Wiersze wybrane

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: Znak
poezja amerykańska
poezja

Po śmierci Emily w roku 1886 jej młodsza siostra Lavinia ku swojemu kompletnemu zaskoczeniu odkryła w jej pokoju zamknięty na klucz kuferek, wypełniony połączonymi w schludne zszywki rękopisami 1775 wierszy. Nawet ci, co znali Emily za życia i wiedzieli, że pisze poezje, nie mieli pojęcia, że napisała aż tyle: przed jej zgonem ukazało się w czasopismach zaledwie siedem utworów (wszystkie zresztą anonimowo i bez jej zgody). (...)
Z przełamywania oporu bierze się jedna strona poetyki Emily Dickinson, jaką jest programowe stylistyczne ubóstwo: nieregularne i skąpy, oczyszczony z wszelkiej sylabicznej "waty" wiersz akcentowy, niezwykle jak na tę epokę arbitralne i niedokładne rymy, urywkowe, jakby w najwyższym napięciu wyjąkiwane zdania, pauzy rozdzierające tok mówienia chwilami nagłych zamilknięć i zarazem zabezpieczające wypowiedź przed popadnięciem w intonacyjną opływowość czy piosenkową śpiewność.
Ze wstępu Stanisława Barańczaka

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

eyesOFsoul | 2017-01-18

Poeci mają w sobie coś mrocznego. To jak historia schowana pod łóżkiem. Wiesz, że jest… Ale kiedy pozostaje w ukryciu, jakoś lżej Ci na sercu. Jakoś cieplej, że wciąż jest tajemnicą. Że nikt o niej nie wie. Właśnie takie są dla mnie jej wiersze. Pełne lęku, niepokoju, mroczności. Pełne nieprzespanych nocy. Pełne jej.
Emily Dikinson była samotna. Do dzisiaj badacze dociekają, czy jej samotność wynikała z zawodu miłosnego, czy była jedną z masek, w które poetka wcieliła w życie. Mówi się, że jej ostatnie dwadzieścia lat życia spędziła w domu. Pisząc wiersze. Szukając w nich odpowiedzi, wskazówek, a może miłości? Może próbowała dociec, że istnieje taka miłość na zawsze, po której nie ma już więcej nic… i jest tylko ciemność? Może to właśnie o tej ciemności wciąż czytamy. Może to ta ciemność sprawiła, że Dickinson nazwana została pustelnicą z Amherst?
Zbiór wierszy wydanych przez Wydawnictwo Znak, a w przekładzie Stanisława Barańczaka… urzekają. Moje ostatnie zimowe wieczory spędziłam...

biedronkax | 2013-07-17

Wyśmienite tłumaczenie Barańczaka.

Dinnon | 2013-07-18
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 18 lipca 2013

Już od dłuższego czasu przymierzałam się do poczytania poezji samotniczki z Amherst. Dwujęzyczna wersja, którą udało mi się wygrzebać w bibliotece była zachwycająca. Emily pisze intrygująco, odsłania ciemne fragmenty swojej duszy poprzez swoją poezję. Trochę kojarzy mi się z Plath, jeśli chodzi o sposób ujmowania niektórych kwestii. Bardzo polecam.

Ula Wawrzynkowska | 2016-01-18

Świetne tłumaczenie Stanisława Barańczaka
wiersz 613
Zatrzaskują mnie w Prozie-
Tak jak -gdy byłam mała-
Zamykali w komórce-
Abym "cicho siedziała-

To tylko pierwsza zwrotka zachęcam do przeczytania całego wiersza.

Kuba | 2017-01-03

Cóż można więcej napisać, jeśli poezja angielska to tylko Barańczak. A sama postać Dickinson owiana tajemnicą, nawet sam jej wizerunek nie jest do końca znany, gdyż wszystkie jej podobizny są wzorowane na dagerotypie z lat 40 XIX wieku. W jej wierszach można utonąć, najlepiej czytać wieczorem i porcjować po kilka - nie od razu wszystkie ;) "Skoro nie mogłam mieć Wszystkiego - Nie dbałam o brak mniejszych Rzeczy"

nina19 | 2016-02-20

Zakochałam się w wierszach Emily Dickinson od pierwszego przeczytania bardzo dawno temu. I choć nie polubiłam przekładów Szekspira autorstwa Stanisława Barańczaka, to jego tłumaczenia Dickinson są przepiękne.

Gra_ce | 2013-05-27

Zuchwałe, zaskakujące, aroganckie. Poezja.

SkyeN | 2017-01-13
Lenonowski | 2017-01-08