157, 1172), to fakt, ale głównie kojarzy się go u nas z walkami o Italię oraz z III krucjatą i spektakularnym utonięciem w małoazjatyckiej rzece Salef. Autor jednak już na pierwszych stronach...

Warto przeczytać jako wstęp historyczny przed lekturą "Baudolino" Umberto Eco. O cesarzu który chciał uchodzić za pierwszego rycerza swoich czasów, ale nie zawsze postępował po rycersku. Książka napisana świetnym stylem, czyta się jak powieść, a do tego szereg perełek jak choćby informacje o rycerstwie i pogmatwanych stosunkach na linii papież cesarz. Polecam

• Historia
  • Średniowiecze