Wiersze wybrane

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: Znak
poezja amerykańska
poezja

Po śmierci Emily w roku 1886 jej młodsza siostra Lavinia ku swojemu kompletnemu zaskoczeniu odkryła w jej pokoju zamknięty na klucz kuferek, wypełniony połączonymi w schludne zszywki rękopisami 1775 wierszy. Nawet ci, co znali Emily za życia i wiedzieli, że pisze poezje, nie mieli pojęcia, że napisała aż tyle: przed jej zgonem ukazało się w czasopismach zaledwie siedem utworów (wszystkie zresztą anonimowo i bez jej zgody). (...)
Z przełamywania oporu bierze się jedna strona poetyki Emily Dickinson, jaką jest programowe stylistyczne ubóstwo: nieregularne i skąpy, oczyszczony z wszelkiej sylabicznej "waty" wiersz akcentowy, niezwykle jak na tę epokę arbitralne i niedokładne rymy, urywkowe, jakby w najwyższym napięciu wyjąkiwane zdania, pauzy rozdzierające tok mówienia chwilami nagłych zamilknięć i zarazem zabezpieczające wypowiedź przed popadnięciem w intonacyjną opływowość czy piosenkową śpiewność.
Ze wstępu Stanisława Barańczaka

Wyśmienite tłumaczenie Barańczaka.

Dinnon | 2013-07-18
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 18 lipca 2013

Już od dłuższego czasu przymierzałam się do poczytania poezji samotniczki z Amherst. Dwujęzyczna wersja, którą udało mi się wygrzebać w bibliotece była zachwycająca. Emily pisze intrygująco, odsłania ciemne fragmenty swojej duszy poprzez swoją poezję. Trochę kojarzy mi się z Plath, jeśli chodzi o sposób ujmowania niektórych kwestii. Bardzo polecam.

Ula Wawrzynkowska | 2016-01-18

Świetne tłumaczenie Stanisława Barańczaka
wiersz 613
Zatrzaskują mnie w Prozie-
Tak jak -gdy byłam mała-
Zamykali w komórce-
Abym "cicho siedziała-

To tylko pierwsza zwrotka zachęcam do przeczytania całego wiersza.

nina19 | 2016-02-20

Zakochałam się w wierszach Emily Dickinson od pierwszego przeczytania bardzo dawno temu. I choć nie polubiłam przekładów Szekspira autorstwa Stanisława Barańczaka, to jego tłumaczenia Dickinson są przepiękne.

Gra_ce | 2013-05-27

Zuchwałe, zaskakujące, aroganckie. Poezja.

donka | 2016-08-09
Wieszczka | 2016-06-16