Najświętsza wojna. Krucjata przeciwko albigensom i bój o chrześcijaństwo

Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Wydawnictwo: Rebis
A Most Holy War: The Albigensian Crusade and the Battle for Christendom
978-83-7510-303-8
historia
Łukasz Kuć

Wplatając w narrację zachowane zeznania naocznych świadków, jak i pieśni trubadurów, Pegg stworzył barwną wizję życia w owych brutalnych czasach. Dowodzi, że apokaliptyczne w swej intensywności bitwy, oblężenia i masakry doprowadziły do powstania inkwizycji, pojawienia się antysemityzmu oraz zjawiska moralnego usprawiedliwienia masowych mordów, co wyryło tak wiele blizn w tysiącletniej historii Zachodu.

Niepokojąca i pochłaniająca Najświętsza wojna otwiera nową perspektywę na ten znaczący punkt zwrotny w historii ludzkości.

zbyszek | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 16 lutego 2014

"Najświętsza wojna" to historia 20-letniej krucjaty przeciwko katarom w hrabstwie Tuluzy na południu Francji (dzisiejsza Langwedocja) która została ogłoszona w 1209 roku.Osnową pracy jest teoria autora że herezja i katarzy nie istnieli.Zatem zdaniem autora ,krucjata została ogłoszona przeciwko jak jak najbardziej katolickiej społeczności.Społeczności którą charakteryzowało odrębność zachowania i postępowania w życiu społecznym (świeckość,dworność,grzeczność określana mianem cortesia )ogólnie upraszczając.Mnie to nie przekonuje.
Natomiast sam opis zmagań to świetny pełnokrwisty reportaż historyczny.Autor osiągnął to poprzez przywołanie zeznań świadków tamtych czasów ,które zachowały się w protokołach inkwizycyjnych jak również cytaty z urzędowych dokumentów.Dzięki temu czas rzezi i pożogi,wojennego zdziczenia,apokalipsy która spadła na zwykłych mieszkańców jest moim zdaniem taka wyrazista.
Mankamentem pracy w moim odczuciu jest brak szerszego tła politycznego.
Przecież suwerenem...

Pio | 2014-09-29